کد خبر: 190263

سکوت در مقابل افزایش قیمت نان

در این گزارش به افزایش قیمت نان و بی توجهی مسئولان در این باره پرداختیم.
اتاق خبر 24
این روز‌ها در بازار شاهد نوسانات قیمتی موادغذایی هستیم و در هر روز قیمت اقلام نسبت به روز قبل افزایش می‌یابد.

یکی از این اقلام که عمده سبد غذایی مردم را تشکیل می‌دهد، نان است و متأسفانه در روز‌های اخیر قیمت نان افزایش چشمگیری داشته است.

بالا رفتن نرخ عرضه نان از یک سو و کوچک شدن حجم آن از سوی دیگر باعث نارضایتی عامه مردم شده و به گفته آن‌ها قیمت عرضه این محصول نسبت به اندازه حجم آن تناسب ندارد.

برای بررسی این موضوع که علت افزایش نان چیست؟ به سراغ برخی نانوایی‌ها رفتم و در این باره با شاطر‌های مختلف به گفت‌وگو پرداختم.

ابتدا وارد یک نانوایی بربری شدم و از مسئول این واحد صنفی علت افزایش قیمت نان بربری را سوال کردم، او در پاسخ به سوالم گفت: نانوایی ما یک واحد دولتی است و سهمیه آرد ما هم به صورت یارانه‌ای از سوی دولت تأمین می‌شود.

این شاطر با سابقه که حدودا ۵۵ سال داشت، ادامه داد: سهمیه آردی که در ماه تحویل می‌گیریم، کفاف نیاز‌های ما را نمی‎‌دهد و برای عرضه تعداد زیاد نان با مشکل مواجه هستیم و مجبوریم که از اندازه آن بزنیم و وزن نان را کاهش بدهیم تا از آن طرف در آخر ماه با مشکل کم آردی مواجه نشویم.

وی افزود: اگر در آخر ماه با کمبود آرد مواجه شویم مجبوریم تا به صورت آزاد آرد تهیه کنیم و طبیعتا باید این هزینه اضافی که برای خرید آرد آزاد پرداخت کردیم را از مردم دریافت کنیم.

در ادامه به نانوایی سنگکی رفتم و با شاطر جوان این واحد صنفی به گپ و گفت پرداختم. رضا ۳۸ سال دارد و به گفته خود از ۱۴ سالگی در نانوایی و زیر نظر پدرش مشغول به کار شده و اکنون نیز در نانوایی که از پدرش خریداری کرده در حال کسب روزی حلال است.

این شاطر در پاسخ به این سوال که چرا قیمت نانی که به دست مردم می‌دهد با قیمت مصوب اتحادیه تفاوت دارد؟ گفت: ما طبق نرخ مصوب اتحادیه عمل می‌کنیم و به دلیل کمبود آرد سهمیه‌ای از بازار آزاد اقدام به تهیه آرد گندم سبوس دار می‌کنیم و برای همین هم مجبوریم بخشی از این هزینه‌های اضافی را از مردم دریافت کنیم.

منبع: خبرآنلاین