کد خبر: 189793

آمادگی ۶ ماه تعطیلی دانشگاه ها را داشتیم

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به برنامه ریزی برای تداوم آموزش مجازی در دوران پس از کرونا گفت: زمان آزمونهای علوم پزشکی تغییر نمی کند.
اتاق خبر 24

دکتر علی اکبر حق دوست در پرسش و پاسخ با دانشجویان علوم پزشکی از طریق شبکه‌های اجتماعی، درباره راهبرد وزارت بهداشت در حوزه آموزش پزشکی در ایام کرونا گفت: اولین راهبرد در سطح برنامه ریزی ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی حفظ سلامت دانشجویان، کارکنان و اساتید بود. اگر هر خطری وجود داشت و این سه گروه را تهدید می‌کرد ما نمی‌توانستیم خودمان را ببخشیم و دانشگاه‌ها را باز نگه داریم.

آمادگی داشتیم که ۶ ماه کل فرآیندهای آموزشی تعطیل شود

وی گفت: آمادگی داشتیم که ۶ ماه کل فرآیندهای آموزشی تعطیل شود ولی دانشجویان، کارکنان و اساتید آسیب نبینند. اما قبول داریم که آموزش مجازی هم نقص‌هایی دارد ولی در نهایت با همتی که شد، شرایط را پشت سر گذاشتیم و این ترم در حال اتمام است. البته موضوع آموزش مجازی منحصر به ایران هم نبود. در تمام دنیا این مسئله مطرح شد که آمادگی لازم برای این حجم از آموزش مجازی وجود نداشت. کل دنیا هم به این موضوع رسیده اند که آموزش مجازی در نهایت ۷۰ درصد می‌تواند محتوای آموزشی را پوشش دهد.

حق دوست یادآور شد: باید این نکته را مدنظر داشته باشیم که ابتلاء به کرونا با بیماری کرونا و بیماری کرونا با موارد شدید و خطرناک کرونا متفاوت است. اگر ابتلاء بالا باشد و مرگ پایین باشد بسیار مفید است. ما از کرونای مانند سرماخوردگی نمی‌ترسیم اما اشکال خطرناک آن مشکل ساز است. اما به لطف خدا افزایش جدی در اشکال خطرناک رشد چندانی در کشور نداشته است.

وی خاطرنشان کرد: در نظر داشته باشیم که ابتدای شروع شیوع کرونا در کشور تست و مراکز آزمایشگاهی کافی نداشتیم. اما اکنون تست بیشتری انجام می‌شود و هر چه بیشتر تست کنیم تعداد افراد بی علامت بیشتری را پیدا می‌کنیم. در هر صورت نمی‌توان تضمین داد که شرایط چگونه می‌شود اما خدا رو شکر شرایط چندان سخت نشده است.

سعی داریم فشار اضافه ای به دانشجویان وارد نکنیم

معاون آموزشی وزارت بهداشت درباره بازگشایی دانشگاه‌ها و توقعات دانشجویان از این بازگشایی، گفت: توجه داشته باشید که دانشگاه‌ها کاملاً باز نشده است اما آزادی به دانشجویان داده شده است و هیچ اجباری برای اتمام کلاس‌ها نیست و دانشجویان می‌توانند حتی کل ترم یا کل درس را حذف کنند. سعی داریم فشار اضافه ای به دانشجویان وارد نکنیم. با تمهیداتی که اندیشیده شده ارزیابی دانشجویان را با شیوه‌های مختلفی انجام خواهیم داد.

وی تاکید کرد: توجه داشته باشید که آموزش پزشکی آموزش حساسی است و باید با کیفیت باشد. اما به دانشگاه‌ها اجازه داده ایم که اگر احساس کردند که آلودگی در منطقه آنها شدید شده می‌تواند همین میزان بازگشایی را هم ببندند و دانشجویان را برای نحوه ادامه تحصیل خود آزاد بگذارند.

