کد خبر: 190341

تلاش بی‌نتیجه داوطلبان برای به تعویق افتادن کنکور

با توجه به شیوع ویروس کرونا، داوطلبان کنکور خواستار تعویق آزمون شدند اما با این درخواست موافقت نشده است، علل این امر را از مسوولان جویا شدیم.
اتاق خبر 24

این کاربران می‌گویند: «با عنایت به گروه‌های سنی داوطلبان آزمون‌های سراسری و به ‌خصوص «آزمون دکتری» و هم‌پوشانی آن با گروه‌های سنی پرخطر در شیوع کرونا، بهتر است تا کنکور مربوطه در مهرماه برگزار شود چراکه برحسب کیفیت آب‌و‌هوا در آن زمان امکان برگزاری آزمون در «فضای باز» وجود خواهد داشت. این مهم موجب می‌شود که داوطلبان بدون نیاز به ماسک و در کمال آرامش بتوانند در آزمون شرکت کنند.

پذیرش تعداد کم اما قابل توجه دانشجویان جدیدالورود از نیمسال دوم، این امکان را به دانشگاه‌ها می‌دهد که در نیمسال نخست با دست بازتری جمعیت دانشجویان را در شرایط کرونایی مدیریت کنند و به ‌تدریج، تعداد کلاس‌های حضوری افزایش یابد.» 

چندین ماه است نه تنها ایران بلکه تمام جهان با ویروس کرونا دست‌وپنجه نرم می‌کنند؛ به طوری که این ویروس باعث مختل شدن زندگی روزمره افراد و حتی در مقطعی باعث تعطیل شدن کسب و کارها،‌ ارگان‌‌ها و نهادها از جمله مراکز آموزشی شد.

اگر نگاهی به اطرافمان بیندازیم متوجه تغییرات زیادی خواهیم شد؛ از تغییر نحوه  آموزش دانش‌آموزان و دانشجویان از حضوری به مجازی گرفته تا تعویق برگزاری آزمون‌های سراسری در مقطع تحصیلات تکمیلی و کنکور سراسری سال ۹۹ که از تاثیرات این میهمان ناخوانده بی‌نصیب نماندند. 

زمان برگزاری آزمون‌های سراسری مطابق هر سال مشخص بود ولی با توجه به شرایط موجود در کشور دانش‌آموزان و دانشجویان خواستار به تعویق افتادن زمان برگزاری کنکور بودند تا کمی از تب و تاب این ویروس کاسته شود و بتوانند با فراغ بال و بدون دلواپسی از گرفتار شدن به بیماری آزمون را پشت سر بگذارند؛ در این میان ستاد ملی مقابله با کرونا و سازمان سنجش نیز این عزیزان را همراهی کرد و زمان آزمون‌ها را ۲ بار به تعویق انداخت و درنهایت زمان قطعی برگزاری آزمون‌ها را اعلام کرد. با این اوصاف اما همچنان شاهدیم برخی از داوطلبان خواستار به تعویق افتادن آزمون‌های سراسری به مهرماه و برگزاری در فضای باز هستند. 

اما همچنان این شرایط فقط مختص کشور ما نیست بلکه کشورهای دیگری مثل چین و ترکیه نیز با این وضعیت مواجه بودند؛ چین با یک ماه تاخیر روز گذشته آزمون ملی خود را با حضور بیش از ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر داوطلب آغاز کرد.

* برگزاری آزمون دکتری در ۶۰ شهرستان کشور

براساس این گزارش، سازمان سنجش آموزش کشور جزئیات برگزاری آزمون دکتری را نیز اعلام کرده که کارت شرکت تمام داوطلبان‌ آزمون ورودی دوره دکتری «Ph.D» (نیمه‌متمرکز) سال ۱۳۹۹ از روز دوشنبه ۲۳ تیر ماه سال جاری برای مشاهده و پرینت بر روی پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان به نشانی www.sanjesh.org قرار خواهد گرفت.

همچنین براساس برنامه زمانی پیش بینی شده فرآیند آزمون ورودی دوره دکتری «Ph.D» (نیمه‌متمرکز) سال ۱۳۹۹ از ساعت ۸ صبح روز پنج‌شنبه مورخ ۲۶ تیر در ۶۰ شهرستان مختلف کشور آغاز خواهد شد.

* آزمون‌های سال ۹۹ بدون تغییر برنامه زمانی برگزار می‌شوند

فاطمه‌ زرین‌آمیزی سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور نیز درباره برگزاری یا به تعویق افتادن کنکورهای سراسری به خبرنگار فارس گفت: که کنکورهای سال ۹۹ بدون تغییر برنامه زمانی برگزار می‌شوند و تغییر زمان برگزاری آزمون‌های ۹۹ تکرار نمی‌شود چرا که این تاریخ‌ها با هماهنگی ستاد ملی مقابله با کرونا به داوطلبان اعلام شده است.

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور درباره اعمال پروتکل‌های بهداشتی در کنکورهای ۹۹، می‌گوید: در کنکورهای ۹۹ فاصله بین صندلی‌ها و تعداد سالن‌های امتحانی افزایش یافته، تهویه سالن‌های برگزاری کنکور مورد توجه قرار گرفته است و تلاش کردیم حوزه هایی برای کنکور انتخاب شود که فضای باز داخلی داشته باشند تا ازدحام مقابل درها نداشته باشیم یا به حداقل برسد.

زرین‌آمیزی در ادامه می‌گوید: عوامل اجرایی برای فاصله‌گذاری‌ها، استفاده از ماسک، ضدعفونی کردن درها و صندلی‌ها توجیه شده‌اند؛ ضمن اینکه داوطلبان باید ماسک به همراه داشته باشند. در غیر این صورت حوزه‌های کنکور همکاری لازم را با آنها به عمل می‌آورند. داوطلبان در طول برگزاری آزمون نباید از وسایل شخصی یکدیگر استفاده کنند که این موارد به عوامل اجرایی اطلاع رسانی شده است.

منبع: خبرآنلاین