کد خبر: 189847

ابتلا به کرونا در دوران بارداری باعث درگیری جنین می شود؟

 یک متخصص زنان و فلوشیب‌ نازایی به بیان نکاتی در خصوص عوارض کرونا در دوران حاملگی پرداخت.
اتاق خبر 24

ساغر صالح پور درباره تاثیر کرونا روی جنین بیان کرد: کووید۱۹ یک ویروس جدید است و ابعاد ناشناخته ای دارد و تا به حال در خصوص ابتلای عمودی به این معنی که کرونا به طور مستقیم از مادر به جنین منتقل شود، موردی یافت نشده است.

وی در این خصوص ادامه داد: چندین بار در ایران و سایر کشور ها مشاهده شده است که مادران مبتلا به این بیماری فرزندانی با پی سی آر مثبت به دنیا آورده اند، که البته هنوز مشخص نیست که دلیل ابتلای این نوزادان به کرونا انتقال عمودی از مادر در دوران جنینی بوده است یا از عوامل دیگری مثل قرار گرفتن در فضای آلوده به این ویروس، ابتلا در حین زایمان و یا از کنار مادر بودن بعد از تولد نشأت گرفته است.

این عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه گزارش هایی مبنی بر احتمال ابتلای جنین به ویروس کرونا از طریق مادر مبتلا وجود دارد، متذکر شد: بهتر است، افراد باردار از حضور در مکان های شلوغ بپرهیزند و پروتکل های بهداشتی و فاصله اجتماعی را رعایت کنند، چرا که کرونا در افراد حامله ممکن است سبب ابتلای جفت در ۳ ماهه اول اول و به وجود مشکلاتی برای جنین و همچنین عفونت جنین در ۳ ماهه سوم بارداری شود.

صالح پور در خصوص امکان ابتلای نوزادان از طریق خوردن شیر مادران مبتلا به کرونا گفت: بهتر است مادرانی که به ویروس کووید۱۹ مبتلا هستند، به دلیل خواص شیر مادر نوزادان خود را از این ماده مغذی محروم نکنند و برای شیر دادن به فرزند خود از یکی از دو روش زیر استفاده کنند.

این متخصص زنان و زایمان افزود: هنگامی مادری دچار ویروس کووید ۱۹ شده است بهتر است، اگر حال مساعدی دارد، قبل از شیر دادن دستان خود را کاملا ضدعفونی و در حین این کار نیز حتما از ماسک استفاده کند و اگر حال وخیمی داشت، توصیه می شود، یک نفر دیگر شیر مادر بدوشد و به نوزاد بدهد البته مقالاتی مبنی بر احتمال وجود این ویروس در شیر مادر چاپ شده است، اما انتقال کرونا از طریق شیر مادر ثابت نشده است.

صالح پور در مورد خطرات ابتلا به ویروس کووید۱۹ در دوران حاملگی عنوان کرد: در ابتدا تصور می شد، ابتلا به کرونا در دوران بارداری همانند دو ویروس هم خانواده سارس و مرس، با علائم شدیدی همراه است، اما بعد از گذشت چند ماه از شیوع این ویروس در جهان متوجه شدیم که بر خلاف آن دو، کرونا در افراد باردار شدید تر نیست، اما مشکلاتی در مصرف دارو به وجود می آورد و درصورت ابتلا به نوع شدید آن و بستری در آی سی یو می تواند خطراتی را به همراه داشته باشد.

وی اظهار کرد: زایمان طبیعی برای مادران مبتلا به کرونا نه برای جنین و نه برای مادر خطرناک نیست و تا کنون اندیکاسیون سزارین فقط به دلیل کووید در مطالعات ذکر نشده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا