کد خبر: 190038

تیری که بر قلب سعودی نشست

عملیات بزرگ «موازنه بازدارندگی چهارم» که یمنی ها اخیرا آن را با موفقیت در عمق خاک سعودی انجام دادند، به مثابه تیری بود که در قلب مقامات ریاض فرو رفت.
اتاق خبر 24

ارتش و کمیته‌های مردمی یمن اخیراً ضربات مهلک جدیدی را بر پیکره عربستان سعودی وارد آوردند. در همین راستا، «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن تأکید کرد: عملیات بزرگ «موازنه بازدارندگی چهارم» علیه سعودی با موفقیت انجام شد.

یحیی سریع افزود: در این عملیات، ساختمان وزارت دفاع و اطلاعات و پایگاه هوایی «سلمان» و مواضع نظامی در ریاض، جیزان و نجران هدف قرار گرفت. سخنگوی نیروهای مسلح یمن اضافه کرد: موشک‌های بالستیک و کروز به نام‌های «قدس» و «ذوالفقار» در عملیات مذکور مورد استفاده قرار گرفتند. وی همچنین تأکید کرد: افزون بر آنچه که گفته شد، یگان پهپادی یمن نیز نقش مهم و بسزایی در عملیات «موازنه بازدارندگی چهارم» علیه سعودی ایفا کرد.

عملیات موازنه بازدارندگی چهارم فصل جدیدی از سلسله عملیات‌های بازدارندگی یمن علیه سعودی را رقم زد در همین راستا، «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش أنصارالله یمن در سخنانی تأکید کرد: «هدف از عملیات موازنه بازدارندگی چهارم تحقق ثبات برای ملت یمن بود. دشمن سعودی خود را باخته است، چرا که می بیند یمنی‌ها علیرغم محاصره خفه کننده همچنان مقاومت می‌کنند». سخنگوی جنبش أنصارالله یمن تأکید کرد: «این وظیفه نهادها و مؤسسات بین المللی است که جلوی جنایت‌های سعودی در یمن را بگیرند».

واقعیت آن است که می‌توان از عملیات مذکور به عنوان فصلی جدید از سلسله عملیات‌های بازدارندگی یمن علیه متجاوزان سعودی یاد کرد. عملیات انجام شده همانطور که از نامش پیداست، چهارمین عملیات بازدارنده یمنی‌ها علیه متجاوزان سعودی بود. عملیات بازدارنده اول در آگوست سال ۲۰۱۹ میلادی انجام شد؛ زمانی که پهپادهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن میدان نفتی الشیبه وابسته به شرکت آرامکو واقع در شرق عربستان نزدیک به مرزهای امارات را هدف قرار دادند. این میدان بزرگترین ذخایر استراتژیک عربستان به شمار می‌رود.

از سوی دیگر، ۱۴ سپتامبر سال ۲۰۱۹ میلادی دومین عملیات بازدارندگی انجام شد که طی آن تأسیسات نفتی آرامکو در بقیق و خریص در شرق عربستان با ۱۰ پهپاد هدف گرفت و به نیمی از تولیدات نفتی عربستان آسیب وارد کرد. آثار این عملیات بازدارنده تا ماه‌ها عربستان سعودی را آزار داد و موجب شد تا بن سلمان نتواند بخشی از سهام آرامکو را که برای نجات اقتصاد کشورش به آن احتیاج داشت، بفروشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا