کد خبر: 189980

چرا معتادان کمی مبتلا شدند

مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر اقداماتی که برای پیشگیری از شیوع کرونا در بین معتادان متجاهر انجام شده است را تشریح کرد.
اتاق خبر 24

حمید جمعه پور با اشاره به اقدامات ستاد مبارزه با مواد مخدر در دوران کرونا اظهار کرد: از اواخر بهمن و اوایل اسفند ماه ۹۸ بر اساس اعلام وزارت بهداشت موضوع شیوع بیماری کووید ۱۹ مطرح شد، ما هم به تناسب اقدامات مختلف انجام گرفته در سطح کشور، در حوزه درمان اعتیاد اولین جلسه فوق‌العاده کمیته درمان و کاهش آسیب ستاد را در ۴ اسفند ۹۸ برگزار کردیم و بلافاصله تدابیر و برنامه‌ریزی‌های مراقبتی و پیشگیرانه در جلسه تصمیم گیری شد.

وی افزود: از جمله این اقدامات این بود که تا زمان اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت مبنی بر برطرف شدن شرایط بحران مربوط به شیوع کرونا، همچنین بلافاصله همانجا مصوب کردیم ظرف مدت زمان ۴۸ ساعت دستورالعمل کووید ۱۹ در مراکز اقامتی و سرپناه‌ها توسط کارگروه درمان تهیه و تدوین شود که بلافاصله به کل کشور ابلاغ شد تا ملاحظات و استانداردهای بهداشتی را در مراکز درمانی رعایت نمایند و افرادی که مشکوک به ابتلاء به کرونا هستند در مراکز پذیرش نشده و به مراکز درمانی برای درمان بیماری کووید ۱۹ معرفی شوند، برگزاری جلسات گروه‌های خودیار همانند گروه NA، کنگره ۶۰ و… به صورت حضوری و تجمعی متوقف گردید، دستورالعمل بهداشت محیط کار نیز ویژه مراکز درمان و کاهش آسیب تهیه و به استان‌ها ابلاغ شد.

مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: مرتب از طریق سازمان بهزیستی کشور و وزارت بهداشت به دانشگاه‌های علوم پزشکی و ادارات کل بهزیستی استان‌ها دستورالعمل‌ها و راهنماهای مراقبتی و پیشگیری مختص سایر مراکز درمان و کاهش آسیب از جمله دستورالعمل پذیرش بیماران در مراکز نگهداری با متادون، همچنین دستورالعمل پذیرش بیماران در مراکز کاهش آسیب و گذری تدوین و ابلاغ گردید.

اختصاص ۹۰ میلیارد ریال برای خرید اقلام بهداشتی

جمعه پور خاطرنشان کرد: اقدام دیگری که ستاد مبارزه با مواد مخدر در اسفند ماه سال ۹۸ انجام داد این بود که ۹۰ میلیارد ریال اعتبار برای خرید اقلام بهداشتی مربوط به پیشگیری از کرونا به سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت اختصاص داد جهت اقلام بهداشتی مورد نیاز مراکز درمان و کاهش آسیب از قبیل دستکش، ماسک، مواد ضدعفونی، گان و… برای اینکه در اختیار کلیه مراکز قرار گیرد هم برای استفاده کارکنان مراکز و هم برای استفاده بیماران مراجعه کننده.

وی گفت: از جمله تدابیر ابلاغ شده در دستورالعمل‌های تهیه شده این بود که تا زمان اعلام وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا از تجمع بیماران در مراکز درمان و کاهش آسیب جلوگیری شود و تا اطلاع ثانوی بر اساس دستورالعمل ابلاغی الزام مراجعه هر روزه بیماران به مراکز برای دریافت دارو برداشته شود و بیماران بتوانند طبق دستورالعمل با فاصله‌های زمانی بیشتری برای دریافت دارو مراجعه کنند.

مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: همچنین برگزاری برنامه‌های آموزشی و درمانی به صورت گروهی و تجمعی در داخل مراکز تا اطلاع ثانوی لغو گردید. مراکزی که خدمات کاهش آسیب و حمایتی ارائه می‌کردند همانند مراکز گذری و کاهش آسیب نیز مقرر شد خدمات حمایتی خود را به شکل بسته‌های بیرون بر به بیماران ارائه نمایند تا از ایجاد تجمع در داخل مراکز جلوگیری شود.

جمعه پور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا تدبیری که برای عدم پذیرش معتاد جدید در دوران کرونا در نظر گرفتند، کار صحیحی بود یا خیر گفت: در حوزه تخصصی مانند درمان و کاهش آسیب درست و غلط را علم مشخص می‌کند. در سطح کشور کمیته تخصصی به نام کمیته درمان و کاهش آسیب اعتیاد وجود دارد که ریاست آن با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و اعضا آن تمامی دستگاه‌های متولی حوزه درمان و کاهش آسیب اعتیاد می‌باشند. در چند جلسه اخیر کمیته مذکور از متخصصین حوزه اعتیاد نیز دعوت شد و حتی از چند مرکز پژوهشی و تحقیقاتی استعلام به عمل آمده و نظرخواهی شد و با همفکری سازمان‌های مختلف این تصمیم گرفته شد.

منبع: خبرگزاری ایرنا