کد خبر: 190311

زور تعزیرات به گرانفروشی نانوایان می رسد؟

نان که از اصلی ترین کالای سفره خانوارهاست این روزها بدون اعلام اتحادیه با تخلف برخی نانوایی ها گرانفروشی می شود.
اتاق خبر 24

به دنبال افزایش قیمت بسیاری از مواد اولیه از جمله شکر، گندم، روغن و ... نانوایان تقاضای افزایش قیمت نان را دارند.

علاوه بر موارد فوق حقوق کارگران افزایش یافته  که همین عامل باعث نارضایتی نانوایان شده است چرا که نه تنها مواد اولیه را با قیمت قبل خریداری نمی کنند بلکه به کارگران خود بیشتر از قبل حقوق می دهند و بیمه بیشتری نیز پرداخت می کنند.

در بسیاری از شهرهای کشور شاهد افزایش قیمت نان هستیم اما در پایتخت این قیمت تغییری نیافته و باعث نارصایتی نانوایان شهر شده است. 

قیمت نان باید با افزایش قیمت مواد اولیه تغییر کند

یکی از نانوایان پایتخت در گفت وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به آخرین تغییرات در نرخ نان، گفت: قیمت نان آخرین بار در سال ۹۷ حدود ۱۰ درصد افزایش داشت، اما با توجه به افزایش هزینه‌های تمام شده، در خواست اصلاح قیمت نان را داریم.

او ادامه داد: در حال حاضر قیمت خمیرمایه حدود ۳ برابر شده است. اصلاح قیمت نان در چند استان انجام شده است اما در پایتخت این اتفاق رخ نداده و منتظر اصلاح قیمت هستیم. در روز‌های پایانی سال اصلاح قیمت نان در دستور کار قرار گرفت، اما به دلیل شیوع ویروس کرونا متوقف شد.

تقاضای افزایش قیمت نان را داده ایم

اصغر پابرجا رئیس اتحادیه نان سنگکی در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به آخرین تغییرات در نرخ نان، گفت: تقاضای افزایش قیمت نان را داده ایم، اما متاسفانه تصمیمی در این خصوص گرفته نشده است. قیمت تمام مواد اولیه افزایش یافته، اما قیمت نهایی نان تغییر نکرده است.

رئیس اتحادیه نان سنگکی بیان کرد: هزینه بسیاری از نانوایان افزایش یافته به طور مثال هزینه کار، هزینه اجاره مغازه افزایش یافته و این عامل باعث نارضایتی بسیاری از نانوایان شده است.

پابرجا در خصوص قیمت نان سنگک گفت: در حال حاضر نان سنگک هزار و ۸۰۰ تومان و نان کنجدی ۲ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد. آرد یارانه‌ای دریافتی نانوایان دولتی گندمی کیلو ۶۶۵ تومان که کیسه‌ای ۳۳ هزار تومان می‌شود و آرد نیمه یارانه‌ای گندمی ۹۰۰ تومان که کیسه‌ای ۴۷ هزار تومان می‌شود.

این مقام مسئول تاکید کرد: با این شرایط به وجود آمده باید دولت فکری به حال نانوایان کند به شدت به دنبال افزایش قیمت‌ها هستیم.

 در تهیه و توزیع انواع نان مشکلی وجود ندارد

بیژن نوروز مقدم رئیس اتحادیه نان سنتی در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین تغییرات نرخ نان، گفت: در تهیه و توزیع انواع نان مشکلی وجود ندارد و آرد به موقع بین نانوایان توزیع می‌شود.

او بیان کرد:  امسال از آنجایی که دولت به فکر مردم است نرخ نان را افزایش نداده ایم، اما با توجه به برخی مسایل از جمله افزایش دستمزد، افزایش هزینه آب و برق، هزینه کرونایی مانند تهیه دستکش و ماسک که ماهی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای نانوا تمام می‌شود، نانوایان درخواست افزایش هزینه نان دارند.

رئیس اتحادیه نان سنتی تشریح کرد: اکنون به دلیل افزایش دستمزد کارگران، برخی از آن‌ها را به زحمت نگه داشته ایم.

منبع: جام جم آنلاین