کد خبر: 189786

بهره برداری سامانه سیگنال با تکیه بر تکنولوژی هوش مصنوعی

شرکت دانش‌بنیان پارت با ارائه سامانه «سیگنال» امکان احراز هویت غیرحضوری و به صورت دیجیتال و الکترونیکی را برای ورود به بازار سرمایه فراهم آورده، این سامانه با تکیه بر تکنولوژی هوش مصنوعی به بهره‌برداری رسیده است.
اتاق خبر 24

نشست خبری «سامانه احراز هویت غیرحضوری سیگنال» صبح امروز در محل شرکت دانش‌بنیان پارت برگزار شد.

علی رسولی‌زاده، مدیرعامل دانش‌بنیان پارت، در معرفی این سامانه گفت: در یک سال گذشته شاهد رشد چشمگیر بازار سرمایه در کشور بودیم. در پی این رشد، علاقه مردم برای ورود به این بازار که یکی از سالم‌ترین بازارها برای سرمایه‌گذاری است، بیشتر شد.

وی افزود: یکی از راهکارهای اصلی سرمایه‌گذاری در سهام و اوراق، تامین مالی است که از طریق بازار سرمایه صورت می‌گیرد. راه ورود به بازار سرمایه نیز ثبت‌نام در سامانه سجام و طی کردن مراحل احراز هویت است.

رسولی‌زاده در توضیح سامانه سجام گفت: سجام سامانه‌ای است ‌متمرکز بر احراز هویت افراد برای ورود به بازار سرمایه و هر کس بخواهد در بازار سرمایه فعالیت و کد بورسی دریافت کند، باید به این سامانه وارد شود و مراحل ثبت‌نام را طی کند و پس از اینکه مراحل را به صورت الکترونیکی طی کرد در انتها احراز هویت شود. با احراز هویت اثبات می‌شود خود فرد  است که تصمیم گرفته وارد بازار سرمایه شود و سرمایه‌گذاری کند.

مدیرعامل دانش‌بنیان پارت در ادامه تشریح کارکرد سامانه سیگنال خاطرنشان کرد: با مراجعه گسترده مردم به نهادهایی مانند کارگزاری‌ها و دفاتر پیشخوان که امر احراز هویت را انجام می‌دادند صف‌های طولانی شکل گرفت و اسباب ابطال وقت را فراهم آورد، همزمان با این اتفاق شاهد شیوع بیماری کرونا و لزوم حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی بودیم. در همین راستا با دستور رئیس جمهور و وزیر اقتصا د مقرر شد برای نخستین بار در کشور احراز هویت به صورت دیجیتال و الکترونیکی صورت بگیرد.  

رسولی‌زاده افزود: با همکاری سازمان بورس و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی زیرساخت‌های این قضیه آماده و مقرر شد تا افراد بتوانند بدون حضور در محل، به صورت دیجیتال احراز هویت شوند.

وی اضافه کرد: طی کردن این فرآیند مستلزم پیش‌نیازهایی است که مهم‌ترین آنها ایجاد زمینه‌های احراز هویت فرد، بدون نیاز به حضور فیزیکی است. فرایندی که سال‌هاست در دنیا مطرح است و در جریان آن احراز هویت الکترونیکی توسط الگوریتم‌های هوش مصنوعی انجام می‌شود.

رسولی‌زاده در توضیح احراز هویت از طریق الگوریتم‌های هوش مصنوعی گفت: در این فرایند به صورت خاص الگوریتم‌های بینایی ماشین با پردازش تصویر و پردازش ویدئو از راه دور اطلاعات فرد را دریافت می‌کند و همان کاری را که مقرر بود اپراتور انسانی به صورت حضوری انجام می‌دهد، هوش مصنوعی به صورت غیرحضوری انجام می‌دهد.

وی افزود: عکس فرد دریافت می‌شود و عکس دریافت شده با عکس‌های موجود در سامانه‌های حاکمیتی مقایسه می‌شود تا مشخص شود کسی که اقدام به احراز هویت کرده خود شخص است یا نه؟ پس از آن زنده بودن فرد و اینکه احراز هویت در لحظه صورت می‌گیرد یا نه تشخیص داده می‌شود. برای این کار فرد با ارسال ویدئوی خود که با خواندن یک متن به صورت تصادفی در لحظه تولید می‌شود فرآیند را آغاز می‌کند. در این مرحله بار دیگر الگوریتم‌های هوش مصنوعی ویدئوی فرد را پردازش می‌کند و بینایی ماشین تشیخص می‌دهد فرد زنده است و متن را می‌خواند و الگوریتم‌های تبدیل صوت به متن مشخص می‌کند متن خوانده شده چقدر با متنی که به فرد داده شده تطابق دارد. در انتها امضای فرد اخذ می‌شود و با ترکیب اینها هویت فرد به صورت الکترونیکی بدون نیاز به خروج از منزل احراز می‌شود.  

