کد خبر: 189982

ارزش سهام عدالت چقدر است؟

با مطرح شدن بحث آزادسازی، سوالات بسیاری در مورد ارزش سهام عدالت و قیمت روز این سهم‌ها در ذهن مردم ایجاد شده است.
اتاق خبر 24

پروژه اعطای سهام عدالت در سال ۱۳۸۵ و توسط دولت نهم اجرایی شد. این طرح در راستای توانمندسازی اقشار کم‌درامد و سهیم کردن مردم در اموال دولتی تصویب شده بود و سهام تعدادی از کارخانه‌ها و شرکت‌های دولتی را به دهک‌های مختلف جامعه اعطا می‌کرد.

تا به حال، مردم دخل و تصرفی در این سهم‌ها نداشتند. مدیریت به عهده شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی بود و سهام‌داران، تنها سود سالیانه را دریافت می‌کردند. امسال با دستور رهبری، فرایند آزادسازی و تفویض اختیار به مردم آغاز شد. حالا سهام‌داران می‌توانند به تدریج و با یک برنامه زمانی مشخص، مدیریت سهم‌ها را به عهده بگیرند و به خرید و فروش بپردازند. همین مسئله، باعث شده است بسیاری افراد به قیمت روز سهام خود فکر کنند و پرسش‌هایی در این زمینه داشته باشند.

ارزش و قیمت سهام عدالت چقدر است؟

درباره ارزش سهام عدالت حرف و سخن‌ها و بحث‌های کارشناسی مختلفی وجود دارد اما قبل از اینکه به بررسی آن‌ها بپردازیم، بهتر است کمی در مورد کلیات طرح آزادسازی و فرایندهای آن صحبت کنیم.

آزادسازی سهام عدالت چگونه انجام می‌شود؟

از زمان اجرایی شدن طرح آزادسازی سهام عدالت، دو گزینه در اختیار سهام‌داران قرار داده شده است:

* افراد می‌توانند روش غیر مستقیم را انتخاب کنند که در این صورت، اداره سهام عدالت و واریز سود مثل گذشته به عهده شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی خواهد بود. برای انتخاب این روش، نیازی نیست سهام‌داران اقدام خاصی انجام دهند.

* گزینه دوم، روش مستقیم است که در آن سهام‌دار شخصاً مدیریت سبد سهام خود را عهده خواهد گرفت.

برای دریافت کد بورسی لازم است در سامانه سجام ثبت نام کنید و سپس مراحل ثبت نام و احراز هویت را در دفاتر پیشخوان دولت یا کارگزاری‌ها به اتمام برسانید. گفتنی است که با مراجعه به سامانه آگاه اکسپرس، دیگر نیازی به ثبت نام سجام و پرداخت هزینه‌های مربوط به آن نخواهد بود.

معمولاً توصیه می‌شود کسانی که آشنایی اولیه با مفاهیم بازار سرمایه را دارند یا می‌خواهند این مفاهیم را یاد بگیرند و البته وقت کافی برای مدیریت سبد سهام خود دارند، از روش مستقیم استفاده کنند. در این حالت، پس از آزادسازی کامل می‌توانند با سهام عدالت نیز مثل سهم‌های دیگر رفتار کنند و به خرید و فروش بپردازند.

در مورد روش غیر مستقیم توجه به یک نکته ضروری است. کسانی که این روش را انتخاب می‌کنند، در حقیقت صاحب سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی می‌شوند و سود سهام عدالت از طریق این شرکت‌ها به حساب‌شان واریز خواهد شد. زمان‌بندی دقیقی برای واریز سود مشخص نشده است و همچنین هنوز دقیقاً مشخص نیست افرادی که این روش را انتخاب کرده‌اند چگونه می‌توانند سهام خود را بفروشند.

این شرکت‌ها به تدریج وارد بورس و فرابورس می‌شوند و سهام آن‌ها در قالب عرضه اولیه به بازار ارائه خواهد شد. بنابراین سهام‌داران از سود عرضه اولیه نیز بهره‌مند می‌شوند.

قیمت سهام عدالت

سهم‌ها را فقط در بازار بورس و اوراق بهادار می‌توان خرید و فروش کرد و بنابراین قیمت‌گذاری نیز در همین بستر انجام خواهد شد. درباره ارزش کلی سبد سهام عدالت و قیمت فروش این سهم‌ها در بازار بورس و اوراق بهادار نظریه‌های مختلفی وجود دارد.

عده‌ای از کارشناسان معتقدند ارزش این سبد سهام در طول سال‌های بعد از واگذاری، ده برابر شده است. یعنی سبد سهام کسانی که برگه یک میلیونی دریافت کرده بودند، در حال حاضر ارزشی برابر با ۱۰ میلیون تومان دارد.

عده دیگری می‌گویند ارزش سهم‌های سبد سهام عدالت در طول زمان ۱۵ برابر شده است. یعنی قیمت روز سبد سهام کسی که برگه یک میلیون تومانی داشته، در حال حاضر ۱۵ میلیون تومان است. معاون اول رئیس جمهور نیز بازه قیمتی ۷ تا ۱۵ میلیون تومان را برای سبد سهام عدالت مطرح کرده‌اند.

تمامی این رقم‌ها تخمینی است. قیمت‌ها به صورت روزانه تغییر می‌کند و از آنجا که هنوز سهم‌ها به فروش نرفته‌اند، نمی‌توان قیمت دقیقی را برای آن‌ها مطرح کرد. با این حال، قیمت‌های بالا به واقعیت نزدیک هستند.

به تازگی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، سامانه‌ای را برای مشاهده قیمت روز و صورت وضعیت دارایی سهام عدالت طراحی کرده است. سهام‌داران می‌توانند با مراجعه به وب سایت www.sahamedalat.ir صورت دارایی‌ها، تعداد و قیمت هر سهم و جمع کل مبلغ را در این سامانه مشاهده کنند و ارزش و قیمت روزانه سهام خود مطلع شوند.

منبع: خبرآنلاین