کد خبر: 190325

ماسک؛ تنها راه مقابله با کرونا

این روزها با اوج گرفتن شیب شیوع ویروس کرونا، توصیه‌ها برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌ویژه استفاده از ماسک در اجتماعات افزایش یافته است. به گفته کارشناسان استفاده از ماسک می‌تواند تا درصد قابل توجهی میزان شیوع ویروس را کاهش دهد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

کووید ۱۹، غولی میکروسکوپی که بنا بر تعبیرهای مختلف هزار چهره است و با گذشت نزدیک به ۶ ماه از اعلام ورود رسمی اش به کشور همچنان قربانی می‌گیرد ناشناخته است، روزی با علائم تنفسی نمایان می‌شد روز دیگر یا تب و سرفه خشک، در بدو ورود جامعه هدفش افراد مسن بودند و کم کم ذائقه اش برای درگیری جوانان و کودکان تغییر کرد، خلاصه مطلب اینکه این ویروس میکروسکوپی کشنده و ویرانگر همچنان ناشناخته است و جولان می‌دهد.

این روزها هم همه جا صحبت از استفاده از ماسک است که درصورت توجه می‌تواند شرایط بهتری را رقم بزند ولی متاسفانه همچنان این موضوع مورد کم توجهی قرار گرفته که البته این روزها تعداد جمعیت این افراد رو به کاهش است.

آمار بی سابقه مرگ ومیر ناشی از کرونا

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) با اشاره به شیوع مجدد بیماری کرونا و افزایش آمار فوتی‌ها گفت: حتی اعداد و ارقامی که شاهدیم در ۷۵ روز گذشته بی‌سابقه است و اگر رعایت نشود تهران به شرایط سخت بازخواهد گشت.

سعید خال اظهار کرد: بهشت زهرا یک سازمان بدون تعطیلی در کشور است که واجب کفایی مردم را انجام می‌دهد و  رعایت بهداشت در بهشت زهرا در حد بالایی از استانداردها صورت می‌گیرد و این فرآیند در ارتباط با پرسنل و چه در ارتباط با مراجعه‌کنندگان انجام می‌شود.

وی درباره سالن‌های تطهیر سازمان بهشت زهرا (س) خاطرنشان کرد: این فضاها روزانه چند بار ضدعفونی می‌شوند همچنین پساب سالن‌های تطهیر از همان زمانی که تطهیر در راستای اجرای حداکثری فتوای مقام معظم رهبری از بعد از ظهر 16 فروردین آغاز شد مرتباً پایش می‌شوند و سیستم‌های پایش هوشمند و کلرزنی نصب شده است و هیچگونه دغدغه‌ای وجود ندارد.

خال با اشاره به شیوع مجدد بیماری کرونا همچنین افزایش آمار فوتی‌ها تصریح کرد: این آمارها، نگران‌کننده است حتی اعداد و ارقامی که شاهد هستیم در 75 روز گذشته بی‌سابقه بوده است و اگر  رعایت نشود، تهران به شرایط سخت باز خواهد گشت و این چیزی نیست جز زحمت برای کادر درمان؛ آرامستانهای سراسر کشور شرایط خاصی دارند و اعداد و ارقامی که در تهران وجود دارد، قابل قیاس با کل کشور نیست.

علائم کرونا در کودکان و بزرگسالان

علیرضا امینیان فوق تخصص اطفال، درباره تفاوت‌های علائم کرونا در کودکان و بزرگسالان توضیح داد: در هردو رده سنی یک سری علائم مشترک وجود دارد؛ در کودکان شدت بیماری کمتر است اما در هر دو طیف سنی باید مراقبت و اصول پیگیری رعایت شود؛ در کودکان علائم بیماری مشابه سرماخوردگی بوده و با بدن درد، تب و علائم آبریزش بینی خود را نشان می‌دهد و کودکان کمتر نیاز به بستری پیدا می‌کنند اما این کودکان به عنوان ناقل بیماری هستند و بیماری را به دیگران منتقل می‌کنند.

وی گفت: تب‌های بالا، مشکلات تنفسی و گوارشی از جمله علائم بروز بیماری در بزرگسالان است اما از آنجا که تاکنون دارو یا واکسن خاصی برای درمان و پیشگیری از ابتلا تولید نشده است باید کماکان استفاده از ماسک و رعایت نکات بهداشتی مد نظر قرار گیرد.

امینیان اظهار داشت: اگر خانواده‌ای بیمار مبتلا به کرونا دارد برای پیشگیری از ابتلای سایر افراد باید اقدام به جداسازی محیط نگهداری بیمار کنند، به دلیل اینکه این بیماری از طریق تنفس انتقال پیدا می‌کند.

فوق تخصص اطفال تأکید کرد: لازم است افراد بدون علامت نیز تست‌های آزمایشگاهی انجام دهند تا در صورت ابتلا به بیماری شناسایی شوند.