معاون وزیر بهداشت درباره سوالی مبنی بر مشکلات میهمانی دانشجویان در برخی از دانشگاه‌ها گفت: به عنوان معاون آموزشی وزارت بهداشت بر استقلال دانشگاه‌ها تاکید ویژه دارم. دانشگاه‌ها به عنوان مجموعه آموزشی باید بتوانند خودشان تصمیم بگیرند و دستوری نمی‌توان کار کرد. ما به طور دائم با دانشگاه‌ها در تماس هستیم و همدلی خوبی صورت گرفته است و از دانشجویان هم می‌خواهیم این همدلی را با دانشگاه‌ها داشته باشند.

وی اضافه کرد: اینکه هم آموزش باشد، هم راحتی برای تحصیل باشد و هم کیفیت حفظ شود، همه باهم امکان پذیر نیست، بنابراین باید از هر کدام کمی عدول کرد.

شرایط امتحانات به دانشگاه‌های علوم پزشکی پیشنهاد شده است

حق دوست در پاسخ به این سوال دانشجویان که برخی از دانشگاه‌ها با وجود شیوع بالا اصرار بر آزمون حضوری دارند، گفت: شرایط بیماری در هر نقطه کشور با نقطه دیگر کشور بسیار متفاوت است و حتی هر هفته هم باهم فرق دارد. انواع مدل‌های امتحان گرفتن به دانشگاه‌ها پیشنهاد شده است تا دانشجویان با انواع مدل‌های مختلف ارزیابی شوند.

وی درباره اینکه دانشجویان در مقابل دانشگاه‌ها با تناقض مواجه شده اند و با وجود افزایش آمار، دانشگاه‌ها می‌خواهند آموزش حضوری ادامه یابد، گفت: فشاری به ما به عنوان وزارت بهداشت نیست که حتماً آموزش حضوری ادامه یابد اما ما صدای همه دانشجویان را می‌شنویم. همه دانشجویان درباره آموزش نظر داده اند. آیا ما نسبت به وزارت علوم عقب تر هستیم؟ بعید می دانم این طور باشد. دانشجویان می‌توانند در سایت دانشگاه علوم پزشکی مجازی تمامی اقدامات را ببینند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: ما نمی‌گوییم که آموزش مجازی علوم پزشکی عالی است اما با همین توان به خوبی پیش رفته است. آموزش مجازی، آموزش جایگزین حضوری نیست اما آموزش مجازی مکمل آموزش حضوری است. سرمایه گذاری زیادی در زمینه آموزش مجازی شده و در آینده می‌خواهیم راند مجازی و مورنینگ ریپورت مجازی را راه اندازی کنیم. باید با کرونا زندگی کنیم و آموزش مجازی در کنار آموزش حضوری ادامه یابد.

وی یادآور شد: توجه داشته باشید که اگر دانشجویان مهندسی و ادبیات اگر یک سال دیرتر فارغ التحصیل شوند مشکلی پیش نمی‌آید اما اگر فارغ التحصیلی رشته پرستاری ۶ ماه عقب بیافتد در فرآیند ارائه خدمت اخلال ایجاد می‌شود.

حق دوست اظهار داشت: ما در وزارت بهداشت در همه جبهه‌ها با کرونا مبارزه کرده ایم و هر کاری که لازم بوده انجام شده است اما توجه کنید که درباره بیماری کرونا بسیاری از موارد که پیش از این مطرح بوده، اکنون مطرح نیست. به هر حال علم بشر ناقص است و کرونا نیز ویژگی‌های ناشناخته بسیاری دارد.

وی در پاسخ به پرسش دانشجویان مبنی بر ناهماهنگی درباره امتحانات در دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: سه نامه در ایام کرونا به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ کردیم. نامه اول کلیات مدیریت ترم بود، نامه دوم اصول کلی بازگشایی دانشگاه‌ها بود و نامه سوم درباره شیوه‌ها و توصیه‌ها درباره امتحانات بود. تاکید این است که اختیارات دانشگاه‌ها سلب نشود.

منبع: تابناک