کد خبر: 190122

بایدها و نبایدهای مصرف دارو در ایام کرونا

 این روزها که بیماری کرونا در هرمزگان شیوع دارد در فضای مجازی بر استفاده کردن یا نکردن از برخی داروها مانور داده می‌شود، اما چقدر این مطالب صحیح است؟ یکی از این داروها هیدروکسی کلروکین است که قطع خودسرانه آن بیماری را تشدید می‌کند.
اتاق خبر 24

قاعده «هر ایرانی، پزشک خود» سال‌ها است که در کشورمان پابرجاست و تاکنون مصرف خودسرانه انواع داروها بدون تجویز پزشک توسط مردم رواج دارد، که در برخی مواقع باعث عوارض جبران‌ناپذیری شده است؛ اکنون این پدیده در روزهای کرونایی هم دیده می‌شود.

از ابتدای شیوع کرونا صحبت‌های زیادی در خصوص درمان قطعی و دارویی ویروس کرونا در شبکه‌های اجتماعی و اخبار، دست به دست می‌چرخد یک روز استفاده از روغن بنفشه و روز دیگر دگزامتازون تیتر رسانه‌ها می‌شود.

یقیناً قطعی‌ترین راه درمان و مقابله با ویروس کرونا مانند سایر بیماری‌های ویروسی، استفاده از واکسن مختص آن می‌باشد که در زمان حاضر هیچ‌گونه واکسنی برای ویروس کووید19 ساخته نشده است.

تاکنون در کشورهای مختلف از داروها و روش‌های درمانی متعددی برای کنترل پیشرفت این ویروس در بدن و بهبود علائم آن، استفاده کرده‌اند اما باید توجه داشت هر دارویی برای چه سطحی از بیماری و چه‌کسانی استفاده می‌شود.

ویروس کرونا با بدن ما چه می‌کند؟

در این رابطه متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: این ویروس از طریق تنفس به فرد منتقل می‌شود و ابتدا سلول‌هایی که گلو، راه‌های هوایی و ریه‌ها را فرش کرده‌اند، آلوده و آنها را تبدیل به کارخانه کروناویروس می‌کند، و ویروس‌های بیشتری تولید می‌شود تا جاهای دیگر بدن را آلوده کند.

پریوش داوودیان افزود: در این مرحله ابتدایی، علائم در شخص بروز نمی‌کند (البته بعضی از افراد شاید هرگز علائمی نشان ندهند)، زمان بین آلودگی و ظهور اولین علائم از یک تا دو روز تا یک ماه می‌باشد، ولی به‌طور متوسط یک هفته است.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری هرمزگان ادامه داد: بسیاری از افراد بیماری خفیفی از این ویروس را تجربه می‌کنند که علائمی همچون تب، گلودرد، سردرد و سرفه را به‌همراه دارد.

وی اظهار کرد: اگر بیماری پیشرفت کند به‌خاطر واکنش بیش از حد سیستم ایمنی، بدن دچار التهاب می‌شود؛ این التهاب بیش از اندازه می‌تواند باعث آسیب در بدن و بروز علائم شدید یا حتی منجر به مرگ شود؛ همچنین اگر سیستم ایمنی نتواند جلوی ویروس مقاومت کند، در هر گوشه بدن گسترش می‌یابد که صدمات بیشتری وارد می‌کند.

داوودیان ضمن ابراز اینکه علائم وخیم بیماری از روز هشتم به بعد بروز می‌کند، گفت: سندرم دیسترس تنفسی حاد، ناشی از التهاب گسترده در ریه‌هاست که باعث توقف اکسیژن‌گیری مورد نیاز برای بقای بدن می‌شود، همچنین التهاب شدید می‌تواند باعث آسیب به کلیه، کبد، قلب، مغز و روده‌ها نیز بشود.

وی تصریح کرد: در این مرحله، این ویروس چنان التهاب گسترده‌ای را ایجاد می‌کند که بدن تسلیم می‌شود و به نارسایی چند عضو منجر می‌شود، درمان در این مرحله بسیار تهاجمی‌ خواهد بود و می‌تواند استفاده از دستگاه اکسیژن‌رسانی مصنوعی باشد.

متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری تأکید کرد: با توجه به اینکه به‌طور قطعی مشخص نیست که چه‌کسانی جزو بیست‌درصدی می‌شوند که علائم شدید و وخیمی را نشان می‌دهند، حتماً تمام افراد باید اصول بهداشتی لازم را برای جلوگیری از ابتلا به ویروس، رعایت کنند.

