کد خبر: 190007

با آمریکا، رویای آزادی در هیچ جای جهان تحقق نخواهد یافت

«کورنل وست» بر این باور است که در چارچوب نظام امپریالیستی آمریکا، تحقق آرمان آزادی و عدالت برای سیاهپوستان امری محال است.
اتاق خبر 24

این روز‌ها نگاه بسیاری از ناظران مسائل سیاسی و اجتماعی معطوف به اعتراضات ضد نژادپرستی در آمریکا شده است. اعتراضاتی که پس از قتل یک شهروند سیاهپوست به دست یک افسر پلیس سفیدپوست رقم خورد.

جنایتی که با جریحه دار کردن احساسات افکار عمومی آمریکا، خیلی زود معترضان را نه تنها در این کشور، بلکه در دیگر نقاط دنیا به خیابان‌ها کشاند. هر چند ماجرا بسیار تکراری قتل یک سیاهپوست بود، با گذشت قریب به یک ماه از جنایت هولناک ۲۵ ‌مینیاپولیس، به نظر نمی‌رسد آتش خشم معترضان به اقدامات نژادپرستانه پلیس آمریکا خیال فروکش کردن داشته باشد.

به باور کورنل وست، فیلسوف، متفکر و فعال سیاسی، بحث از وحشیگری پلیس آمریکا را نمی‌توان از مباحث مربوط به سیاست‌های امپریالیستی و سلطه جویانه این کشور منفک کرد. این فیلسوف آمریکایی معتقد است سلطه جویی نظامی کشورش با نژادپرستی آن، در هم تنیده شده و مادامی که سیستم سرمایه داری غارتگری و امپریالیستی پابرجاست، آزادی و عدالت برای سیاهپوستان مفهومی نخواهد داشت.

وست در گفت و گویی با میدل ایست آی صحبت در خصوص تحقیر زندگی سیاهان را بدون بحث از میلیتاریسم و نظامی گری آمریکای امپریالیسم غیر ممکن می‌داند. وست معتقد است بحث درباره قتل جورج فلوید و جرقه دوباره اعتراضات ضد نژادپرستی را نمی‌توان از سیاست‌های سلطه جویانه واشنگتن تفکیک کرد. او همچنین در این مصاحبه باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا را به باد انتقاد می‌گیرد و می‌گوید جنبش «جان سیاهان اهمیت دارد» در دوره یک رئیس جمهور سیاهپوست شکل گرفته، آن هم زمانی که وزیر امنیت میهن و دادستان کل آمریکا هر دو سیاهپوست بودند.

تراژدی مینیاپولیس: تداعی جنایات صهیونیست‌ها در اراضی اشغالی

قتل بی‌رحمانه یک شهروند سیاهپوست به دست پلیس شهر مینیاپولیس جان دوباره‌ای به اعتراضات ضد نژادپرستی بخشید. انتشار ویدئو این حادثه هولناک در فضای مجازی، جاییکه صدای ناله‌های فلوید به کرات شنیده می‌شود که با استیصال می‌گوید «نمی‌توانم نفس بکشم»، خشم و انزجار شدید مردم آمریکا را به همراه داشت و آتشی را شعله ور کرد که با گذشت یک ماه همچنان زبانه می‌کشد.

تراژدی مرگ فلوید یادآور ظلم دیرینه علیه مردمی است که شاید دیگر کاسه صبرشان لبریز شده است. برادر فلوید فردای مرگ او در صحن کنگره آمریکا حاضر شد و با اشاره به ماجرای خشونت پلیس علیه جورج تنها برای ۲۰ دلار، حقیقت تلخی را بیان کرد. اینکه آیا زندگی یک مرد سیاهپوست ۲۰ دلار ارزش دارد؟

منبع: خبرگزاری ایرنا