کد خبر: 190269

بازار ارز در شوک

این روزها التهابات بازار ارز و سکه در صدر اخبار رسانه‌ها قرار گرفته است. نکته قابل تأمل اینجاست که افزایش قیمت دلار حتی در روزهای تعطیل هم ادامه دارد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

این روزها افزایش قیمت دلار در کنار افزایش قیمت اجاره بها و خرید مسکن و همچنین گرانی اقلام خوراکی و افزایش افسارگسیخته قیمت خودرو و سکه و لوازم خانگی و... مردم را با مشکلات عدیده اقتصادی مواجه کرده است.

طی هفته های اخیر بازار ارز روندی صعودی خود را ادامه داد و دلار تا مرز ۲۰ هزار تومان رسید و حتی امروز از این رقم عبور کرد؛ هر چند که فعالان بازار ارز اعلام کردند که در این نرخهای بالا معامله چندانی صورت نگرفته و خریداران دست نگه داشته‌اند.

عوامل افزایش نرخ ارز

این در حالی است که این روزها عوامل مختلفی برای افزایش نرخ ارز مطرح بوده است که از جمله آن می‌توان به کاهش ارز برای پاسخگویی به تقاضا و به عبارتی کمبود منابع اشاره کرد، اما آنچه که آمار و عملکرد ارزی نشان داد، حکایت از آن داشت که به تقاضای واقعی پاسخ داده شده است؛ به طوری که طی روزهای اخیر منابع مورد نیاز خریداران در سامانه نیما تامین شده و به گفته رئیس کل بانک مرکزی ۱۲۰ میلیون دلار و بالاتر به میزان نیاز متقاضیان نیز در این سامانه عرضه شده است.

در این حالت ظاهرا نیاز واقعی بازار اعم از منابع مورد نیاز واردکنندگان در سامانه نیما و مصرف اصلی مردم از جمله تامین ارز دانشجویی، درمان و مسافرتی امکان‌پذیر است ولی تقاضا همانطور که اشاره شد بالا نیست و بدون پاسخ هم نمانده است؛ اما اینکه چرا در این شرایط نرخ در بازار آزاد همچنان بالاست ابهاماتی ایجاد می‌کند.

شوک بازار ارز موقتی است؟

البته همتی -رئیس کل بانک مرکزی - اخیرا برخی از دلایل نوسان بازار ارز را مورد اشاره قرار داده و گفته که در دو ماه اول سال به دلیل تبعات شیوع کرونا و بسته شدن مرزها و همچنین کاهش ارزش محصولات صادراتی مانند فرآورده‌ها، نفت و پتروشیمی، ناترازی‌هایی بین عرضه و تقاضای ارز به وجود آمد که همه این موارد و همچنین شوکهای روانی که به دلیل تصمیم آژانس بین المللی انرژی اتمی و قطعنامه‌ای که به ناحق علیه جمهوری اسلامی صادر کرد موجب ایجاد جو روانی علیه ایران ایجاد شد.

وی همچنین به جریان تعهدات ارزی صادر کنندگان نیز اشاره داشته و تاکید کرده که تا پایان تیرماه که برای آنها فرصت تعیین شده، باید با شتاب بیشتری ارز خود را برگردانند.

در هر صورت رئیس کل بانک مرکزی معتقد است شوک بازار ارز موقتی و گذرا است. به گفته وی در صورت نیاز بانک، مرکزی در بازار ارز مداخله خواهد کرد.

تاثیر افزایش قیمت‌ها بر بازار چیست؟

بسیاری از صرافان شناسنامه دار در خیابان فردوسی، در مواجهه با این سئوال که آیا وقت خرید دلار است یا خیر؟ می گفتند قیمت‌ها در این محدوده نمی ماند، زیر پای قیمت‌ها شل است و پیش بینی می‌شود بازار برگشتی را در روزهای اتی رقم بزند.

برخی صرافی‎‌ها نیز با چسباندن برگه‌ای با این محتوا که "خرید نداریم" خود را از پاسخ به سئوالات متعددی رها کرده بودند. یکی از صرافان گفت: امروز و دو روز آخر هفته گذشته دائم با تلفن جواب دادیم که دلار را چند می خریم؟ تعداد مشتریان حضوری هم کم نبود. با توجه به اینکه وضعیت آتی بازار نامعلوم است، طبیعی است ما ریسک خرید را به جان نخریم و بهتر است کسانی که قصد فروش دلار را دارند به صرافی‌های بانکی مراجعه کنند.

دلالان اما وضعیتی متفاوت داشتند، آنها هم دلار می‌خریدند و هم یورو، البته قیمت پیشنهادی شان پایین‌تر از قیمت پیشنهادی صرافان بانکی بود و دربهترین حالت دلار از سوی آنها به قیمت ۱۷ هزار و ۳۰۰ خریداری می شود. در عین حال قیمت ۱۸ هزار تومان تا ۱۸ هزار و ۳۰۰ تومان، قیمت پیشنهادی شان برای فروش دلار بود.

خرید بیشتر است یا فروش؟

متصدی یک صرافی در خیابان فردوسی در پاسخ به این سئوال که خرید بیشتر است یا فروش گفت: ان قدر که این قیمت برای فروشندگان جذابیت دارد، برای خریداران ندارد.

وی با اشاره به اینکه این قیمت می‌تواند ورود دلارهای خانگی به بازار را سرعت بخشد، تاکید کرد: من فکر می‌کنم کسانی که روی این قیمت می فروشند تا چیزی دیگر بخرند، سود لازم را می‎برند.

همیشه پای بانک‌ها در میان است

 آلبرت بغزیان، استاد دانشگاه تهران در پاسخ به این سئوال که تحرکات اخیر بازار ارز تحت اثیر چه اتفاقی رخ داده؟ گفت: به نظر می رسد یکی از مهمترین اتفاقاتی که سبب شد در روزهای اخیر قیمت ارز دستخوش افزایش شود، به اعلام تصمیم بانک‌ها برای کاهش نرخ سود بانکی باز می‌گردد چرا که این خبر برخی دارندگان سپرده‌ها را تحریک می‌کند وارد بازار ارز شوند، از سوی دیگر دلالان ارزی خود شرایط را برای بالا بردن قیمت ارز با استناد به این موضوع مناسب می بینند اما بازارساز در این میان لازم است تعادلی را میان عرضه و تقاضا در عین توجه به جو روانی حاکم بر بازار پیش بینی کند.

به گفته وی آسیب نوسانات ارزی به اقتصاد و فعالان اقتصادی بسیار بالاست از این رو لازم است با پیش بینی پذیر شدن اقتصاد، فضا برای فعالیت مولد فراهم شود.

 

جولان تروریست‌های اقتصادی در فضای مجازی

 

در سال ۹۷ و همزمان با التهابات بازار ارز و افزایش قیمت دلار تا آستانه ۲۰ هزارتومان، «سیف» رئیس‌ وقت بانک مرکزی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی با ارائه توضیحاتی درباره بازار ارز گفت: «درخصوص نرخ ارز عوامل غیراقتصادی و عدم اطمینان نسبت به آینده موثر است... التهابات بازار ارز محصول فضاهای تلگرامی و مجازی است.»

در سال ۹۷ تروریست‌های اقتصادی در تلگرام با تشویق مردم به خرید دلار، خسارات زیادی به تعداد زیادی از خانواده‌ها وارد کردند.

راه‌حل، تغییر ریل‌گذاری است

راه‌حل پایان دادن به این روند خسارت‌بار، تغییر ریل‌گذاری دولت در دو حوزه سیاست خارجی و مدیریت فضای مجازی است.