کد خبر: 190342

چرا وارد سیاه‌ترین روز بحران کرونا در کشور شدیم؟

با اوج گرفتن شیوع بیماری کرونا، باید توجه داشت بدون یک برنامه‌ریزی دقیق و سازمان‌یافته و تغییر تاکتیک در این روزهای بحرانی، مهار بیماری کار بسیار دشواری خواهد بود.
اتاق خبر 24

«روز سیاه کرونا در ایران»، «آمار بی‌سابقه رکورد فوتی‌ها»، « 11 استان در شرایط قرمز» و «رکورد جدید با ثبت 200 فوتی» اینها بخشی از تیترهای تلخ رسانه‌ها در روز گذشته بود، اخبار تلخی که از اوج‌گیری مجدد بیماری کرونا در کشور حکایت دارند و حالا پس از گذشت 4 ماه از شیوع بیماری در کشور تنها در روز گذشته 200 نفر از هموطنان جان خود را از دست دادند که این موضوع زنگ هشدار اوج گیری مجدد کرونا در اکثر نقاط کشور است.

برخی خبرهای دیگر نیز از پرشدن تخت‌های بیمارستانی در پایتخت و برخی شهرهای دیگر کشور حکایت دارند، به طوری که رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری هشدار داد که تخت خالی برای پذیرفتن مبتلایان جدید در پایتخت وجود ندارد.

*فوت 70 تهرانی در یک روز

هرچند طی روزهای گذشته مسؤولان وزارت بهداشت و متخصصان بارها درباره رعایت نکات بهداشتی و استفاده از ماسک هشدار داده‌اند اما بازگشایی ناگهانی اماکن عمومی پرتردد آن هم بدون هیچ‌گونه نظارتی باعث شد تا این تصور در اذهان عمومی ایجاد شود که کرونا تمام شده و می‌توان بدون رعایت کردن پروتکل‌ها در محل کار یا اماکن شلوغ حاضر شد. نگرانی از شیوع بیماری کرونا تنها به هشدارهای وزارت بهداشتی‌ها ختم نشد و روز گذشته محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران نیز طی اظهاراتی با ابراز نگرانی درباره وضعیت شیوع بیماری کرونا در شهر تهران گفت: «روز دو شنبه 70 نفر در شهر تهران به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند، اتفاق تلخی که منشأ آن را می‌توان در بازگشایی هیجانی اماکن عمومی و رعایت نکردن نکات بهداشتی توسط مردم جست‌وجو کرد».

*حضور وزیر بهداشت در قاب شیشه‌ای

اگرچه طی روزهای اخیر، وزیر بهداشت کمتر جلوی دوربین‌ها حاضر می‌شد اما انگار آخرین هشدارهای او درباره احتمال گل خوردن از کرونا در دقیقه ۹۰ به حقیقت پیوست و بالارفتن آمار مبتلایان به کرونا آقای وزیر را جلوی دوربین رسانه‌ها کشاند تا برای بار دیگر از مردم تقاضا کند که رعایت کردن مسائل بهداشتی را مد نظر قرار دهند.

*به مسؤولان نامه می‌نویسم

نمکی که طبق آخرین اظهار‌نظرش، بنا بود اگر اجرای طرح ترافیک حتی یکی دو درصد هم بار حمل و نقل عمومی را افزایش دهد، شخصاً وارد عمل شود و بدون تعارف با کسی لغو اجرای طرح ترافیک را برگرداند در این گفت‌وگوی تلویزیونی خطاب به برخی مسؤولان گفت: با مسؤولان محترم حرف‌هایی دارم که از این تریبون نمی‌زنم و قطعا به آنها نامه می‌نویسم؛ اینکه چگونه ناوگان حمل و نقل شهری را تقویت کنیم و در برخی موارد چگونه به هم کمک کنیم تا امور مردم تسهیل شود و ... را در ستاد ملی کرونا و طی مکاتبات با مسوولان پیگیری می‌کنم.

 وی در بخش دیگری از سخنانش افزود:دلم نمی‌خواست مردم با چنین تاوانی عرایض من را جدی بگیرند. روزی که تمنا و خواهش می‌کردم، شاید برای برخی‌ها این هشدارها زیاده‌گویی بود، اما اصلا دلم نمی‌خواست اثبات عرایض ما با تاوانی چنین سنگین و مرگ‌هایی چنین تلخ برای مردم بروز کند. امیدوارم این حرف‌ها را جدی بگیرند و در آینده نزدیک با همدلی و وفاق و رعایت پروتکل‌ها بتوانیم این مرحله سنگین را پشت سر بگذاریم.

منبع: جام نیوز