کد خبر: 189839

علت افزایش قیمت تخم‌مرغ چیست؟

طی هفته های اخیر قیمت تخم‌مرغ افزایش چشمگیری داشته که فعالان این بخش رشد هزینه‌های تولید را عامل این گرانی عنوان می‌کنند.
اتاق خبر 24

در طول سال هرازگاهی قیمت اقلام اساسی سبد خانوار با نوساناتی در بازار روبرو می‌شود که این گرانی‌های گاه و بیگاه حذف یا کاهش یک ماده غذایی از سفره افراد را در بردارد.

علی رغم آنکه تخم مرغ ارزانترین پروتئین در دسترس خانوار به شمار می‌رفت، اما طی هفته‌های اخیر قیمت این محصول جهش چشمگیری در بازار داشته است که این موضوع اقشار آسیب پذیر جامعه را با مشکلاتی در تامین این کالا روبرو کرده است. مسئولان امر بر این باورند که قیمت نهاده‌های دامی با نرخ مصوب، اختلاف چندبرابری دارد که در صورت عرضه محصول با نرخ کمتر از قیمت تمام شده، آینده تولید در معرض خطر قرار می‌گیرد.

ماجرا تنها به این جا ختم نمی‌شود چرا که هر بار با گرانی یا واقعی شدن قیمت هر یک از کالاها، سودجویان و دلالان فرصت را مغتنم شمرده تا بتوانند از آب گل آلود سود‌های هنگفتی به جیب بزنند که این موضوع در خصوص بازار تخم مرغ کاملا صدق می‌کند.

بررسی‌ها از سطح بازار نشان می‌دهد که قیمت هر شانه تخم مرغ طی روز‌های اخیر به ۳۰ هزار تومان و در برخی مناطق به بیش از این رقم رسیده است، در حالی که رئیس اتحادیه پرنده و ماهی عرضه با چنین نرخ‌هایی را گران فروشی تلقی می‌کند.

رضایی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی هم علت افزایش قیمت تخم مرغ طی روز‌های اخیر را ناشی از زیان طولانی مدت مرغداران و غیر منطقی بودن نرخ قبلی این کالا از سوی مرغداران دانست و گفت: اگرچه وزارت جهاد کشاورزی متولی تولید است، اما طی روز‌های اخیر با تغییرات قیمت، صادرات ممنوع اعلام شده است.

معاون امور تولیدات دامی از توزیع هر شانه تخم مرغ با نرخ ۱۸ هزار و ۹۰۰ تومان در تمامی میادین سطح شهر تهران خبر داد.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می‌رویم تا از آخرین جزئیات دلایل گرانی تخم مرغ و نرخ واقعی این محصول در بازار با خبر شویم:

اختلاف ۴۰ درصدی قیمت تخم مرغ درب مرغداری با بازار غیر منطقی است

ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه بازار تخم‌مرغ تعریفی ندارد، اظهار کرد: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم‌مرغ درب مرغداری ۸ هزار و ۵۰۰ تومان معادل شانه‌ای ۱۷ هزار تومان است.

وی افزود: از دیدگاه وزارت جهاد کشاورزی قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ ۱۰ هزار تومان و از دیدگاه تشکل‌ها ۱۱ هزار و ۵۰۰ تا ۱۲ هزار تومان است که این امر بیانگر اختلاف چشمگیر قیمت تخم مرغ با نرخ تمام شده تولید است.

نبی پور ادامه داد: علی رغم آنکه قیمت تخم‌مرغ بعد از ماه رمضان افزایش یافته است، اما به دلیل کمبود نهاده، مرغ‌های پیر به کشتارگاه رفتند به طوریکه طی یک ماه اخیر ۶ میلیون قطعه مرغ کشتار شدند.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار متوسط نرخ هر شانه تخم مرغ درب مرغداری را ۱۸ هزار تومان اعلام کرد و گفت: هم اکنون هر عدد تخم مرغ با نرخ یک هزار تومان در خرده فروشی‌ها عرضه می‌شود که به سبب اختلاف ۴۰ درصدی از مرغداری تا بازار، این قیمت غیر منطقی است.

وی تولید روزانه تخم مرغ را ۳ هزار تن اعلام کرد و افزود: با احتساب مصرف داخل ۲۰۰ تا ۲۵۰ تن تخم مرغ مازاد بر نیاز کشور است که باید به بازار‌های هدف صادر شود.

منبع: خبرگزاری ایرنا