کد خبر: 189902

مذاکره با آمریکامطلقاممنوع است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ما مخالف دیپلماسی و مذاکره نیستیم اما عقیده داریم که مذاکره با آمریکا مطلقاً مضر و ممنوع است و مذاکره با کشورهای اروپایی باید با حداکثر بی‌اعتمادی انجام شود.
اتاق خبر 24

محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ملت عزیز ما در جریان هستند که طی روزهای گذشته بحث‌هایی درباره موضوع هسته‌ای در سطح سیاسی و رسانه‌ای مطرح شده است که بنده لازم می‌دانم درباره آنها چند نکته را به استحضار نمایندگان و ملت شریف ایران برسانم.

وی ادامه داد: اولین و مهم‌ترین نکته آن است که ظرف روزهای گذشته کشورهای غربی به ویژه آمریکا و متأسفانه برخی کشورهای اروپایی یکبار دیگر ماهیت غیرقابل اعتماد و خصمانه خود را به ما نشان دادند و برای چند دهمین‌بار به همه ما ثابت کردند که برای حفظ حقوق و عزت ملت ایران و همچنین برای تضمین پیشرفت و آرامش ایران عزیز، راهی جز ایستادگی و مقاومت هوشمندانه و تدبیر و خردمندی انقلابی وجود ندارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: رفتار دشمن در این ایام گزینه مقاومت فعال را به یک گزینه راهبردی برای ملت ایران تبدیل کرده که پشت سر آن، اجماع کامل ملی و سیاسی وجود دارد و اراده ملت ایران، ضامن و پشتیبان آن است.

قالیباف تصریح کرد: این امری است که بنده از همه کشورهای غربی و کسانی که در اتاق‌های دربسته می‌نشینند و علیه ملت ایران توطئه می‌کنند، می‌خواهم که به آن توجه ویژه داشته باشند؛ ملت ایران راه مقاومت فعال را برگزیده و این مطالبه قاطع ملت و مورد اجماع مسئولان است و مسیری جز این در ماه‌های آینده وجود نخواهد داشت.

وی با اشاره به صدور قطعنامه‌ای علیه کشورمان اظهار داشت: این قطعنامه با صحنه‌گردانی آمریکا و رژیم صهیونیستی و با کارسازی خیانت‌آلود کشورهای اروپایی علیه ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی صادر شد. همه جهان دیدند که با وجود همه طراحی‌هایی که شده بود، هیچ اجماع جهانی علیه ایران شکل نگرفت و برخی از قدرت‌های بزرگ و بسیاری از کشورهای دیگر آشکارا با آن مخالفت کردند. همچنین ما اطلاع داریم بخش بزرگی از کشورهایی که به این قطعنامه رأی دادند، تحت فشارهای سنگین آمریکا بودند.

قالیباف افزود: تصور باطل محافل صهیونیستی که پشت سر این طراحی‌ها ایستاده‌اند، این است که می‌توانند با صحنه‌آرایی کودکانه و به امید اینکه در صفوف ملت و نظام در ایران رخنه و شکاف ایجاد شود، با صدور قطعنامه‌ها اولاً قدرت ابتکار عمل و خلاقیت در چارچوب راهبرد مقاومت فعال را از ایران می‌گیرند و ثانیاً ایران عزیز را وارد دالانی از مذاکره و فشار مجدد کنند تا شاید بتوانند به این وسیله هم بر مشکلات داخلی و حاد خود سرپوش بگذارند و هم مجدداً راهی به سوی باج‌خواهی‌های جدید و دست‌اندازی بر ارکان و مؤلفه‌های قدرت ملی ایران خصوصاً در حوزه نظامی و دفاعی باز کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بنده با قدرت و صراحت عرض می‌کنم که امروز در بین مسئولان نظام اسلامی در این باره که آمریکا و رژیم صهیونیستی قادر به دستیابی به هیچیک از اهداف خود در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی نیستند، اجماع و اتفاق نظر کامل وجود دارد و به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی، اجازه تخطی آژانس از چارچوب‌های قانونی داده نخواهد شد.

وی متذکر شد: تاریخ ۱۷ سال گذشته نشان می‌دهد که ایران همواره در چارچوب مقررات بین‌المللی و منافع ملی خود، سخاوتمندانه‌ترین همکاری‌ها را با آژانس داشته اما اغلب جز دشمنی‌های افزون‌تر و باج‌خواهی‌های بیشتر، چیزی عاید آن نشده است.

قالیباف تأکید کرد: ملت ایران با اراده سیاسی جدید خود که در ماه‌های گذشته به بهترین وجه آشکار شده و بنده و شما افتخار نمایندگی آنان را داریم، بر همه تفکرات سازش‌طلبانه و معامله‌گرانه مُهر بطلان زده و راه مقاومت فعال را با قدرت انتخاب کرده است؛ البته ما مخالف دیپلماسی و مذاکره نیستیم اما عقیده داریم که مذاکره با آمریکا مطلقاً مضر و ممنوع است و مذاکره با کشورهای اروپایی باید با حداکثر بی‌اعتمادی انجام شود.

منبع: تابناک