کد خبر: 190226

بازار سکه و ارز چشم انتظار ارزانی

ارائه عرضه اولیه سهام سیتا در دومین هفته تیر ۹۹ باعث رشد شاخص بورس شد و بازار طلا و سکه نیز همسو با افزایش نرخ ارز روند صعودی قیمت را تجربه کرد.
اتاق خبر 24

دومین هفته تیر ۹۹ با افزایش نرخ ارز و طلا آغاز شد به گونه‌ای که نرخ  سکه از کانال ۹ میلیون تومان عبور کرد و دلار به قیمت ۱۹ هزار تومان نزدیک شد همچنین بازار سرمایه در این هفته خوش درخشید و برخلاف  مشکلاتی که در سیستم کارگزاری‌ها به وجود آمد شاخص بورس به روند رو به رشد خود ادامه داد.

البته با افزایش نرخ سیمان در بازار، سهام‌های شرکت‌های تولید کننده  سیمان شاهد رشد محسوسی بود و با عرضه اولیه سیتا در بازار سرمایه بر رشد شاخص بورس افزوده شد که به گفته مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس در عرضه اولیه گذشته ۲ و نیم میلیون نفر شرکت کردند و عرضه اولیه سهام شرکت سیتا رشد ۵۰ درصدی را نشان می‌دهد.

از طرف دیگر تولید نفت اوپک با کاهش ۱.۹۳ میلیون بشکه در روز در ماه ژوئن به ۲۲.۶۹ میلیون بشکه در روز رسید و نفت برنت در آخرین روز هفته با  نرخ ۴۲.۰۷ دلار معامله شد.

حباب سکه به ۹۰۰ هزار تومان رسید

نادر بذرافشان  دبیرهیات مدیره اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران در گفت و گو با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در آخرین روز هفته سکه تمام بهار آزادی به قیمت ۹ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان رسید و حباب سکه حدود ۹۰۰ هزار تومان بود که افزایش قابل توجه ای را تجربه کرده است.

بذر افشان افزود: در دومین هفته تیر ۹۹ روند قیمت سکه و طلا صعودی بود و اونس جهانی حدود ۲۰ دلار افزایش یافت که به دنبال آن   با افزایش تقاضا در بازار مواجه بودیم.

او تصریح کرد: فروش مجدد گواهی سپرده سکه در بانک‌ها عاملی بر افزایش تقاضادر بازار شد و ارزش این گواهی نسبت به قیمت سکه در بازار بیشتر است که به همین دلیل میزان خرید سکه در بازار افزایش یافته است.

دبیرهیات مدیره اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران بیان کرد: البته با افزایش اونس جهانی و روند صعودی نرخ ارز کاهش قیمت سکه و طلا دور از انتظار است البته نباید فراموش کرد که  کنترل بیشتر بانک مرکزی بر بازار ارز می‌تواند بر ثبات بیشتر نرخ طلا و سکه تأثیر داشته باشافزایش ۴۰ درصدی نرخ ارز نسبت به سال گذشته 

علی اصغر سمیعی زفرقندی رییس اسبق کانون صرافان ایرانیان و تحلیلگر بازار ارز در گفت و گو با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: علت اصلی افزایش قیمت ارز کاهش یافتن ارزش پول ملی است که در اثر افزایش نرخ تورم و بهره رخ می‌دهد و البته  بهتر است قیمت‌ها بر اساس تفاضل نرخ تورم و بهره در کشور ایران با کشور‌هایی که پول رایج آن ها دلار است  تنظیم شود.

سمیعی تصریح کرد: ممکن است برای مدتی با تزریق ارز به میزان بیش از تقاضا به بازار بتوان قیمت‌ها را ثابت نگه داشت، اما این راهکار کوتاه مدت است چراکه بعد از مدتی با کوچک‌ترین عامل تأثیرگذار در بازار قیمت ارز به صورت جهشی افزایش میابد که البته در سال ۹۷ با افزایش ۵ برابری نرخ ارز در بازار شاهد این رویداد بوده‌ایم.

او افزود: هم اکنون بهترین راه مقابله برای سود جویانی که در بازار ارز فعالیت می کنند مدیریت بازار است یعنی نرخ ارز واقعی و واحد باشد و  از طرف دیگر با کاهش و نزدیک کردن  نرخ‌های بهره و تورم  به صفر می توان در ایجاد ثبات بازار قدم مهمی برداشت.

این تحلیلگر بازار ارز بیان کرد: امسال قیمت ارز حدود ۴۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت و بر اساس تفاضل نرخ تورم در کشور ایران  با کشورهایی که پول رایج آن‌ها دلار است به طور متوسط روزانه حدوداً ۲۰ تومان باید به قیمت ارز افزوده می‌شد به‌بیان‌دیگر در حال حاضر که حدود ۱۰۰ روز از سال جدید می‌گذرد قیمت دلار تقریباً ۱۹ هزار تومان است البته این روند برای بازار ارز انتظار می‌رفت و سبب شد افرادی که در این بازار تخصصی ندارند متقاضی خرید ارز و طلا باشند.

او اظهار کرد: افزایش تقاضا در بازار سبب شد روند صعودی قیمت ارز با سرعت بیشتری پیش رود به عنوان مثال نرخی که برای یک یا ۲ ماه آینده قابل پیش بینی و واقعی بود با ایجاد حباب قیمتی، زودتر از موعد مقرر محقق شد و البته قیمت طلا هم بر اساس اونس جهانی کاملاً وابسته به قیمت ارز است که با  نوسان نرخ ارز همسو خواهد بود.

منبع: جام جم آنلاین