رعایت فاصله اجتماعی در بازارهای سرپوشیده تهران بی معناست

رضا کاشفی شایسته یکی از فعالان اقتصادی بازار مولوی تهران در خصوص چگونگی رعایت پروتکل‌ها در محل کسب خود اظهار داشت: از زمان اعلام رسمی شیوع کرونا تا کنون همواره استفاده از ماسک، دستکش و شستشوی مکرر دست‌ها طبق پروتکل‌ها را در دستور کار خود قرار داده‌ام و با بستن قسمت ورودی فروشگاه از ورود افراد جلوگیری کرده‌ام تا در حد امکان رعایت پروتکل‌ها و بهداشت را از خود و محل کسب خودم شروع کرده باشم.

کاشفی شایسته در پاسخ به این سوال که دلیل افزایش مبتلایان پس از یک نزول چشمگیر در تهران چه عاملی بوده است، عنوان داشت: من با توجه به قرار گرفتن محل کارم که در بازار مولوی است به علت طرح ترافیک مجبور هستم که از مترو استفاده کنم و این مسیر هر روزه من است و متأسفانه می بینم که برخی از مردم به رعایت فاصله اجتماعی بی توجه شده‌اند و در بازار علناً چیزی به عنوان رعایت فاصله اجتماعی بی معنا شده چرا که بسیاری از افراد بی محابا در خیابان و خرید حاضر هستند و فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک و دستکش را رعایت نمی‌کنند.

کنترل کرونا در پایتخت نیازمند برنامه ریزی منسجم‌تر است

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به اینکه شیب ملایم رو به افزایش کرونا در پایتخت نیازمند برنامه ریزی منسجم‌تر است اظهار داشت: بالاترین میزان شیوع کرونا مربوط به پرجمعیت‌ترین مناطق تهران است و د ر این مناطق باید رعایت پروتکل‌های بهداشتی بیشتر از قبل در دستور کار قرار بگیرد.

علیرضا زالی با بیان اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استمرار رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی راه حل مناسبی برای کاهش بار بیماری کرونا است گفت: با توجه به اینکه در ناوگان حمل و نقل و عمومی بیشترین احتمال شیوع وجود دارد و در این خصوص درخواست ارائه راهکار داده‌ایم.

نکات مهم در استفاده از ماسک

همچنان ماسک مهمترین و موثرترین راه برای مبارزه با کرونا است. برای همین چند نکته مهم در استفاده از ماسک را بیان میکنیم.

ماسک مناسب و استاندارد انتخاب کنید که استریل شده و در بسته بندی باشد همچنان ماسک‌های سه لایه جراحی به عنوان مناسب‌ترین نوع ماسک توصیه می‌شوند.

قبل از استفاده از ماسک، دستان‌تان را کاملا با آب و صابون بشویید

دقت کنید ماسک را پشت و رو استفاده نکنید. در ماسک های چند رنگ، بخش رنگی باید بیرون باشد. از محل قرارگیری بند می توان رویه ماسک را تشخیص داد.

در ماسک‌های جراحی قسمت فلزی ماسک را روی بینی محکم کنید

دقت کنید ماسک، دهان، بینی و چانه را کامل بپوشاند

اگر هوا از اطراف ماسک به بیرون نشت می‌کند، کش‌ها را تنظیم کنید

از دست زدن به ماسک استفاده شده بدون دستکش خودداری کنید

برای جابه جایی ماسک روی صورت از بندهای آن بگیرید

ماسک استفاده شده را در جیب یا کیف خود قرار ندهید

اگر قرار است ماسک را کنار بگذارید و دوباره استفاده کنید آن را در نایلون یا محفظه‌ای تمیز نگهداری کنید. ماسک های پارچه ای را برای استفاده مجدد حتماً بشویید.

پس از مرطوب شدن، ماسک را در نایلون بگذارید و داخل سطل آشغال بیندازید

برای کودک‌تان ماسک مناسب کودک تهیه کنید یا در صورت استفاده از ماسک‌های معمولی بند آن را گره بزنید تا روی صورت محکم شود

اگر عینکی هستید و مشکل بخار گرفتن عینک را دارید، کافی است یک دستمال کاغذی را تا کنید و زیر لبه بالایی ماسک بگذارید تا مشکل حل شود

همچنین برای تنظیم ماسک روی بینی می‌توانید از عینک استفاده کنید و حتی بند ماسک را روی عینک ببندید تا گوش اذیت نشود

شاید لازم باشد دوباره به سمت تعطیلی پیش برویم!

شیب افزایش ابتلاء به کرونا در یک ماه گذشته بسیار شدید بوده است، به طوری که روزانه چند شهر و استان به لیست وضعیت قرمز اضافه می‌شود. دیروز بیشترین جان‌باخته کرونایی کشور ثبت شد و روند همچنان روزهای ناگوارتری را خبر می‌دهد. تجربه ایران نشان می‌دهد در بازه کوتاهی که اعمال محدودیت‌ها برای این موضوع بیشتر شد، شیب کرونا نزولی بود، لذا وضعیت قرمز فعلی شاید نیازمند تعطیلی موقت یکی دو هفته‌ای ادارات و خانه‌نشینی مجدد مردم برای کاهشی شدن روند کرونا باشد!