مدیرعامل دانش‌بنیان پارت تصریح کرد: این دستاورد، انقلابی در کشور است. سازمان بورس و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در این مسیر پیش‌قدم شدند و شرکت پردازش اطلاعات مالی پارت نیز در راستای کمک به هموطنان برای مقابله با بیماری همکاری لازم را به عمل آورد تا سامانه احراز هویت دیجیتال در مدت‌کوتاهی در اپلیکیشن سیگنال رونمایی شود.

رسولی‌زاده همچنین گفت: اپلیکیشن سیگنال پیش از این نیز رونمایی شده بود و اطلاع‌رسانی در حوزه بازار سرمایه و سایر بازارهای مالی اعم از بانک‌ها، اوراق بدهی و مباحث مربوط به سکه و ارز را در اختیار مردم قرار می‌داد.  این اپلیکیشن همچنین در حوزه آموزش و آشنا شدن مردم با بازار سرمایه کار کرده و محتوای گوناگونی در اختیار مردم قرار داده است.  

او اظهار کرد: در زمان کوتاهی که از آغاز به کار این سامانه گذشته حدود ۵۰۰هزار نفر به صورت دیجیتال احراز هویت شده‌اند. امیدواریم این خدمت به سایر بازارها هم تسری پیدا کند و یکی از مظاهر تکنولوژی که احراز هویت الکترونیک است در اختیار هموطنان قرار بگیرد.

رسولی‌زاده در پاسخ به سوال در مورد چگونگی تامین امنیت سامانه گفت: استانداردهای امنیتی متعارفی که در کشور برای تامین امنیت اپلیکیشن‌های مالی برقرار است، در این سامانه پیاده‌سازی شده و از امنیت کامل برخوردار است.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان پارت:ویروس کرونا باعث شد سرعت ارائه محصولات دیجیتال به مردم پر رنگ تر شود
رسولی‌زاده می‌گوید در مدت زمان کوتاهی که احراز هویت غیرحضوری به مرحله اجرا رسیده است ٥٠٠ هزار نفر به صورت دیجیتال احراز هویت شده‌اند.

نشست خبری سامانه احراز هویت غیرحضوری سیگنال امروز یکشنبه 25 خرداد 1399 با حضور اهالی رسانه برگزار شد.
در ابتدای این نشست علی رسولی‌زاده مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان پارت درباره نحوه ورود به این سامانه گفت: «برای افرادی که به دنبال انجام معاملات در بورس هستند باید ضمن ورود به سامانه سجام مراحل اولیه احراز هویت را انجام دهند و زنده بودن خودشان را به اثبات برسانند.»
وی افزود: «سال‌هاست در دنیا این کار به صورت غیرحضوری انجام می‌شود، بر این اساس اطلاعات فرد از راه دور بدون اینکه نیاز باشد از منزل بیرون برود توسط هوش مصنوعی ثبت و مورد بررسی قرار می‌گیرد.»
وی ادامه داد: «تثبیت شخصیت افراد توسط هوش مصنوعی در کمتر از دقایقی بررسی می‌شود، برای جلوگیری از شلوغی و تجمع افراد در مقابل نهادهای متولی احراز هویت و رعایت فاصله‌گذاری‌های اجتماعی در ایام کرونا این کار صورت گرفت.»
رسولی‌زاده اعلام کرد: «برای احراز هویت، هر فرد باید عکسی از خود را آپلود کند سپس با ارسال ویدئوی خود به صورت زنده شروع به خواندن متن کند که صحت این کار توسط هوش مصنوعی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.»
رسولی‌زاده می‌گوید در مدت زمان کوتاهی که احراز هویت غیرحضوری به مرحله اجرا رسیده است ٥٠٠ هزار نفر به صورت دیجیتال احراز هویت شدند و تاکنون شاهد رضایت مردم از این خدمت ارائه شده در کشور بوده‌ایم.
مدیرعامل شرکت پارت با اشاره به پیشقدم بودن این شرکت گفت: «ویروس کرونا در کشور بحث ارائه محصولات دیجیتال به مردم را بسیار پر رنگ کرده است، ارگان‌های مختلف به دنبال راهی هستند که محصولاتشان را در دسترس مردم بگذارند اما اولین چیزی که ما به آن پرداختیم بحث احراز هویت بود و صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند، این صندوق‌ها ریسک کمتری از حضور مردم در بازار سرمایه دارند و در این زمینه اقداماتی انجام دادیم که مردم بدون حضور در پای صندوق‌ها از راه دور بتوانند کارشان را انجام بدهند و این کار بهترین روش برای گروه‌های سنی مختلف است.»
وی ادامه داد: «شرکت دانش بنیان پارت اولین شرکتی است که در این راستا پیشقدم شده و سامانه احراز هویت دیجیتالی را از طریق اپلیکیشن سیگنال انجام داده است، برای این شرکت دانش‌بنیان ساز و کار حمایتی خاصی در این کشور وجود ندارد.».

منبع: برنا