کد خبر: 190273

نصب 22 شتاب نگار زلزله تا 3 ماه آینده برای پایتخت

زلزله در کمین تهرانی هاست. گسل مشاء فعال است. بسیاری از سوله های بحران پایتخت کاربری غیر بحران دارند. رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران از نصب 22 شتاب نگار زلزله تا 3 ماه آینده برای پایتخت خبر داد.
اتاق خبر 24

از ابتدای سال جاری 2  زلزله تهران را لرزاند. گسل مشا که یکی از مهمترین گسل‌های تهران است فعال شده است. این گسل در بالادست سد لتیان با گسل شمال تهران تلاقی دارد. زلزله در کمین پایتخت‌نشینان است و مدیران شهری می‌گویند اگر زلزله بالای 6.5 ریشتر در تهران رخ دهد امکان امدادرسانی وجود ندارد.

بودجه درنظر گرفته شده برای بحران کم است و بسیاری از سوله‌های بحران هم هنوز برای بحران تجهیز نشده‌اند. قرار بود که تهران صاحب شبکه هشدار زلزله شود. 

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در این باره می‌گوید: هر بار که تهران می‌لرزد، چند روزی همه درباره آن صحبت می‌کنند و دوباره از یادها می‌رود. به گونه‌ای با این پدیده، مناسبتی برخورد می‌شود.

وی به زلزله‌هایی که در تهران رخ داد اشاره کرد و گفت: ‌زلزله باعث نگرانی مردم شده است اما این طبیعی است که نباید با زلزله مناسبتی برخورد کرد. تهران 15 میلیون جمعیت دارد که در آن رفت و آمد می‌کنند و اگر زلزله‌ای با قدرت بیش از 6 ریشتر رخ دهد، حتما دچار مشکلات می‌شود.

باید دسترسی به آب اضطراری در شهر تهران ایجاد شود

رئیس شورای شهر تهران تأکید کرد که با توجه به زیرساخت‌های شهری و افزایش تاب‌آوری، دسترسی به آب اضطراری در شهر تهران باید ایجاد شود. تهران 350 محله دارد و هر محله باید امکانات مورد نیاز برای مواجهه با بحران را داشته باشد. 

به گفته هاشمی، هنوز شبکه هشدار زلزله تهران به طور کامل نصب نشده و لرزه‌نگارها یا کامل نشده‌اند یا تعداد آنها کمتر از حد نیاز است. 

نصب 22 شتاب نگار زلزله برای تهران تا 3 ماه آینده

قرار است 22 شتاب‌نگار زلزله  دو تا 3 ماه آینده برای تهران نصب شود تا بتوانند از وقوع  زلزله در کوتاه‌ترین زمان ممکن مطلع شوند. 

 رضا کرمی محمدی رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران در این باره به خبرنگار فارس گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون تهران بیش از 15 بار لرزیده است، اما ما فقط لرزه‌هایی را می‌گوییم که مردم حس می‌کنند. 

گسل مشا ساکت نشده است

وی با بیان اینکه تهران دائماً در حال لرزیدن است، گفت:‌ گسل مشا ساکت نشده است و امکان وقوع زلزله وجود دارد، اما زمان آن مشخص نیست. 

منبع: خبرآنلاین