کد خبر: 190240

خشکسالی همچنان در ایران ادامه دارد

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که با وجود بارش‌های مناسب ۲ سال اخیر، اما همچنان دشت‌های کشاورزی دچار خشکسالی هستند.
اتاق خبر 24

ایران در کمربندی منطقه خشک و نیمه خشک جهان قرار دارد که برداشت بیش از حد از چاه‌های غیر مجاز، افزایش دما، شدت تبخیر و تعرق و توسعه کشاورزی بر افت شدید سفره های زیر زمینی دامن زد و کار را به جایی رساند که بحران کم آبی به یک چالش در کشور تبدیل شده است.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که با توجه به بارش های مناسب ۲ سال اخیر تا حدودی خشکسالی کشاورزی مرتفع شده است، اما خشکسالی هیدرولوژیک و کمبود آب های زیرزمینی همچنان به قوت خود باقی است که بارش های نرمال و بیش از نرمال چند سال اخیر نمی تواند خشکسالی ۱۵ ساله را جبران کند.

با توجه به تغییرات اقلیم و کاهش بارندگی در کشور طی دهه گذشته شاهد خشکسالی و پایین آمدن سطح آب های زیرزمینی و کم آبی دشت ها هستیم که انتظار می رود با کاهش فشار بر منابع آب های زیرزمینی چالش کمبود منابع آب در کشور را مرتفع کنیم.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا درباره آخرین وضعیت آب های زیرزمینی و دشت های کشور و همچنین تاثیر بارندگی های نرمال و بیش از نرمال اکثر استان ها بر خشکسالی های کشور با خبر شویم:

افزایش دما در فصل پاییز در راه است

صادق ضیاییان مدیرکل مرکز پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی در گفت و گو با خبرنگار راه و شهرسازی درباره تاثیر بارش های اخیر بر وضعیت خشکسالی کشور اظهار کرد: با توجه به بارش های مناسب ۲ سال اخیر تا حدودی خشکسالی کشاورزی مرتفع شده است، اما در خشکسالی هیدرولوژیک همچنان به سر می بریم.

وی با اشاره به اینکه شرایط بارش در سال گذشته استثنایی بوده است، افزود: بنابر آخرین آمار مجموع بارش کشور از ابتدای سال زراعی تاکنون نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸ درصد کاهش و دوره بلندمدت ۲۸.۷ درصد رشد داشته است.

ضیاییان با بیان اینکه توزیع بارش در همه استان ها یکسان نیست، گفت: از ابتدای سال میزان بارش در اکثر استان ها نرمال و بیش از نرمال است و تنها در استان های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه و تا حدودی کردستان کمتر از نرمال است.

مدیرکل مرکز پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی بارش های پاییز را پیش بینی کرد و گفت: با توجه به شرایط موجود انتظار داریم که بارش های پاییز دیرتر آغاز شود.

وی ادامه داد: مدل های اقلیمی نشان می دهد که در فصل پاییز بارش کمتر از نرمال است، البته معنا و مفهوم بارش های کمتر از نرمال بدان معنا نیست که بارش موقت و شدید نداریم، بلکه احتمال سیلاب و آبگرفتگی وجود دارد.

ضیاییان از افزایش دما در فصل تابستان خبر داد و گفت: طی ماه های تیر و مرداد، میزان دما نسبت به دوره بلندمدت ۱ تا ۲ درجه افزایش خواهد یافت و به عبارت دیگر تابستان امسال نسبت به دوره بلندمدت گرم تر خواهد بود.

علل اصلی تشدید خشکسالی در کشور چیست؟

احد وظیفه رئیس مرکز خشکسالی کشور در گفت و گو خبرنگار راه و شهرسازی، با اشاره به اینکه امسال تمامی استان ها در حد نرمال بارش دریافت کردند، اظهار کرد: امسال برخی استان ها در حد ترسالی بارش داشتند که با این وجود خشکسالی کشاورزی مرتفع شده است.

وی با بیان اینکه از لحاظ هیدرولوژیک دچار خشکسالی هستیم، افزود: در بسیاری از دشت ها سطح آبخیزها به حدی پایین است که ارتفاع سطح زمین تا روی آب در زیر سفره های زیرزمینی فاصله دارد و کماکان دچار خشکسالی هستیم.

منبع: تابناک