کد خبر: 190062

چرا قیمت سکه امامی از بهار پایین‌تر است؟

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران با حضور در ایسنا، ضمن تشریح وضعیت فعلی بازار طلا و جواهر و بیان علل التهابات آن، با بیان اینکه دو عامل نرخ ارز و نوسانات آن در داخل و قیمت انس جهانی به عنوان عامل خارجی مستقیما بر قیمت سکه و طلا در بازارهای داخلی‌ موثرند، تصریح کرد: ما نیز از افزایش قیمتها راضی نیستیم و امیدواریم که قیمت سکه و طلا به قیمت‌های چند سال پیش خود بازگردد تا مردم مجدد قدرت خرید داشته و با خرید خود در کار و صنعت ما نیز گردش و رونق ایجاد کنند.
اتاق خبر 24

متن سوال و جواب خبرنگاران ایسنا با نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران به شرح زیر است:

در این صنعت بالاخره تعیین کننده قیمت سکه کیست؟

قیمت سکه را بازار به معنای واقع و حجم عرضه و تقاضای مردم تعیین می‌کند. به طور مثال همکاران ما از بانک مرکزی صد قطعه خریداری می‌کنند و با اختلاف ۵۰ هزار تومانی در واحد خود می‌فروشند. با تغییرقیمت  بازار، بانک مرکزی هم قیمت خود را تغییر می‌دهد. زمانی که سکه از بانک خارج می‌شود برای ما حکم مصنوع دارد و ما (اتحادیه) تعیین‌کننده نرخ آن هستیم. حتی مشکلاتی که در آن ایجاد می‌شود، با اتحادیه طلا و جواهر است.    

 اخیرا گفته شده که ورود برخی بانک‌ها در گرفتن سکه از مردم و تحویل گواهی سکه به آنان که قابل معامله است، سبب افزایش قیمت سکه شد. این موضوع درست است؟

 برای آنکه نقدینگی از مردم گرفته شود، تصمیم گرفته شد که به تعدادی از بانکها مجوز داده شد تا از مردم سکه بگیرند و در قبال آن اوراق به آنها بدهند. در اینجا علاوه براینکه این سرمایه دست خودشان (بانک) باقی می‌ماند، سکه هم می‌ماند؛ چراکه سکه به مردم تحویل داده نمی‌شود و به جای آن اوراق تحویل مردم می‌دهند. در نتیجه اتفاقی که افتاد این بود که مقداری نقدینگی از بازار جمع شد تا در آینده التهابی شکل نگیرد و تورم مقطعی پایین بیاد.

در حال حاضر اختلاف قیمت بین بورس و بازار کاسته شده است. تا چندی پیش این اختلاف قیمت در حدود ۳۰۰ هزار تومان بود. در حقیقت سکه‌ای که در بازار خریداری می‌شد، ۳۰۰ هزار تومان زیر قیمت بورس بود.

چرا همیشه قیمت سکه امامی از بهار پایین‌تر است؟ عیارش متفاوت است؟

این موضوع هیچ گاه برای ما هم حل نشده است. هیچ تفاوتی در عیار و وزن این سکه‌ها وجود ندارد. ربط این موضوع به مردم بازمی‌گردد. داستان آن شبیه خودروهایی می‌ماند که به سبب نوع رینگ یا رنگ خودرو تفاوت قیمت دارند.  البته مهمتر از این موضوع که بابت حذف آن بایستی از بانک مرکزی تشکر کرد، حذف تاریخ تولید از روی سکه‌ها بود. به ‌فرض سکه‌ای که در سال ۱۳۹۹ تولید می‌شد، سکه‌های سال‌های ۱۳۹۸ و به ترتیب برای سال‌های پایین‌تر ارزان‌تر می‌شدند اما اکنون همه سکه‌ها به همان تاریخ ۱۳۸۶ تولید می‌شوند و دیگر آن اختلاف قیمت‌ از بین رفته است و محدود به سال‌های پیش از ۱۳۸۶ شده است.

