کد خبر: 190313

آیا بزرگترین سازمان کشور اعلام ورشکستگی می‌کند؟

سال‌هاست که تأمین اجتماعی از دولت طلبکار است و دولت با پرداخت نکردن بدهی خود به این سازمان، تأمین اجتماعی را با مشکلات مالی متعددی مواجه کرده است.
اتاق خبر 24

تأمین اجتماعی، در واقع همان حفاظت از افراد فعال در یک جامعه محسوب می‌شود؛ کسانی که با ارائه خدمات خود، چرخ امور اجتماع را به چرخش در می‌آورند و باعث رشد مادی و معنوی آن می‌شوند. تأمین آتیه و حمایت از چنین افرادی، وظیفه هر جامعه‌ای است که در قالب خدمات تأمین اجتماعی به آن‌ها عرضه می‌شود.

این تنها بخشی از وظایف سازمان تأمین اجتماعی است، هر چند که چند سالی می‌شود سازمان تأمین اجتماعی در ایران از این تعریف فاصله گرفته و دیگر رفاه اجتماعی را آن‌ طور که باید تأمین نمی‌کند، اما می‌توان یکی از دلایل کم و کاستی‌های سازمان تأمین اجتماعی در مقابل جامعه هدفش را طلبی دانست که از دولت دارد، چراکه سازمان تأمین اجتماعی یکی از بزرگترین طلبکاران دولت است.

 باعث شده تا این سازمان برای جبران کسری بودجه خود به اخذ وام‌های کلان از بانک‌ها روی بیاورد.

اکبر شوکت یکی از اعضای هیأت امنای سازمان تأمین اجتماعی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: سازمان تأمین اجتماعی ماهیانه برای پرداخت بدهی‌های خود ۷۰۰ تا یک هزار میلیارد تومان از بانک پول قرض می‌کرد و در حال حاضر بانک هم دیگر به ما پول قرض نمی‌دهد و برای پرداخت هزینه‌هایمان اموال خود را می‌فروشیم، در واقع داریم کتمان را می‌فروشیم تا شکم‌مان را سیر کنیم.

سازمان تأمین اجتماعی با ۴۲ میلیون بیمه شده، یکی از بزرگترین صندوق‌های بیمه‌ای کشور این روز‌ها حال خوبی ندارد. هر چند بعضاً برخی از اعضای هیأت امنای سازمان تأمین اجتماعی به اوضاع نامساعد این سازمان اعتراف کرده‌اند، شنیده‌ها حاکی از آن است که سازمان تأمین اجتماعی در سال ۹۷ به دلیل افزایش هزینه‌ها و عدم افزایش نقدینگی، با کسری بودجه‌ای به مبلغ ۷ هزار میلیارد تومان مواجه شده است.

علت بدهی دولت به تأمین اجتماعی چیست؟

شوکت درباره علت بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی، بیان کرد: در سال ۵۴ تصویب شد که ٣ درصد حق بیمه درمان بیمه شدگان را دولت، ٢٠ درصد کارفرما و ٧ درصد خود بیمه شده پرداخت کند، اما از همان سال ۵۴ تا امروز ریالی توسط دولت پرداخت نشده است. 

شوکت افزود: در دهه ٨٠ بیمه هنرمندان، خبرنگاران، رانندگان، خادمان مساجد، زنبورداران و... راه‌اندازی شد و دولت از سازمان تأمین اجتماعی خواست که این افراد را بیمه کند و حق بیمه آن‌ها را نیز خود دولت بپردازد، اما این اتفاق نیز نیفتاد و بار بیمه این افراد به دوش تأمین اجتماعی افتاد. 

عضو هیأت امنا سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه این سازمان تنها سازمان در کشور است که بودجه‌ای از دولت دریافت نمی‌کند، ادامه داد: تنها درآمد سازمان تأمین اجتماعی از دریافت حق بیمه‌هاست. 

از آنجا که دولت نتوانسته است علی‌رغم مصوبات نمایندگان مجلس بدهی خود به سازمان تأمین اجتماعی را پرداخت کند، این سازمان مجبور شده است تا برای جبران کسری بودجه خود به راهکار دریافت وام از بانک‌ها روی آورد. سازمان  تأمین اجتماعی برای جبران کسری بودجه خود مبلغی بالغ بر ۱۳ هزار میلیارد تومان از بانک رفاه کارگران و مبلغی نزدیک به ۸۱۵ میلیارد تومان از بانک ملی وام دریافت کرده بود که بازپرداخت این وام‌ها معمایی بزرگ بوده است.

 

منبع: خبرگزاری ایلنا