کد خبر: 190228

اسارت‌گاهی به نام باغ وحش هویزه

وضعیت نامناسب حیوانات در باغ وحش هویزه این روزها خبرساز شده است.
اتاق خبر 24

اخیرا انتشار تصاویری از وضعیت نامناسب حیوانات در باغ وحش هویزه و همچنین انتشار خبر تلف شدن توله شیر سفید این باغ وحش خبرساز شد. باغ وحشی که مستقیما زیر نظر شهرداری هویزه مدیریت می‌شود و به گفته فعالان محیط زیست مجوز سازمان حفاظت محیط زیست را نداشته و به صورت غیرقانونی فعالیت می‌کند، اما سازمان حفاظت محیط زیست برای رهایی حیوانات ارزشمندی که در این باغ وحش در دمای بالای ۵۰ درجه هویزه روزگار می‌گذرانند تدبیری نمی‌اندیشد.

کرامت حفاظی، فعال محیط زیست می‌گوید: متاسفانه به اسارت گرفتن حیوانات در قفس‌های مراکزی به نام باغ وحش که تقلید کورکورانه‌ای از کشور‌های غربی است در ایران رونق بسیار یافته است، در کشوری که فرهنگ حیوان‌آزاری وجود نداشته و مردمان آن خود را پیروان ضامن آهو می‌دانند. باغ وحش هویزه هم یکی از ده‌ها باغ وحشی است که در سایه انفعال سازمان حفاظت محیط زیست و در شرایطی نامناسب گونه‌های بومی و غیربومی جانوری را به اسارت کشیده است.

وی اضافه می‌کند: عقاب صحرایی (Stepe Eagl) که گونه‌ای مهاجر است و بلند پرواز در خوزستان زمستان گذرانی دارد و در اواخر زمستان تا پاییز از ایران به سوی روسیه و قفقاز و نزدیک سیبری مهاجرت می‌کند، مهاجرتی که هر سال از روسیه تا ایران و آفریقا دو بار انجام می‌شود. تصور کنید این گونه بلند پرواز در یک قفس چند متری محروم از طعم پرواز و اوج گیری و مهاجرت نگهداری شود. از آن بدتر این گونه که تابستان‌ها در سیبری جوجه آوری دارد، حالا در هویزه با دمای بالای ۵۰ درجه به اسارت گرفته شده است.

حافظی ادامه می‌دهد: این گونه که در معرض انقراض است و در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت قرار دارد، در اسارت شانس زادآوری و حتی بقای خود در طبیعت را از دست می‌دهد؛ لذا پیشنهاد می‌شود این پرنده به مرکز مجهز بازپروری سپرده شود تا برای رهاسازی آماده شود و تا زمان بازگشت عقاب‌های صحرایی به ایران در پاییز این گونه هم بتواند به آن‌ها ملحق شود.

این فعال محیط زیست یادآور می‌شود: دال سیاه (Cinereous vulture) گونه دیگری که در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت جای دارد هم زمستان‌ها به خوزستان مهاجرت می‌کند، اما تابستان را در قلل مرتفع برف‌گیر می‌گذراند. برای این گونه هم جوجه آوری در دمای شدید هویزه مانند عقاب صحرایی است و از مسئولان استدعا داریم این گونه به مراکز بازپروری مجاز سپرده شود تا آمادگی برای بازگشت به طبیعت را به دست آورده و با بازگشت خود به طبیعت بتواند نسل در معرض انقراض خود را حفظ کند.

منبع: خبرگزاری ایرنا