کد خبر: 190017

سامانه گزارشگران فساد راه اندازی می‌شود

نشست خبری رییس سازمان بازرسی کل کشور به مناسبت هفته قوه قضائیه در حال برگزاری است.
اتاق خبر 24

حجت‌الاسلام حسن درویشیان در نشست خبری خود با خبرنگاران گفت: دهه کرامت که همزمان با هفته قوه قضائیه شده است را تبریک عرض می‌کنم.

وی افزود: هفته قوه قضائیه فرصتی برای ارج نهادن تلاش‌های قوه قضائیه در عرصه عدالت گستری و رسیدگی به تظلمات و همچنین در حوزه نظارت است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به دوره تحول قوه قضائیه گفت: در دوره جدید با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری تاکید شده که این دوره، دوره تحول قوه قضائیه باشد.

درویشیان ادامه داد: رویکردهای تحولی قوه قضائیه در سازمان بازرسی بر اساس سند تحول است و در حال پیگیری و اجرای آن هستیم. در دوره تحولی سازمان بازرسی هستیم.

وی تصریح کرد: یکی از رویکردهای دوره جدید توجه به همه ظرفیت‌های قانونی موجود برای اعمال نظارت سازمان بازرسی در دستگاه‌های اجرایی است بر اساس قانون اساسی نظارت بر اجرای قوانین و حسن انجام امور از وظایف سازمان بازرسی کل کشور است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور تصریح کرد: در حوزه مبارزه با فساد که از جمله اولویت‌های دستگاه قضا است در سازمان بازرسی هم از اولویت‌ها محسوب می‌شود.

وی افزود: هر خبرنگار می‌تواند یک بازرس سازمان بازرسی کل باشد. ما باید از ظرفیت نظارت همگانی استفاده کنیم که در این میان می‌توان از ظرفیت رسانه‌ها هم استفاده کرد. علاوه بر اینکه سامانه رسیدگی به شکایات را داریم که بیش از ۸۰ درصد شکایات اعلام شده بت سازمان از این طریق است، تصمیم داریم سامانه گزارشگران فساد هم تأسیس کنیم.

درویشیان گفت: موضوعاتی که اعلام می‌شود باید در حوزه صلاحیت سازمان بازرسی باشد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور تصریح کرد: پیگیری اقداماتی که باید انجام می‌شده و نشده و یا نمی‌شود، از دیگر برنامه‌های سازمان بازرسی است. اگر به این موضوع توجه کافی کنیم چه نظارت درون دستگاه‌ها و چه بیرون دستگاه‌ها بسیاری از مشکلات مطرح نمی‌شود.

درویشیان به سیل سال گذشته اشاره کرد و گفت: اگر برخی پیشگیری‌ها در این رابطه انجام می‌شد شاهد خسارت‌های وارده نبودیم. فرصت‌های زیادی داشتیم که از دست دادیم با این حال فرصت‌های داریم که باید آن را مغتنم شمرد.

وی با بیان اینکه تحریم اگر چه ظالمانه است اما یک فرصت است گفت: در شرایط کرونا دیدیم که اقدامات غیر قابل تصور در حوزه تولید کیت‌ها و اقلام بهداشتی انجام شد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور به ضرورت تحقق شعار سال اشاره و تصریح کرد: بخشی از اقداماتی که پیش بینی کردیم در جهت رفع موانع تولید است که بخشی از آن در حوزه بهبود فضای کسب و کار است.
وی افزود: بحث قاچاق کالا سم مهلک تولید است. بیش از ۲۵۰ برنامه نظارتی برای رفع موانع تولید و در راستای تحقق شعار سال تدوین شده است.

وی ادامه‌داد: موضوعاتی که در جامعه مطرح می‌شود مثل تخریب آلونک پیرزن کرمانشاهی و آب غیزانیه مسائل است که بازرسی کل با قید فوریت به آنها ورود می‌کند

درویشیان به بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کرد و گفت: توجه رهبری به گام‌هایی که در این بیانیه مطرح شده است حول محورهای علم و پژوهش؛ معنویت و اخلاق, استقلال و آزادی، عزت ملی و سبک زندگی است، ترتیب بیان این توصیه‌ها نکاتی را با خود به همراه دارد.

منبع: تابناک