کد خبر: 190170

ساخت شیشه واکسن، معضلی بزرگ‌تر از خود واکسن

با شیوع کووید- ۱۹ در جهان و نیاز به واکسن، تهیه شیشه ویال واکسن نیز به یک چالش بزرگ برای شرکت‌های داروسازی تبدیل شده است.
اتاق خبر 24

بحران کووید- ۱۹ همچنان ادامه دارد و پژوهشگران سراسر جهان سعی دارند تا واکسنی برای مقابله با این بیماری پیدا کنند. کروناویروس تاکنون میلیون‌ها نفر را مبتلا کرده و بسیاری از مبتلایان را نیز از بین برده است. در حال حاضر، بیش از ۱۴۰ واکسن در حال آزمایش هستند که بیشتر آنها در مراحل پیش‌بالینی قرار دارند.

در هر حال، تولید یک واکسن ایمن و موثر فقط گام نخست به شمار می‌رود. رها شدن از این بیماری همه‌گیر، به ابداع بهترین نوع واکسن، ریختن آنها در ظرف مناسب، حمل و نقل آنها در سراسر جهان و بردن آنها برای افراد آسیب‌پذیر نیاز دارد.

از آنجا که کووید-۱۹ تقریبا همه انسان‌های روی زمین را تهدید می‌کند، میزان واکسن مورد نیاز بسیار زیاد خواهد بود و شاید بتوان این میزان را بین هفت تا ۱۵ میلیارد دوز پیش‌بینی کرد. در نظر گرفتن این موضوع ضروری است که شاید برخی از واکسن‌ها عملکرد خود را با تزریق دو دوز انجام دهند. با وجود تلاش‌های بی‌سابقه‌ای که در این مدت کوتاه رو به افزایش گذاشته، سازندگان واکسن عقیده دارند که این بزرگترین تنگنایی است که تاکنون با آن رو به رو شده‌اند.

"پاسکال سوریوت"(Pascal Soriot)، مدیرعامل شرکت داروسازی "آسترازنکا" (AstraZeneca)، در مصاحبه خبری که ماه گذشته برگزار شد، گفت: چالش پیش روی ما، ساخت واکسن نیست، بلکه ویال‌های آن است. در حال حاضر در جهان، ویال کافی برای پر کردن واکسن وجود ندارد.

شرکت آسترازنکا با "دانشگاه آکسفورد"(University of Oxford)، برای ساخت واکسن کووید- ۱۹ همکاری می‌کند. این شرکت فقط یکی از شرکت‌های دارویی است که به مشکل ظروف نگهداری واکسن می‌پردازد. شرکت آلمانی "AG Schott" که یکی از تولیدکنندگان بزرگ شیشه پزشکی است نیز اخیرا در مصاحبه‌ای گفت که درخواست‌هایی از سوی سازندگان واکسن مبنی بر ساخت یک میلیارد ویال دریافت کرده که دو برابر میزان تولید آنها در سال جاری است.

سازندگان معمولا موجودی اضافی شیشه‌ تولید نمی‌کنند

شیشه پزشکی، محکم است اما در هر حال امکان شکستن آن وجود دارد؛ در نتیجه سازندگان معمولا موجودی اضافه‌ای از این شیشه‌ها تولید نمی‌کنند. آنها فقط براساس درخواست شرکت‌های داروسازی، شیشه می‌سازند. شرکت‌های داروسازی معمولا تا زمانی که از کارکرد واکسنی مطمئن نباشند، ساخت شیشه را سفارش نمی‌دهند.

در هر حال، با وجود شرایط کنونی جهان و شیوع سریع کروناویروس، وضعیت معمولی نیست. دولت‌ها و سازمان‌های غیرانتفاعی برای افزایش ظرفیت تولید واکسن و انجام دادن آزمایش‌های گسترده، بودجه‌های قابل توجهی را در اختیار سازندگان می‌گذارند تا شرکت‌های فردی مجبور نباشند با خطر پرداخت هزینه آزمایش و تولید واکسن مواجه شوند. آنها همچنین به آزمایش نانوفناوری مشغول هستند تا در صورت امکان برای هدف خود از آن استفاده کنند و از تولید به شیوه سنتی فاصله بگیرند.

اداره "پژوهش و توسعه پیشرفته زیست پزشکی" یا "باردا"(BARDA) که به "وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا"(HHS) وابسته است، تاکنون حدود ۲.۲ میلیارد دلار بودجه در اختیار شرکت‌های سازنده واکسن از جمله آسترازنکا، "جانسون و جانسون"(Johnson & Johnson) و "مدرنا" (Moderna) قرار داده است. این شرکت‌ها در نطر دارند تا با همکاری "موسسه ملی سلامت آمریکا"(NIH)، مرحله سوم آزمایش‌های خود را در همین تابستان آغاز کنند. هدف آنها این است تا شکاف میان زمان اثبات کارکرد واکسن و زمان آغاز ارائه آن را پر کنند.

علاوه بر انتخاب واکسن موثر، غلبه بر کمبود شیشه نیز موضوع بسیار مهمی است. کمبود شیشه واکسن، یکی از مشکلاتی است که طی دوره شیوع کروناویرس، به وضوح دیده می‌شود. "ریک برایت"(Rick Bright)، ایمنی‌شناس آمریکایی و رئیس پیشین باردا در ماه آوریل، کمبود شیشه واکسن را اعلام کرد و گفت که بین ماه‌های ژانویه و مارس، درخواست‌های مکرر و ناموفقی از مقامات دولتی داشته است تا برای تامین منابع مورد نیاز ایمنی‌سازی از جمله، سوزن، سرنگ و ویال شیشه‌ای اقدام کنند.

امضای قراردادهایی به ارزش ۳۴۷ میلیون دلار با دو شرکت آمریکایی سازنده ویال

باردا نهایتا در ماه ژوئن موفق شد قراردادهایی به ارزش ۳۴۷ میلیون دلار با دو شرکت آمریکایی سازنده ویال امضا کند. یکی از این شرکت‌ها موسوم به "کورنینگ"(Corning)، سابقه‌ای طولانی در همکاری با سازندگان واکسن دارد. شیشه‌های پیرکس ساخت این شرکت، در سال ۱۹۵۰ برای ارائه واکسن فلج اطفال به کار رفت. یک سخنگوی این شرکت در مصاحبه‌ای گفت: اکنون کورنینگ، ماهانه میلیون‌ها ویال تولید می‌کند. این شرکت انتظار دارد که با کمک بودجه باردا، این رقم را در سه سال آینده تا ۱۰ برابر افزایش دهد.

منبع: باشگاه خبرنگاران