کد خبر: 190321

کرونا چطور نفس این کودکان را گرفت

کرونا بر خلاف باور بخش زیادی از جامعه، نفس کودکان را هم به شماره انداخت؛ کودکانی که در حال دست و پنجه نرم کردن با این ویروس هزار چهره هستند.
اتاق خبر 24

امان از این ویروس مرموز و هزار چهره کرونا که از آن زمان که سرو کله‌اش در ووهان چین پیدا شد، مرد، زن و کودک و سالمند را به خود مشغول کرده و پس از مدتی کوتاه خود را به ایران رساند و اکنون بیش از 4 ماه است که در کشور جولان می‌دهد.

روزهای اول ورود، به ویروس مخصوص بزرگسالان معروف بود و بین عموم مردم این موضوع جا افتاده بود کرونا با کودکان رفیق است و به آنها کاری ندارد! اما در فاصله کمی یافته‌های تحقیقاتی و میدانی، روایت دیگری از ارتباط این ویروس با کودکان حکایت کرد؛ اگرچه به شدت کمتر اما با این گروه سنی هم شوخی ندارد و می‌تواند آنها را نیز زمین‌گیر کند.

برای آشنایی نزدیک از میزان ابتلای کودکان به ویروس کرونا و شرایط نگهداری آنها در بیمارستان، به «بیمارستان تخصصی کودکان مفید به عنوان اولین بیمارستان تخصصی کودکان»  رفتیم.

در همان بدو ورود تصویر کودکان قد و نیم قدی که دچار بیماری‌های مختلف شده و برخی در بغل و برخی دیگر دست در دست پد و مادر خود در رفت و آمد بین بخش‌های مختلف بیمارستان هستند، توجهم را به خود جلب کرد. 

کودکانی که هرکدام به علت بیماری خاصی ناخواسته پا به این مرکز درمانی گذاشته‌اند و با چهره معصومانه اما مضطرب نای حرکت و شیطنت کودکانه  ندارند و برخی نیز در اثر شدت بیماری‌ گریان شده و بهانه گیری می‌کنند.

مادری که برای ساکت کردن کودک دلبند خود دست به دامان جوان بادبادک فروش جلوی بیمارستان می‌شود و آن یکی با خرید اسباب بازی و خوراکی‌های رنگارنگ سرِ فرزند خود را گرم می‌کند!

وارد ساختمان شماره 2 بیمارستان شده و پس از هماهنگی لازم و پوشیدن لباس مخصوص یا همان لباس فضایی کرونایی همراه با دو تن از فوق تخصصان عفونی کودکان وارد بخش عفونی می‌شویم؛ همان بخشی که حالا بیش از 4 ماه است رنگ و بوی دیگری به خود گرفته و از کودکان مبتلا به کرونا پذیرایی می‌کند.

در اینجا می‌‌توانی یک کودکستان بزرگ را با همه قومیت‌ها ببینی؛چراکه از اقصی نقاط کشور خانواده‌هایی با فرزندان خود که به بیماری‌های مختلفی مبتلا شده‌اند به این مرکز درمانی آمده‌اند.

در پشت درِ بخش چند پدر و مادر مغموم و پریشان حال به انتظار نشسته‌ و به گوشه‌ای خیره شده‌اند و نای حرف زدن ندارند.

در ورودی بخش تعدادی از پرستاران سخت در حال فعالیت روزانه خود هستند و با وسواس پرونده کودکان بستری را کنترل کرده و براساس دستورات متخصصان بخش روند درمان را پیگیری می‌کنند. در این بخش  15 نفر پرستار مشغول به کار هستند و در دو شیفت فعالیت می‌کنند.

به یکی از اتاق‌های بخش عفونی می‌‌رویم. از شهناز آرمین، فوق‌ تخصص بیماری‌های عفونی کودکان می‌خواهم درباره ابتلای کودکان به کرونا برایمان بگوید که اظهار می‌دارد: بر خلاف باور غلط مردم، اتفاقاً در این اپیدمی کرونا کودکان گرفتار می‌شوند و می‌توانند به عنوان یک مخزن و ناقل بدون علامت یا علامت‌های غیراختصاصی در جامعه باشند و چرخه بیماری ادامه پیدا کند.

در بسیاری از موارد دیده شده کودکان به بیماری کرونا می‌شوند و گرفتاری آنقدر شدید است که آنها را به بیمارستان می‌کشاند؛ به همین دلیل رعایت قرنطینه و در خانه ماندن، اصول بهداشتی، استفاده از ماسک و شستن دست‌ها همانطور که به افراد بالغ توصیه و هشدار داده می‌شود، باید در کودکان نیز رعایت شود و این تصور که کودکان به کرونا مبتلا نمی‌شود، بسیار غلط است.

متأسفانه در بسیاری موارد در کودکان می‌تواند به صورت علامت باشد اما کودکان دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند مشکلات قلبی، ریوی، کلیوی و فشار خون و یا کودکانی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می‌کنند می‌توانند با این بیماری درگیری شوند حتی مواردی داشته‌ایم کودک هیچ عامل زمینه‌ای نداشته اما متأسفانه با نوع شدید بیماری به بیمارستان مراجعه کرده است؛ در نتیجه شستن دست‌ها رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و ماندن در خانه برای کودکان نیز بسیار مهم است.

در کودکان علائم غیر اختصاصی است و می‌تواند مانند افراد بالغ به صورت تب، بدن‌درد، درگیری‌ عفونت‌های تنفسی مانند عفونت ریه و با سرفه مراجعه کنند یا می‌تواند به صورت دل‌درد باشد. اکنون کودکانی را می‌بینیم که به صورت اسهال و استفراغ به این بیمارستان مراجعه می‌کنند که تشخیص آن با توجه به اینکه در زمان شیوع کرونا هستیم، مقداری چالش‌ برانگیز است.

منبع: خبرگزاری فارس