کد خبر: 190091

قوه قضاییه در مسیر انقلاب

امروز قوه قضائیه در پاشنه‌ای می‌چرخد که شهید بهشتی در آن زمان علاقمند بود انقلاب اسلامی در آن مدار حرکت کند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

در طول تاریخ گذشته ایران و در سایه حکومت‌های خودکامه و ستمشاهی چه بسیار بی‌عدالتی‌هایی که در سایه نبود دستگاه عدلیه به معنی واقعی بر مردم روا داشته می‌شد و چه بسیار مظلومانی که مرعوب و زخم‌خورده از ارباب و عمله ظلم و بی‌عدالتی، در تحصیل حق خود ناکام می‌ماندند.

در دوران حکومت پهلوی نیز نمونه‌های فراوانی از بی‌عدالتی در دستگاه قضایی به سود درباریان، متنفذان و ثروتمندان و دفاع از منافع آنها به قیمت زیر پا گذاشتن حق مردم عادی به چشم می‌خورد.

با پیروزی انقلاب اسلامی اما طومار این ظلم‌های آشکار برچیده شد و با تشکیل قوه قضائیه و ایجاد ساختار جدید آن به دست بزرگانی همچون شهید آیت‌الله دکتر بهشتی که امروز سالروز شهادت مظلومانه آن بزرگمرد است، بی‌شک فصل جدید و مهمی ‌در تاریخ این سرزمین در عرصه عدالت‌خواهی و دفاع از مظلوم رقم زده شد.

اصلاح و تبیین قوانین جدید با بهره‌مندی از احکام اسلامی و تربیت و به‌کارگیری قضات و نیروهای مؤمن، انقلابی و عدالت طلب از جنس خود مردم در دستگاه قضا باعث شد تا مردم با اطمینان و با امید به رسیدگی عادلانه به پرونده‌ها و دعاوی قضایی خود در محاکم حاضر شوند.

هرچند دستگاه گسترده قضایی کشورمان را نمی‌توان همچون هر نهاد یا مجموعه دیگر از بخش‌های کشور عاری از هرگونه خطا، یا ‌اشکال دانست اما خوشبختانه فضای حاکم بر قوه قضائیه جمهوری اسلامی در مسیر صحیح و بر مبنای دفاع از مظلوم و برخورد با کژی‌ها و انحرافات مخرب می‌باشد.

در این مورد توجه مثال‌زدنی اخیر به افزایش اعتماد مردم به‌ویژه آنها که در مراجعه به محاکم قضایی درگیر پرونده‌های خود هستند و اطمینان دادن به آنها در مورد رسیدگی عادلانه و دقیق به دعاوی مطرح شده و اقناع طرفین درباره آرای صادره باید همواره سرلوحه اقدامات قوه قضائیه باشد.

 

افزایش کارآمدی و پیشرفت قوه قضاییه

اما نکته قابل توجه در مورد قوه قضائیه این است که نمی‌توان قرار داشتن این نهاد با اهمیت در مسیر افزایش کارآمدی و پیشرفت در انجام امور را منکر شد. در کنار افزایش سطح خدمات در حوزه‌های مختلف و حرکت به سمت به‌روز شدن از جمله ارتقای خدمات الکترونیک، گسترش فعالیت‌های فرهنگی و اصلاح‌گرایانه و ‌تربیتی در برخورد با مجرمان و زندانیان قابل اصلاح، حرکت به سمت پیشگیری از جرائم  و...، عملکرد  قوه قضائیه در طول سال‌های اخیر در برخورد با مفاسد به‌ویژه صدور احکام قضایی علیه مفسدان اقتصادی دانه درشت که بارقه‌های امید را در دل مردم بیش از پیش روشن کرده است را می‌توان از مصادیق این روند رو به رشد و تکاملی دستگاه قضا دانست.

در ادامه مسیر تکاملی و رو به رشد کیفیت عملکرد دستگاه قضا، آغاز دوره جدید این دستگاه با انتصاب آیت‌الله رئیسی را می‌توان نقطه عطف تحول در قوه قضائیه دانست.

 

قوه قضاییه در مسیر انقلاب

هفته قوه قضائیه که فرصت ارزشمندی برای سنجش عملکرد این قوه است، در حالی امروز به پایان می‌رسد که آیت‌الله رئیسی طی یک سال و ۴ ماه گذشته از آغاز مدیریت خود در دستگاه قضایی، اقدامات انقلابی و قاطعی را در برخورد با دانه درشت‌ها و مفسدان اقتصادی در پیش گرفته و افتخارات امیدبخش زیادی را رقم زده است.

صدور حکم در پرونده برخی چهره‌های سیاسی و آقازاده‌ها مانند حسین فریدون، مهدی جهانگیری، کاظمی (وزیر اسبق رفاه)، پوری حسینی (رئیس‌سابق سازمان خصوصی‌سازی) شبنم نعمت‌زاده (دختر وزیر سابق صمت) و هادی رضوی (داماد شریعتمداری وزیر کار) یا پرونده‌هایی مانند «پدیده شاندیز»، «بانک سرمایه» با ۴۰۰ متهم! «حسین هدایتی»، دو نماینده مجلس دهم و پرونده مفسدان حوزه‌های خودروسازی، ارزی، محیط زیستی و... (که برخی از آنها از دوره قبل مفتوح شده بود) گواه روشنی بر این ادعاست.

طبیعی است تداوم این اقدامات قاطع و امیدبخش که بزرگ‌ترین سرمایه برای دستگاه قضایی است، تقویت اعتماد عمومی به نظام و سرافکندگی بدخواهان را به دنبال خواهد داشت.

