کد خبر: 190332

بازی دو سر برد صهیونیست‌ها در انتخابات آمریکا

پایگاه اینترنتی بلومبرگ با اشاره به اوضاع فاجعه‌بار ترامپ در ماه‌های باقی مانده تا انتخابات، نوشت حتی در صورت راهیابی دموکرات‌ها به کاخ سفید اوضاع چندان برخلاف میل صهیونیست‌ها نخواهد بود.
اتاق خبر 24

هنوز چند ماه تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده، اما مدتهاست بازار نظرسنجی‌ها و پیش بینی‌ها در خصوص چشم انداز کلی این انتخابات داغ شده است. هر چند نظرسنجی‌ها را در هر زمینه‌ای نمی‌توان به طور کامل قابل اتکا دانست، اگر موضوع انتخابات آمریکا در میان باشد، عدم اطمینان شدت خواهد یافت. تحلیلگران سیاسی معتقدند کارکرد فعلی نظرسنجی ها، ترسیم چشم اندازی از آینده آمریکا و متحدانش است.

بلومبرگ در نوشتاری احتمالات مربوط به فرجام انتخابات آمریکا را مورد بررسی قرار می‌دهد و با استناد به نتایج پیش بینی‌ها در خصوص شکست دونالد ترامپ در انتخابات نوامبر می‌نویسد این خبر چندان خوشایندی برای نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیست، زیرا او باید پس از چهار سال همکاری زیبا، خود را آماده زندگی بدون دونالد ترامپ کند.

ترامپ چشم انتظار جبران لطف‌هایش از سوی نتانیاهو

این رسانه آمریکایی با اشاره به دردسرآفرینی‌های چهارساله ترامپ در عرصه جهانی که حتی متحدان آمریکا نیز از آن در امان نبودند، می‌نویسد رفتن ترامپ از کاخ سفید می‌تواند خبری آرام بخش و تسکین دهنده برای بسیاری از همپیمانان واشنگتن باشد تا پس از چهار سال پر افت و خیز همراهی با میلیاردر کاخ سفید نفس راحتی بکشند. اما برای بنیامین نتانیاهو قطعا ماجرا به گونه‌ای دیگر و تا حد زیادی پیچیده‌تر خواهد بود.

یادداشت نویس بلومبرگ با اشاره به حاتم‌بخشی‌های ترامپ در سال‌های اخیر به رژیم صهیونیستی می‌نویسد نتانیاهو به واسطه رئیس جمهور قانون شکن آمریکا هدایای ارزشمندی، از جمله الحاق بلندی‌های جولان به اراضی اشغالی، انتقال سفارت آمریکا به قدس و اعطای مجوز جنگ مخفیانه علیه ایران را دریافت کرد. رئیس جمهور آمریکا به درخواست نتانیاهو توافق هسته‌ای ایران، برجام، را زیر پا گذاشت و حتی طرح نخست وزیر رژیم صهیونیستی در خصوص ایجاد یک کشور کوچک فلسطینی در کرانه باختری را پیگیری کرد و تا جای پیش رفت که آن طرح را به نام خودش ارائه کرد.

او حتی در سه انتخابات متوالی در اراضی اشغالی برای ابقای نتانیاهو در قدرت به شدت تقلا کرد. این‌ها تنها بخشی از خوش خدمتی‌های رئیس جمهور آمریکا به متحد صهیونیست خود بود. اما مسئله قابل تامل اینکه ترامپ در ازای تحقق بخشیدن به رویا‌های نتانیاهو منتظر تلافی و جبران از سوی اوست. بویژه آنکه اوضاع بی‌سروسامان آمریکا حاکی از خبر‌های خوبی برای ترامپ در سوم نوامبر نیست.

اما قدرشناسی و وفاداری از ویژگی‌هایی نیستند که نخست وزیر رژیم صهیونیستی به آن‌ها شناخته شده باشد یا در میان ویژگی‌های اخلاقی او اعتباری داشته باشند. از سوی دیگر نظرسنجی‌های آمریکا یکی پس از دیگری از اقبال از دست رفته ترامپ در مقابل رقیب دموکراتش حکایت دارد. در واقع در برهه کنونی شانس ترامپ دو به سه از بایدن کمتر است. همین مسئله عاملی شد تا بنا به گفته دیپلمات‌های صهیونیست حاضر در واشنگتن، اسرائیلی‌ها به پای میز گفتگو با دموکرات‌های هیجان زده و جمهوری خواهانی بیایند که روحیه خود را باخته اند.

برگ برنده انتخابات ۲۰۱۶، پاشنه آشیل ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ 

بلومبرگ با یادآوری اینکه در سال ۲۰۱۶ نیز نتایج نظرسنجی‌های از شکست ترامپ در مقابل هیلاری خبر می‌داد، اما سرنوشت سیاسی آمریکا به گونه‌ای ورق خورد که فرجام انتخابات به کام ترامپ شد می‌نویسد کم اقبالی ترامپ نه به دلیل شخصیت او بلکه به سوء مدیریت و کارنامه ضعیف او در مقام ریاست جمهوری مرتبط است. ترامپ همه برگ برنده‌های خود را در ماه‌های اخیر از دست داده است.

برگ برنده او در انتخابات ۲۰۱۶ اکنون به پاشنه آشیل او تبدیل شده، شاخص‌های اقتصادی به هیچ نحوی سر سازگاری با ترامپ ندارند. رونق اقتصادی که او به آن مباهات می‌کرد، از دست رفته است. افت شدید تولید ناخالص داخلی و رکورد بالا و بی سابقه بیکاری تنها برگ هایست که اکنون در کارنامه عملکرد ترامپ به چشم می‌خورد. واکنش حساب نشده او به ناآرامی‌ها و اعتراضات اخیر در آمریکا به سیل منتقدان بیشمار او افزود. تبلیغات سیاسی این روز‌های او با لحن هیستریکی دنبال می‌شود، که هر مفهومی داشته باشد او را در ردای یک برنده در سوم نوامبر نشان نمی‌دهد.

منبع: خبرگزاری ایرنا