دگزامتازون داروی کرونا نیست

به‌تازگی از سوی برخی رسانه‌ها اعلام شد که طبق تحقیقات در انگلستان، دگزامتازون داروی کرونا است و از مرگ‌ومیر بیماران بستری جلوگیری می‌کند که نگرانی‌هایی جهت استفاده خودسرانه مردم از این دارو برای پیشگیری و درمان کرونا، به‌وجود آورده است.

داوودیان در این خصوص اظهار می‌کند: دگزامتازون نوعی داروی استروئیدی می‌باشد که با تضعیف سیستم ایمنی بدن، جلوی واکنش‌های التهابی بدن را می‌گیرد.

وی ادامه داد: در روزهای اول بیماری استفاده از دگزامتازون بسیار مضر است چرا که این دارو به‌دلیل تضعیف سیستم ایمنی، دفاع بدنمان در برابر ویروس را کم می‌کند که مشکلاتی جدی را به‌دنبال دارد و هرگز این دارو ضدویروس و ازبین‌برنده آن نمی‌باشد.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری هرمزگان ضمن اشاره به پروسه التهابی ایجادشده در بدن بیمار خاطرنشان کرد: همان‌طور که گفته شد در مراحل حاد و وخیم، که فرد در بخش ICU بستری شده و با دستگاه نفس می‌کشد، با تشخیص دکتر برای جلوگیری از التهاب و آسیب‌های بیشتر به ارگان‌ها، این دارو تجویز می‌شود.

وی متذکر شد: به هیچ عنوان به مردم برای پیشگیری از ویروس کرونا و درمان خودسرانه، دگزامتازون و هیچ‌گونه داروی دیگری پیشنهاد و توصیه نمی‌کنیم.

هیدروکسی کلروکین، دشمن ویروس کرونا یا بلای جان بیماران؟

از ابتدای شیوع کرونا، اسم این دارو بر زبان خیلی از مردم دنیا به‌عنوان دارویی مؤثر برای کووید19 افتاد، این دارو از گذشته‌های بسیار دور برای پیشگیری و درمان مالاریا استفاده می‌شود؛ همچنین از این دارو برای درمان روماتیسم مفصلی و بیماری لوپوس استفاده می‌شود.

در بسیاری از تحقیقات این دارو از پیشرفت و تکثیر بیشتر ویروس در بدن افراد بیمار جلوگیری کرده است، هرچند در برخی از کشورها مصرف این دارو توصیه نمی‌شود چراکه دارای عوارض زیادی نظیر اسهال، تهوع و اختلالات گوارشی و بینایی می‌باشد.

داوودیان در این رابطه گفت: تحقیقات زیادی که سال‌ها قبل در دوره شیوع بیماری‌های سارس و مرس که هم‌خانواده ویروس کرونا بوده‌اند، انجام شده، نشان از تأثیر خوب داروی هیدروکسی کلروکین روی این ویروس داشته است.

متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان افزود: مصرف این دارو در ایران، تا کنون تأثیرات خوبی بر جلوگیری از روند پیشرفت ویروس کرونا در بدن داشته است که جزو پروتکل‌های وزارت بهداشت نیز می‌باشد.

وی اظهار کرد: متأسفانه برخی از بیماران حتی در صورت تجویز این دارو برای‌شان، خودسرانه استفاده آن را قطع می‌کنند چرا که در فضای مجازی یا از دیگران شنیده‌اند که عوارض دارد.

داوودیان تأکید کرد: تا کنون موردی که عوارض حاد گوارشی و قلبی با استفاده از این دارو به وجود آمده باشد، مشاهده نشده است و با توجه به تأثیر مطلوبی که بر روند وخیم نشدن وضعیت مبتلایان دارد، لطفاً برای کسانی که تجویز می‌شود، از همان روزهای ابتدایی شروع علائم، عوارض جانبی آن را تحمل کنند و تا پایان دوره‌اش استفاده کنند.

به گزارش تسنیم، افزایش مبتلایان به ویروس کرونا و بیماران بستری در هرمزگان، باعث شده است که کادر بهداشت و درمان فشار‌های زیادی را متحمل شوند و ظرفیت بیمارستان‌های استان نیز تکمیل شود.

استفاده خودسرانه از داروهای مختلف که در فضای مجازی مردم به آنها توصیه می‌شوند یا حتی قطع مصرف داروهای تجویزشده، تنها باعث به‌وجود آمدن مشکلات و عوارض بیشتر و افزایش مراجعه‌کنندگان به بیمارستان می‌شود.

از مردم هرمزگان خواهشمندیم ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، تمام توصیه‌های لازم متخصصان را از منابع معتبر پیگیری کنند، همچنین در صورت ابتلا، با پزشک برای تسریع روند درمانی خود همکاری لازم را داشته باشند.

منبع: خبرگزاری تسنیم