کد خبر: 190013

سناریوهای دانشگاهها برای آغاز سال تحصیلی

دانشگاههای مختلف در مناطق ۷ گانه آموزش عالی آخرین تصمیمات خود را برای شروع سال تحصیلی جدید و نحوه ارائه آموزش به دانشجویان با توجه به ادامه شیوع کرونا اعلام کردند.
اتاق خبر 24

اکنون که دانشگاه‌ها وارد بازه زمانی امتحانات پایان ترم شده اند، همزمان در حال برنامه ریزی برای ترم جدید تحصیلی نیز هستند؛ ترمی که با توجه به بی ثباتی آمار شیوع کرونا در کشور، هنوز مشخص نیست که کلاس‌ها در ترم پیش رو، به صورت حضوری برگزار می‌شود یا مجازی؟

زمانی که همه فکر می‌کردند شیوع کرونا رو به افول است، به یکباره اما، آمارهای تازه نشان از افزایش شیب شیوع داشت؛ وضعیتی که دانشگاه‌ها را با شکلی از بی ثباتی ناخواسته در تصمیم گیری مواجه کرده است.

این روند باعث شده مسئولان دانشگاهی همچنان با اما و اگر، درباره ترم جدید تحصیلی سخن به میان آورند؛ آن‌ها می‌گویند «همه چیز بستگی به کرونا دارد و نمی‌توان با قطعیت سخن گفت.»

در این گزارش با دبیران آموزشی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در ۷ منطقه کشور صحبت کردیم و برنامه دانشگاه‌ها را درخصوص نحوه برگزاری ترم جدید، ترکیب احتمالی حضور دانشجویان در دانشگاه، وضعیت بازگشایی خوابگاه‌ها و … جویا شدیم.

از برآیند صحبت‌های دبیران مناطق بر می‌آید که هرچند اغلب دانشگاه‌ها برگزاری ترم جدید را به صورت حضوری ارجح می‌دانند، اما شرایط کنونی این مجوز را به آن‌ها نمی‌دهد؛ دبیران مناطق می‌گویند حتی اگر بخشی از آموزش به صورت حضوری برگزار شود، امکان بازگشایی خوابگاه‌ها برای تمامی دانشجویان فراهم نیست و باید به فکر نوبت بندی باشیم.

مشروح اظهارات دبیران آموزشی مناطق ۷ گانه دانشگاه‌های کشور به شرح زیر است:

دانشگاه‌های منطقه یک: ترم آینده احتمالاً مجازی برگزار می‌شود

وی با اشاره به اینکه خوابگاه‌ها در ترم آینده به صورت موردی و محدود بازگشایی خواهند شد، تاکید کرد که در این خصوص تابع مصوبات ستاد مقابله با کرونا هستیم.

حبیبا با بیان اینکه در ترم آینده آموزش حضوری برای تمامی مقاطع نداریم و فقط برای آن دسته از دروسی که نیاز به آزمایشگاه و کارگاه دارد، خاطرنشان کرد: در حال تقویت زیرساخت‌های مجازی هستیم.

منبع: جام نیوز