کد خبر: 190356

کوتاه شدن دست دلالان با ورود مسکن به بازار سرمایه

سومین هفته تیر ۹۹ با رشد جهشی شاخص کل بورس همراه بود و افزایش نرخ ارز در بازار بر قیمت طلا و سکه تأثیر گذاشت.
اتاق خبر 24

 

سومین هفته تیر ۹۹ با رشد چشمگیر شاخص کل بورس آغاز شد از طرف دیگر بازار ارز و سکه نیز از این قاعده مستثنا نبود چراکه نرخ سکه از مرز ۱۰ میلیون تومان عبور کرد و قیمت ارز نیز با  رشد قابل توجه ای همراه بود.

قیمت دلار بیش از ۲ هزار تومان  افزایش یافت 

در نخستین روز هفته سوم تیر دلار و یورو  بر اساس نرخ صرافی ملی ایران به ترتیب با قیمت ۱۹ هزار و ۹۸۰ تومان و ۲۲ هزار و ۴۰۰ تومان   معامله شدند که البته در روزهای بعد با افزایش قیمت مواجه بودند، اما درنهایت در آخرین روز هفته دلار   ۲ هزار و ۲۲۰ تومان گران  شد و  به قیمت ۲۲ هزار و ۲۰۰ تومان رسید و یورو نیز با نوسان‌هایی که در قیمت داشت با همان نرخ ۲۲ هزار و ۴۰۰ تومان به معاملات پایان داد.

نموار زیر بیانگر تغییرات نرخ دلار در سومین هفته تیر۹۹  است 

 

سکه از کانال ۱۰ میلیون تومان عبور کرد

بازار سکه و طلا نیز در سومین هفته تیر با افزایش قیمت  قابل توجه‌ای   شروع به کار کرد به طوری که  بر اساس نرخ اعلام شده  از سوی اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران،سکه تمام بهار آزادی به قیمت ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار  تومان فروخته شد و هر گرم  طلای ۱۸ عیار ۸۸۴ هزار و ۱۵۵ تومان بود که  در آخرین روز کاری هفته سکه و هر گرم طلای ۱۸ عیار به ترتیب با قیمت ۱۰ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان و ۹۸۶ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شدند.  

تصویر زیر روند تغییرات قیمت سکه را در سومین هفته تیر را نشان می دهد  

حباب سکه به یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسید

نادر بذر افشان دبیرهیات مدیره  اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران در گفت و گو با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: اونس جهانی در آخرین روز هفته به یک هزار و ۷۱۴ دلار رسید که به طور میانگین حدود  ۳۷ دلار نسبت به هفته گذشته افزایش یافته است همچنین حباب سکه به یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسیده است.

بذر افشان بیان کرد: در سومین هفته تیر ۹۹ روند قیمت  طلا و سکه سعودی بوده است که یکی از علت‌های آن را می‌توان  رشد شیوع ویروس کرونا در سطح دنیا دانست که  سبب شد افراد برای حفظ سرمایه خود به سمت خرید طلا روی بیاورند چرا که پیش بینی می‌شود تا پایان سال میلادی اونس جهانی به ۲ هزار دلار برسد از این روز میزان تقاضا برای خرید طلا افزایش یافته است.

افزایش نرخ ارز رابطه همسویی با قیمت طلا و سکه دارد

او افزود: افزایش اونس جهانی بر بازار داخلی نیز تأثیر گذاشت و باعث افزایش تقاضا  برای خرید سکه  در بازار شد البته تأثیر افزایش قیمت ارز را  نباید نادیده گرفت چراکه افزایش نرخ ارز رابطه همسویی با قیمت طلا و سکه دارد.

دبیرهیات مدیره  اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران اظهار کرد: تجربه نشان داده است با کنترل بیشتر بانک مرکزی بر بازار  نرخ ارز از نوسان کمتری برخوردار بود که به دنبال آن ثبات قیمت در بازار طلا و سکه حاکم می‌شود.

با افزایش نرخ طلا میزان خرید مصنوعات طلا به شدت کاهش یافته است

 بذر افشان تصریح کرد: افزایش قیمت  طلا باعث شده است که میزان خرید مصنوعات طلا کاهش یابد و حدود ۲۰ درصد از واحد‌های تولیدی  تعطیل شود البته افزایش نرخ ارز در بازار داخلی تولید کنندگان را  برای خرید مواد اولیه و دستگاه‌های مورد نیاز  با مشکل مواجه کرده است.

دبیرهیات مدیره  اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران گفت: اگر کنترل و نظارت بانک مرکزی در بازار تشدید شود  احتمال دارد  قیمت طلا و سکه به ثبات برسد.

منبع: خبرآنلاین