کد خبر: 189970

ماراتن واکسن‌سازی علیه کرونا ادامه دارد

مارتن واکسن‌سازی برای مقابله با کرونا هر روز بین کشورهای مختلف در حالی برگزار می‌شود که به گفته سازمان بهداشت جهانی از میان تلاشهای زیاد در این عرصه ۱۰واکسن به مرحله آزمایش بالینی رسیده است.
اتاق خبر 24

محققان و داروسازان از سراسر جهان با سرعتی بی سابقه تلاش می‌کنند تا یک واکسن کارآمد برای مقابله با ویروس کرونا بسازند.

در همین راستا تاکنون آزمایش بالینی چند واکسن آغاز و حتی نتایج اولیه آزمایش‌ها نیز مشخص شده است. هدف همه این تلاش‌ها عرضه واکسنی کارآمد تا پایان سال جاری یا اوایل سال ۲۰۲۱ میلادی است. این درحالی است که تاکنون چنین تلاش عظیم و سریعی برای تولید یک واکسن انجام نشده است. به گفته بسیاری از محققان تاکنون نه تنها هیچ واکسنی با این سرعت تولید نشده بلکه حتی توسعه نیافته است. این درحالی است که موفقیت یا شکست محققان در تولید واکسن، آینده این اپیدمی و بازگشت آن به کشورهای مختلف در سراسر جهان را مشخص می‌کند.

در این گزارش به برخی از مهم‌ترین تلاش‌های محققان و شرکت‌ها برای تولید واکسن ویروس کرونا و آخرین وضعیت پیشرفت‌های آنان می‌پردازیم:

واکسن دانشگاه آکسفورد در فاز دوم آزمایش‌های بالینی

یکی از واکسن‌های بالقوه ویروس کرونا که کارشناسان نسبت به آن بسیار امیدوارند AZD۱۲۲۲ نام دارد و توسط محققان دانشگاه آکسفورد ساخته شده است. این یک نسخه ضعیف شده از ویروس سرما خوردگی است که هم اکنون در فاز دوم / سوم آزمایش‌های بالینی قرار دارد.

هرچند هنوز آزمایش‌های بالینی این واکسن تکمیل نشده اما شرکت آسترازنکا اعلام کرده پیش از تایید کارآمدی، تولید آن را آغاز کرده است. این شرکت تصمیم دارد ۳۰۰ میلیون دوز از واکسن مذکور را بسازد. از سوی دیگر کشورهای اتحادیه اروپا نیز با شرکت آسترا زنکا قراردادی برای تولید انبوه آن امضا کرده‌اند.

روند آغاز توزیع این واکسن وابسته به آزمایش‌های بالینی است که نتایج آن در ماه آگوست مشخص می‌شود.

شرکت چینی در انتظار نتایج فاز اولیه آزمایش بالینی

دیگر واکسنی که امید می‌رود با ویروس کرونا مقابله کند، توسط شرکت داروسازی سینووک در چین ساخته شده است. طبق اطلاعات موجود آزمایش این واکسن روی میمون‌ها موفقیت آمیز بوده است. در حال حاضر نیز واکسن مذکور روی انسان‌ها آزمایش می‌شود. نتایج اولیه فاز یک و دو آزمایش‌های بالینی واکسن چینی در ماه جاری مشخص می‌شود.

این واکسن CoronaVec نام دارد و به گفته سخنگوی شرکت این واکسن هم اکنون روی افراد ۱۸ تا ۵۹ ساله آزمایش می‌شود. به زودی آزمایش واکسن روی سالمندان آغاز می‌شود و پس از آن جمعیت جوان‌تر آزمایش می‌شوند.

فرایند آزمایش بالینی این واکسن نیز شامل ۳ مرحله است. واکسن در فاز یک روی ۱۴۴ نفر و در فاز ۲ روی ۶۰۰ نفر آزمایش شده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا