کد خبر: 189795

افزایش قیمت و سفره‌های خالی/ ناظران چه می‌کنند

حال این روزهای مردم با نوسان قیمتها خوب نیست و با افزایش قیمت دوباره مواد لبنی و شیر به عنوان یک ماده غذایی برای تضمین سلامت مردم، شاهد خالی شدن سفرهای مردم از این ماده غذایی هستیم.
اتاق خبر 24

ولی الله حسین زاده: شیر مهمترین ماده غذایی است که می‌تواند نیازهای بدن را تأمین کرده و به رشد افراد بویژه کودکان و نوزادان، تأمین انرژی، ساخت و ترمیم بافت‌ها و سلامت مردم کمک کند هر چند سرانه مصرف شیر و فرآورده‌های لبنی در ایران نسبت به استانداردهای جهانی همچنان بسیار پایین است اما این روزها شاید این میزان باز هم کمتر شود.

سرانه مصرف لبنیات به ازای هر نفر در ایرلند ۱۲۵ لیتر و در فنلاند ۱۲۰ لیتر است. این آمار به طور متوسط در ایران سالانه ۲۷ لیتر برای هر نفر و حدود یک استکان است که در سایر فرآورده‌های لبنی هم وضعیت خوبی نداریم و سرانه مصرف لبنیات حدود ۷۰ کیلوگرم برای هر نفر در سال است.

مهمترین دلیل کاهش سرانه مصرف مواد لبنی در سبد غذایی مردم افزایش بی رویه قیمت آن است. علیرغم این که سال گذشته در چند مرحله قیمت شیر و مواد لبنی از جمله، ماست، پنیر، کره، خامه و بستنی افزایش یافت اما ابتدای امسال هم روند افزایش قیمت این کالاها با شیب تندتری ادامه پیدا کرد، تا جایی که تا خرداد ماه سال جاری ۳۰ درصد قیمت فرآورده‌های شیر و انواع مواد لبنی افزایش پیدا کرد به طوری که روند افزایش غیر قانونی و خارج از برنامه، گلایه و اعتراض مردم را به همراه داشته است.

حیدری یکی از فروشندگان مواد لبنی در خیابان فلسطین قزوین که ۲۰ سال سابقه فعالیت در این حرفه را دارد گفت: متأسفانه از فروردین امسال تاکنون شاهد افزایش حداقل ۳۰ درصدی قیمت شیر و انواع مواد لبنی هستیم.

وی افزود: بسیاری از شرکت‌ها در فرودین و اردیبهشت قیمت محصولات را افزایش دادند که متأسفانه به علت نبود نظارت جدی در روزهای گذشته مجدداً قیمت شیر و محصولات لبنی افزایش یافته است.

این فروشنده مواد لبنی در شهر قزوین خاطرنشان کرد: در حال حاضر قیمت یک شیشه شیر ۹۰۰ گرمی به ۷ هزار تومان رسیده و انواع خامه، پنیر، کره، کشک، دوغ نیز به همین نسبت افزایش قیمت داشته‌اند.

حیدری ادامه داد: با افزایش قیمت مواد لبنی میزان فروش در فروشگاه ما هم نسبت به گذشته کاهش داشته و بسیاری از مردم ضعیف شیر و مواد لبنی را از سبد خرید خود حذف کرده اند. این افزایش قیمت در حالی است که واحدهای تولیدی، شیر خام را از دامداران به قیمت لیتری ۲,۵۰۰ تومان خریداری می‌کنند و هیچ افزایشی نداشته است.

منبع: جام نیوز