به طور مثال سکه ضربی سال ۱۳۸۳ حدود ۵۰ تا ۸۰ هزار تومان ارزان‌تر است؛ البته این اختلاف قیمت را هم تناسب عرضه و تقاضا و خرید و نگهداری مردم به جهت سرمایه‌گذاری ایجاد کرده‌ است. این در حالی است که ضرب بانک و عیار سکه باید معیار باشد و اینکه یک نفر سکه را به عنوان سرمایه انتخاب می‌کند نباید به دلیل سال تولید، ارزش پایین‌تری پیدا کند.

کارمزد و اجرت ساخت و در حقیقت معیار محاسبه قیمت طلا در طلافروشی‌ها چگونه است؟

کارمزد به تولیدکننده به عنوان همان مزد کار تعلق می‌گیرد که متغیر است. به فرض از ۸۰۰۰ تومان تا ۵۰ - ۶۰ هزار تومان کارمزد وجود دارد. در قانون نظام صنفی تعریفی برای کارمزد وجود دارد که براساس آن  تولیدکننده به نسبت کاری که بر روی طلا انجام می‌دهد، ارزش افزوده روی آن ایجاد می‌شود.

در خرده ‌فروشی‌ها و ویترین داران طلافروش (طلافروش‌های سطح شهر)، قانون هفت درصد از ارزش طلا، سود در نظر گرفته شده است اما برای بنکداران این سود دو درصد است. البته ما برای آنکه بازار از رکود خارج شود به دولت اعلام کرده‌ایم که یک درصد سود دریافت می‌کنیم. در حال حاضر برخی  از واحدهای طلافروشی ما هم به‌جای آن هفت درصد، ۵ درصد سود می‌گیرند تا مصرف‌کننده بتواند خرید کند.

ضمن اینکه ۹ درصد مالیات برارزش افزوده هم دولت برای خرده‌ فروشان اعمال می‌کند اما بسیاری از واحدها برای آنکه مشتری خود را از دست ندهند، این درصد مالیات را کاهش می‌دهند.

در مجموع قیمت طلا بدین شیوه حساب می‌شود که وزن طلا، مزد ساخت پرداختی به تولیدکننده(کارخانه)، ۹ درصد مالیات، یک درصد سود پرداختی به صنف طلا و جواهر سود خود طلافروشی باهم جمع می‌شوند و قیمت نهایی آن قطعه طلا به دست می‌آید.

بنابراین نرخ روز طلا (که توسط اتحادیه به صورت لحظه‌ای به ‌روز می‌شود)+ اجرت ساخت ( که در کشور ما به دلیل مصرف بالای طلا از ۲۰ تا ۴۰ هزار تومان است)، در ۷ درصد ضرب می‌شود و بابت مالیات نیز ۹ درصد اضافه می‌شود که مربوط به ما نیست اما به اشتباه عنوان می‌شود که اتحادیه، مالیات را از طلافروش می‌گیرد؛ درصورتی که این مالیات بر مصرف و مختص دارایی است.

در صنف و رسته ما اکثر افراد خرید طلا و جواهر خود را از واحدهایی که می‌کنند که برایشان شناخته شده است و سالیان و نسل‌های متعددی به سبب حسن شهرت آن واحد یا فروشنده، خرید می‌کنند. در صنف ما فراوان حسن شهرت وجود دارد. کلاهبرداری‌ها زمانی صورت می‌گیرد که به طور مثال علیرغم اینکه همیشه تاکید می‌کنیم مردم از واحدهای دارای پروانه کسب و از رسته مختص نیاز خود،  خرید خود را انجام دهند اما گاها از واحدهایی خرید خود را انجام می‌دهند که پروانه کسب ندارد یا به طور مثال سکه را از طلافروشی خریداری می‌کنند که می‌تواند تقلبی باشد یا عیارش ایراد داشته باشد. سکه را باید از واحدی خریداری کرد که جواز سکه دارد. ضمن اینکه باید لوگو(نشانه) درج شده روی وکیوم سکه با پروانه کسب یکی باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا