کد خبر: 189836

بازگشت دوران سود دهی به بازار بورس

آخرین هفته خرداد ۹۹ با افزایش نرخ ارز و طلا همراه بود و در بازار سرمایه نیز شاخص بورس همچنان بدون توقف در حال رشد است.
اتاق خبر 24

 چهارمین هفته خرداد  ۹۹ با افزایش نرخ ارز و سکه سپری شد و بازار سرمایه همسو با  بازارهای مالی دیگر روند صعودی را در پیش گرفته بود. 

البته نرخ نفت خام در سطح جهانی  روند نزولی راتجربه کرد چراکه  افزایش حجم ذخایر نفت خام و سوخت در آمریکا موجب نگرانی از مازاد عرضه شده و قیمت ها را کاهشی کرده است.

باید توجه کرد که نگرانی‌ها در مورد موج دوم احتمالی شیوع کرونا نیز بر قیمت‌ها تأثیرگذار بوده است.

از طرف دیگر گزارش ماهانه اوپک نشان می‌دهد که قیمت نفت سنگین ایران ۳۷٫۲ درصد نسبت به ماه گذشته افزایش داشته است.

ثبات نرخ طلا و سکه در گرو بازار ارز 

نادر بذرافشان دبیرهیات مدیره  اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران در گفت و گو با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: روند قیمت طلا و سکه در آخرین هفته خرداد ۹۹ صعودی بوده است  البته در این هفته با افزایش شدید اونس جهانی مواجه نبوده ایم و حدود ۵ دلار  نوسان داشت.

دبیرهیات مدیره  اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران  بیان کرد: افزایش نرخ ارزبر بازار سکه و طلا تاثیر گذاشت و از مهم ترین عوامل افزایش قیمت  طلا و سکه  است.

بذرافشان تصریح کرد: اگر کنترل و نظارت بانک مرکزی در بازر تشدید شود  احتمال دارد  قیمت طلا و سکه به ثبات برسد.

او افزود: تقاضا برای خرید سکه و طلا در بازار به شدت کاهش یافته است  که البته افزایش قیمت سکه و طلا می تواند  عاملی بر کاهش تقاضا باشد.

تاثیر افزایش نرخ ارز بر قیمت نفت

حسن مرادی  کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: تغییرات نرخ ارز بر قیمت نفت در کشورچندان تأثیر گذار نیست چراکه ساختار قیمت گذاری نفت در ایران با کشورهای غربی متفاوت است. در کشور های دیگر مانند اروپا و آمریکا زمانی که قیمت نفت دچار نوسان می‌شود قیمت تمامی فرآورد های نفتی از جمله بنزین با نوسان مواجه می‌شود اما در ایران این گونه نیست.

منبع: خبرآنلاین