کد خبر: 190199

باخت سنگین ترامپ مقابل ایران

نشست شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی گزارش دوره ای درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ مربوط به توافق هسته‌ای ایران، روز سه‌شنبه در حالی برگزار شد که تلاش مذبوحانه وزیر خارجه آمریکا با واکنش سرد دیگر کشورهای شرکت‌کننده و حمایت آنان از برجام روبه‌رو شد و خاطره تلخ ناکامی دونالد ترامپ را در نشست دو سال گذشته شورای امنیت، برای کاخ سفید زنده کرد.
اتاق خبر 24

«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا که برای گسترش تبلیغات ایران‌هراسانه کاخ سفید شخصا در نشست روز سه‌شنبه شورای امنیت  که به صورت آنلاین برگزار شد، شرکت کرده بود، با واکنش‌هایی روبه‌رو شد که خاطرات دو سال پیش رییسش «دونالد ترامپ» را از عواقب ایران‌هراسی و نقض گسترده قوانین بین‌الملل برای او زنده کرد.

ترامپ رییس جمهوری آمریکا در مهرماه سال ۹۷ با تدارکات ویژه‌ای که از چند ماه پیش برای تشکیل نشستی با ریاست او در شورای امنیت و تبلیغات علیه ایران انجام شده بود، از لحظه ای که بر صندلی ریاست شورای امنیت نشست، اتهامات ضدایرانی‌اش را دوباره از بر خواند؛ اما چیزی که برای او تازگی داشت این بود که تقریبا همگان چشم در چشم او دوختند و با صراحت اعلام کردند که راه و روش و نگاهشان درباره ایران با آمریکا فرق دارد.

ترامپ در نشست دو سال پیش نتوانست بی‌آبرویی را که دار و دسته‌اش در سازمان ملل به  راه انداختند تحمل کند و خیلی زود نشست را ترک کرد؛ اما پمپئو که این تجربه را دیده بود صبر نکرد تا پاسخ دیگران را در نشست روز سه‌شنبه ببیند و پس از سخنرانی‌اش از جلسه که به صورت آنلاین برگزار می‌شد، خارج شد.

این اتفاق اما از چشم شرکت‌کنندگان دور نماند و «واسیلی نبنزیا» نماینده روسیه در سازمان ملل با طعنه در این باره گفت: متاسفانه مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا منتظر نماند که سخنان مقامات دیگر کشورها را در این جلسه گوش دهد. ما به او حق می‌دهیم چرا که این روزها نگرانی‌های بیشتری دارد.

در این نشست که به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا و تعلیق شدن اجتماعات در نیویورک، روز سه شنبه به صورت مجازی برگزار شد، ابتدا نهمین گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد درباره وضعیت اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در تایید برجام قرائت شد.

منبع: تابناک