کد خبر: 189854

محبوب‌ترین رئیس‌جمهور ایران کیست؟

مردم ایران برای انتخاب رئیس‌جمهور کشورمان از پانزدهم بهمن ۵۸ تا خرداد ۹۶، دوازده بار پای صندوق‌های رای رفتند.
اتاق خبر 24

افتخار نظام جمهوری اسلامی در طول سالیان گذشته، تلفیقی از دین‌داری و مردم سالاری در مدل جمهوری اسلامی است. مردم ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، به طور متوسط هر سال یک بار در انتخابات شرکت می‌کنند.

مردم ایران برای انتخاب رئیس‌جمهور کشورمان از پانزدهم بهمن ۵۸ تا خرداد ۹۶، دوازده بار پای صندوق‌های رای رفتند که در این دوازده دوره؛ هفت نفر با رای مردم انتخاب شدند. در این میان؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با کسب ۹۵ درصد آرای ملت، محبوب‌ترین رئیس جمهور تاریخ کشورمان است.  

 

بنی‌صدر؛ گرگی در لباس میش

در اولین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در کشور، در تاریخ  پنجم بهمن‌ماه ۱۳۵۸ تعداد ۱۰۷ نامزد به رقابت پرداختند.   بر اساس آمار، بیش از ۲۰ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن بودند که حدود ۶۸ درصد (۱۴میلیون و ۱۵۲هزار نفر) آن‌ها شرکت کردند و ابوالحسن بنی‌صدر مورد اقبال عمومی قرار گرفت. بنی‌صدر توانست ۷۶ درصد رای مردم را به خود اختصاص دهد.

نخستین رئیس جمهور ایران، تجربه‌های منحصر به فردی در مقایسه با دیگر روسای جمهوری پشت سر گذاشته است. ابوالحسن بنی صدر که در روز‌های انقلاب به همراه حضرت امام خمینی (ره) از پاریس به ایران بازگشت، بهمن ماه سال ۵۸ در پی استعفای دولت مهدی بازرگان و برگزاری نخستین انتخابات ریاست جمهوری ایران، با کسب بیش از ۱۰ میلیون رای به عنوان رئیس جمهوری انتخاب شد.

 

بنی صدر که در ابتدا حمایت بسیاری از انقلابیون را به همراه داشت با آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و حوادث پس از آن وارد مرحله تازه‌ای شد؛ چرا که برای دفاع از خاک کشور، به سپاه و بسیج اعتقادی نداشت و سلاح و امکانات در اختیار آنان قرار نمی‌داد و همین اوضاع جنگ را برای نیرو‌های خودی بسیار سخت می‌کرد.

کشمکش‌ها که در ادامه به درگیری‌ها و اغتشاشات خیابانی منجر شد، موجب شد تا حضرت امام خمینی (ره) او را از سمت فرماندهی کل قوا عزل کند و مجلس شورای اسلامی نیز روز ۳۱ خرداد۱۳۶۰ رای به عدم کفایت او بدهد و بنی صدر به یاران خود در سازمان منافقین پیوست.

 

محمدعلی رجایی؛ مردی از جنس مردم

انتخابات دومین دوره ریاست جمهوری در تاریخ  دوم اردیبهشت ماه ۱۳۶۰ پس از گذشت یک سال از آغاز جنگ تحمیلی برگزار شد. در این انتخابات بیش از ۲۲ میلیون نفر واجد شرایط شرکت در انتخابات بودند که از این تعداد بیش از ۱۴.۵ میلیون نفر (۶۴،۲۴ درصد) شرکت کردند.

چهار چهره شاخصی که در این رقابت شرکت کردند عبارت بودند از سیداکبر پرورش (نماینده مجلس)، عباس شیبانی (پزشک)، حبیب الله عسگراولادی مسلمان (نماینده مجلس) و منتخب این دوره؛ محمدعلی رجایی که با کسب ۹۰ درصد آرا دومین رئیس جمهور ایران شد.

منبع: جام جم آنلاین