اکنون که پرونده‌هایی مانند اکبر طبری و ۲۱ متهم دیگر در محاکم قضایی مفتوح است، جریانات ضد انقلاب فرصت پیدا کرده تا با طرح ادعای «فساد سیستماتیک»، ماشین عملیات روانی و رسانه‌ای خود را به راه انداخته و با شبهه‌افکنی و حمله به نظام جمهوری اسلامی و دستگاه قضایی به القای ناامیدی در جامعه بپردازند.

 

حکومت به قضا است

بدون شک رهبر انقلاب به پالایش درونی قوه قضائیه، توجه زیادی دارند چه آنکه ابتنای جمهوری اسلامی ایران بر اسلام و مبانی اسلامی بوده و در اندیشه اسلامی، یکی از مهم‌ترین اهداف تشکیل حکومت اسلامی، تحقق «عدالت» به عنوان یک آرمان است.

خداوند متعال، در آیاتی، فلسفه ارسال رسل را تحقق قسط و عدالت عنوان کرده است. همچنین روایات و احادیث بسیاری از اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به ویژه رسول اکرم (ص) و حضرت علی(ع) نقل شده که برپایی عدالت و قسط در عرصه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی را فلسفه حکومت اسلامی دانسته‌اند.

از سویی ناگفته پیداست که در مدل حکمرانی اسلامی چنانچه گفته‌اند «حکومت به قضا است»، مسئله قضا صرفاً به معنای داوری و حل و فصل خصومت نیست بلکه یکی از مهم‌ترین ارکان حکومتداری و ملجأ مردم در استیفای حقوق است. رهبر انقلاب هم در دیدار سال گذشته خود با مسئولان قوه قضائیه ‌اشاره می‌کنند که «اساساً قضاوت یکی از رشته‌های حکومت و یکی از کارهای حکومتی است.»

طبیعتاً بر همین اساس، در سند تحول قضایی که آیت‌الله رئیسی پیش از آغاز مدیریت خود در قوه قضائیه تدوین کرده بود، بر «اعتمادسازی در بخش‌های مختلف جامعه و افزایش اعتماد عمومی»‌اشاره شده است.

رهبر معظم انقلاب پس از انتصاب حجت‌الاسلام رئیسی به ریاست قوه قضائیه به مسئله «اعتماد مردم و دلگرمی آنان به قوه قضائیه»‌ اشاره کرده و در بخشی از توصیه خود به رئیس‌جدید قوه قضائیه فرمودند: «گسترش عدل و احیاء حقوق عامه و آزادی‌های مشروع و نظارت بر اِعمال قانون را که در شمار هدف‌های قوه قضائیه در قانون اساسی است در رأس برنامه‌ها قرار دهید. این موجب اعتماد مردم و دلگرمی آنان به قوه قضائیه در حوادث و منازعات خواهد شد. در برخورد قضایی ملاحظه این و آن را نکنید.»

 

برخورد قوه قضاییه با دانه درشت ها

مردم وقتی می‌بینند بر خلاف دوران قبل از انقلاب اسلامی که هیچ قاضی و محکمه‌ای حق و جرأت احضار یکی از وابستگان درجه چندم به مسئولان حکومتی را نداشت، اما اکنون در دستگاه قضایی جمهوری اسلامی وقتی پای دفاع از حق مردم و مبارزه با فساد در میان باشد، در کنار محاکمه قابل تحسین مفسدان به‌نامی ‌همچون سلاطین سکه و ارز یا قیر و خودرو، با پسر یا برادر فلان مسئول مهم مملکتی یا داماد و دختر فلان وزیر، نماینده متخلف مجلس یا وزیر اسبق هم قاطعانه برخورد شده و این افراد پس از محاکمه به سزای تخلفات خود نیز می‌رسند و به زندان می‌روند، یا حتی فلان مسئول متنفذ در خود دستگاه قضایی که متهم به فساد است بدون توجیه و سرپوش گذاشتن بر ماجرا به پای میز محاکمه کشیده می‌شود، نسبت به روند حاکم بر دستگاه قضایی کشورشان امیدوار می‌شوند.

این موضوع البته به درستی سطح توقع مردم را بالا خواهد برد که ادامه برخورد با تمام مفسدان اقتصادی و... و دفاع همه‌جانبه از حقوق مردم و کشور پاسخ مناسبی به این توقع به حق است.

 

انتظار مردم از قوه قضاییه

امروز فرصت‌طلبی مفسدان اقتصادی در کنار زدوبندهای ویرانگر همچون آفت و بلایی زندگی مردم و امنیت روانی و اجتماعی جامعه را هدف گرفته است که این آفت و بلا قطعاً با ورود به موقع دستگاه قضا دفع خواهد شد.

اکنون انتظار از قوه قضائیه این است که بدون اندک توجهی به هجمه‌ها و جنجال‌های هدفمند وارد میدان مطالبه‌گری شود و اجازه ندهد حقوق مردم و حق نظام و انقلاب از سوی قانون‌شکنان و مفسدان پایمال شود. در این راه توجه ویژه به استفاده از نیروهای جوان، با انگیزه، انقلابی و شجاع در بدنه قضایی و اجرایی دستگاه قضا همچون نمونه‌های موفقی از رویش‌های نسل جدید که این روزها در دادگاه‌های ویژه شاهد حضور آنها هستیم و افزایش نظارت درونی و پالایش دائمی ‌نهاد عدلیه از هرگونه تخلف یا زدوبند و کارچاق‌کنی که باعث سلب اعتماد مردم می‌شود امری واجب است.