کد خبر: 190070

بازگشایی تابستانه مدارس

بازگشایی زودتر از موعد مدارس در شرایط فعلی نگرانی‌های بسیاری را از حیث تامین زیرساخت‌های لازم برای ورود دانش‌آموزان در این ایام به دنبال دارد.
اتاق خبر 24

شیوع کرونا با وجود تمام نگرانی‌ها و محدودیت‌هایی که ایجاد کرد جنبه‌های مثبتی هم در حداقل در نظام آموزشی به دنبال داشت البته که نباید از چالش‌هایی که روش‌های جدید تدریس داشتند و آموزش‌های نوپای مجازی غافل شد.

تقویم آموزشی پر از تعطیلی مدارس با گسترش کرونا در مسیری پیش رفت که دیگر روز‌های دایر مدارس انگشت شمار شده‌اند و دانش آموزان با توجه به شرایط ناگزیر به خانه نشینی هستند، مهمان ناخوانده منحوس تقریبا از اواخر سال تحصیلی گذشته چرخه فعالیت‌ها را ناقص کرد و به هر ترتیبی که بود پرونده سال تحصیلی قبل بسته شد، اما گویی سال تحصیلی جدید هم بر مبنای شرایط موجود با تداوم شیوع کرونا همراه خواهد بود و بابد شرایط خاصی برای آموزش در نظر گرفته شود.

تغییر اجباری تقویم سال تحصیلی آینده

اواخر خردادماه رئیس جمهور از آغاز زودتر از موعد سال تحصیلی و بازگشایی مدارس در نیمه شهریور خبر داد و این یعنی تغییر اجباری تقویم آموزشی عمان موضوعی که آموزش و پرورشی‌ها سال‌ها منتظر آن بودند و امسال این موضوع اجرایی شد.

اما این همه ماجرا نیست و شیوع کرونا و نگرانی از ابتلا به آن خانواده‌ها را درگیر کرده است، علاوه بر آن تامین الزامات و زیرساخت‌های لازم موضوع دیگری است که از تامین آن اطمینانی وجود ندارد.

حمید رفیعی معلم و فعال حوزه آموزش و پرورش درباره مشکلات و چالش‌های موجود بیان کرد: وضعیت آموزش و پرورش بسیار پیچیده است و به دلیل گستره وسیع آن با جمعیت بسیاری که در گروه سنی حساسی هستند درگیر است از طرفی شیوع کرونا نگرانی‌های بسیاری در این جامعه به وجود آورده است علاوه بر آن برخی تصمیمات در آموزش و پرورش بدون پشتوانه و صرفاً با تکیه بر کنکور سراسری اتخاذ می‌شود، اما این در حالی است که بزرگترین لطمه را در این دوران خاص دانش‌آموزان ابتدایی به ویژه در مناطق محروم با آن مواجه بودند.

او ادامه داد: اشتغال بالای معلم به آموزش دانش آموزان در کلاس‌های چندپایه باعث نگرانی آموزش کامل در اینگونه کلاس‌ها شده است که باید تصمیماتی مناسب اتخاذ شود تا دانش آموزان در پایه‌های تحصیلی جلوتر دچار مشکل شود.

رفیعی با اشاره به تراکم بالای کلاس‌ها در مدارس شهر‌ها بیان کرد: علاوه بر این موضوع تراکم کلاسی در برخی مناطق به دلیل مشکل سرانه فضای آموزشی و کمبود معلم بسیار بالاست همچنین در سال جاری استقبال از مدارس غیردولتی کاهش پیدا کرده بنابراین تراکم کلاس‌های دولتی افزایش یافته و سیاست دولت عملاً استفاده از فضای مجازی خواهد بود که برای این موضوع باید پیوست فکری فرهنگی ایجاد شود.

این کارشناس آموزشی با تاکید بر اهمیت تمرکززدایی در آموزش و پرورش و نقش پر رنگ نظارتی آموزش و پرورش گفت: در تعطیلات تابستان و بازگشایی زودتر از موعد، گرمای هوا را داریم که ممکن است در برخی مناطق فعالیت کلاس‌های درس را با مشکل روبرو کند، بنابراین باید به فکر تامین سیستم سرمایشی مناسب باشند می‌شود و باید متناسب با شرایط اقدام کنند.

منبع: جام نیوز