کد خبر: 189878

افزایش قیمت نان در دستور کار دولت نیست

سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: به دنبال افزایش قیمت گندم، دولت یارانه نان را افزایش داده است و بنابراین افزایش قیمت نان تا اطلاع ثانوی به هیچ عنوان پذیرفته نیست و نرخ نان تعیین شده در سال قبل برای امسال نیز لازم‌الاجرا است.
اتاق خبر 24

محمدرضا کلامی گفت: نرخ خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم با هزینه‌های جانبی در سال 99، دو هزار و 700 تومان تعیین شده است.

سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به مصرف سالانه 11 میلیون تن گندم در کشور، افزود: 9.5 میلیون تن از 11 میلیون تن گندم، یارانه‌ای است که 80 درصد از 9.5 میلیون تن گندم یعنی حدود 7.5 تا 8 میلیون تن گندم به صورت یارانه‌ای و با نرخ هر کیلوگرم 665 تومان در اختیار نانوایی‌ها قرار می‌گیرد.

سخنگوی ستاد کارگروه تنظیم بازار اظهار داشت: 20 درصد دیگر از 9.5 میلیون تن گندم به صورت یارانه‌ای و با نرخ هر کیلوگرم 900 تومان در اختیار نانوایی‌ها قرار می‌گیرد.

کلامی اظهار داشت: بنابراین، نانوایی‌ها دو دسته هستند؛ به این معنا که حدود 80 درصد آنها گندم یارانه‌ای با نرخ 665 تومان دریافت می‌کنند که قیمت تمام شده هر کیلوگرم آرد این نانوایی‌ها  حدود 850 تومان است و برای 20 درصد الباقی که گندم با نرخ نیمه یارانه‌ای یعنی900 تومان به آنها تعلق می‌گیرد، قیمت تمام شده هر کیلوگرم آرد، حدود 1350 تا 1400 تومان است.

وی افزود: بر این اساس، قیمت هر کیسه آرد 40 کیلوگرمی برای نانوایی‌هایی که آرد یارانه‌ای (665 تومان) می‌گیرند، حدود 33 تا 35 هزار تومان است و قیمت هر کیسه آرد 40 کیلویی برای نانوایی‌هایی که آرد نیمه یارانه‌ای (900 تومانی) می‌گیرند بر اساس کیفیت و درصد سبوس‌گیری آن، بین 52 تا 56 هزار تومان است. 

وی با اشاره به افزایش قیمت نان در سال 98، اظهار داشت: تمام هزینه‌ها و افزایش حقوق و دستمزد نانوایی‌ها در چند سال گذشته در هزینه تمام شده نان اعمال و سپس افزایش قیمت‌ها اعلام شد؛ لذا علیرغم افزایش خرید تضمینی گندم افزایش قیمتی برای نان در سال جاری دولت در نظر نگرفته است و نرخ نان همان قیمت تعیین شده در سال گذشته است. 

کلامی گفت:‌ در سال گذشته با خرید تضمینی گندم به ازای هر کیلوگرم 1700 تومان و محاسبه 150 تومان هزینه‌های جانبی، نرخ تمام شده خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم 1850 تومان بود؛ اما گندم با دو نرخ یارانه‌ای 665 تومان و نیمه یارانه‌ای 900 تومان در اختیار نانوایی‌ها قرار می‌گرفت؛ لذا بر این اساس دولت در سال 98، یازده هزار و 500 میلیارد تومان یارانه نان پرداخت می‌کرد که بخشی از آن به صورت یارانه پنهان و بخشی از آن هم در قالب یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شد. 

کلامی اظهار داشت: اما با افزایش نرخ خرید تضمینی گندم به هر کیلوگرم 2700 تومان، یارانه پنهان نان از 11 هزار و 500 میلیارد تومان سال 98 به 22 هزار میلیارد تومان در سال 99 افزایش یافته است. 

سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: به دنبال افزایش قیمت گندم، دولت یارانه نان را افزایش داده، بنابر این افزایش قیمت نان تا اطلاع ثانوی به هیچ عنوان پذیرفته نیست و نرخ نان تعیین شده در سال قبل برای امسال نیز لازم‌الاجرا است. 

وی با تأکید بر طرح تشدید بازرسی‌ها گفت:‌ متأسفانه با خبر شده‌ایم که برخی نانوایی‌ها تحت عناوین مختلف از جمله نان بزرگ‌تر، نان سبوس‌دار و ... به جای دریافت نرخ تعیین شده برای نان نرخ‌های بالاتری از مشتریان دریافت می‌کنند و حتی برخی تخلفات بزرگ‌تری نیز دارند که قطعا با این دسته از متخلفین برخورد می‌شود.

منبع: جام جم آنلاین