کد خبر: 189773

امیدواریم سراغ خط قرمز تحریم تسلیحاتی ما نروند

موسوی گفت: ما مدت‌هاست پیگیر مطالبات از کره جنوبی هستیم.
اتاق خبر 24

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان  در نشست خبری امروز دوشنبه ضمن تسلیت و گرامیداشت یاد هنرمند پیشکسوت محمدعلی کشاورز با اشاره به سفرهای دوره‌ای محمدجواد ظریف گفت: او امشب یا فردا از آنکارا به مسکو خواهد رفت. 

موسوی درباره سفر ظریف به ترکیه گفت: بعد از مدت‌ها لازم بود همکاری‌های ما مرور شود و مقامات دو کشور از نزدیک همدیگر را ببینند و درباره مسائل مختلف از جمله روابط دوجانبه تردد‌های مرزی کامیون‌ها و مسائل منطقه‌ای که مشترک پیش می‌بریم و همین طور مسائل بین‌المللی رایزنی داشته باشیم. طیف وسیعی از مسائل دوجانبه منطقه‌ای بررسی خواهد شد و تا ساعاتی دیگر نشست‌ها شروع شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره توقف دو ماهه صادرات گاز ایران به ترکیه هم خاطرنشان کرد: صادرات فعلی ما با ترکیه ادامه دارد و دلیل قطع مقطعی این صادرات یک اقدام تروریستی بوده که در خاک ترکیه رخ داده و صدور گاز را مختل کرده و اصلا دلایل اقتصادی و سیاسی ندارد. طرف مقابل باید هر چه زودتر نسبت به تعمیر خسارت و انفجار اقدام کند. این موضوع ممکن است به عنوان یکی از مباحث در سفر ظریف مطرح شود؛ امیدواریم هر چه زودتر خطوط تعمیر و صادرات گاز از سر گرفته شود.

وی ادامه داد: معاون وزیر خارجه ایران با معاون وزیر خارجه کانادا درباره سقوط هواپیمای اوکراینی گفت‌وگو داشت  و بحث رفع مشکلات ایرانیان و ارائه خدمات کنسولی به آنها مطرح شد. متاسفانه کانادایی‌ها علیرغم ادعایی که دارند و در برخی مواقع شاهدیم که دلسوز اتباع ایرانی می‌شوند صدها هزار ایرانی را در کانادا معطل تصمیمات خود نگهداشته و خدمات کنسولی ما را دچار اختلال کردند که در مواقع مختلف و به زبان‌های مختلف به آنها گفتیم این موارد باید تفکیک شود و آماده ارائه خدمات کنسولی هستیم. الان این کار انجام می‌شود ولی با مشقاتی برای هموطنان همراه است که امیدواریم موانع برداشته شود.

آمادگی کامل داریم مشکل هواپیمای اوکراینی حل شود

موسوی با اشاره به آخرین وضعیت هواپیمای اوکراینی اظهار کرد: چارچوبی برای حل موضوع با دولت اوکراین پیش بینی کرده بودیم، ولی با تعلل آن‌ها در پاسخ به پیشنهادات خود مواجه شدیم. آمادگی ایران را برای تسریع در این روند اعلام کردیم، یکی از موضوعات جعبه سیاه هواپیما بود و امیدواریم هر چه زودتر کار انجام شده و محتویات این جعبه‌ها خوانده شود که تا حالا تصمیم و پیشنهاد قاطعی از طرف مقامات اوکراینی دریافت نکردیم. امیدواریم ظرف روز‌های آینده این کار صورت گیرد. حسن نیت خود را اعلام کردیم و گفتیم آماده‌ایم در اوکراین و فرانسه این کار صورت بگیرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی به نشست کمیته اجرایی مجازی سازمان همکاری‌های اسلامی اشاره کرد و گفت: مواضع ایران در مورد اقدام بدعت گونه رژیم صهیونیستی مبنی بر الحاق کرانه باختری در این کنفرانس در سطح معاون وزیر خارجه بیان شد. بعد از نشست قطعنامه‌ای نیز تصویب شد که رژیم صهیونیستی قویا محکوم شد. اگر کشور‌ها و سازمان‌های بین‌المللی نیت خیر دارند به طرح ایران بازگردند، طرحی مبنی بر برگزاری همه پرسی در سرزمین‌های اشغالی و بازگشت همه آوارگان و حضور همه ساکنان اصلی سرزمین فلسطین یعنی مسلمانان، مسیحیان و یهودیان.

کره جنوبی حق ندارد اموال ایران را بلوکه کند

موسوی در پاسخ به سوالی درباره اموال بلوکه شدن اموال ایران در کره جنوبی گفت: ما مدت‌هاست پیگیر مطالبات از کره جنوبی هستیم. متاسفانه کره جنوبی بیش از نیم قرن رابطه خوب و صمیمی ما را دست‌خوش جریاناتی کرده که متاسفانه با دخالت کشور‌های ثالث است. ملت و تجار ما و خود دولتی‌های ما رابطه خوبی با بخش‌های مختلف در کره جنوبی داشتند، ولی تبعیت کورکورانه کره جنوبی از آمریکا و بلوکه کردن اموال ایران در این کشور به بهانه فشار‌های آمریکا قابل قبول نیست. تحریم‌های آمریکا یک تصمیم خودسرانه است که قلدرمابانه علیه کشور ما و دیگرانی که با ما ارتباط دارند اعمال می‌شود.

وی افزود: متعجب نیستیم عده‌ای زیر بار می‌روند، ولی حق ندارند اموال ملت ایران را برای مدت مَدیدی با این بهانه بلوکه کنند. این‌ها باید به این فکر باشند که روابط دیرینه را خدشه دار نکند. وزارت خارجه با همکاری بانک مرکزی و سایر دستگاه‌ها همه اقدامات حقوقی و دیپلماتیک را انجام داده و می‌دهد تا حقوق مردم ما تضمین شود. سخنگوی وزارت خارجه ابراز امیدواری کرد که کسی به سراغ خط قرمز تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران نرود.

اقدامات آمریکا، صِدای آلمان را هم در آورده است

موسوی عنوان کرد: آمریکا دم از تحریم پروژه نورث استریم می‌زند و حتی صِدای آلمان‌ها را در آورده است. ما از حرف‌های آلمان مبنی بر اینکه آمریکا امنیت انرژی اروپا را به خطر انداخته استقبال می‌کنیم. آمریکا نه تنها امنیت انرژی، بلکه امنیت سیاسی و اقتصادی دنیا را به خطر انداخته است و سکوت جامعه جهانی باعث شده این‌ها پا را فراتر گذاشته و کشور‌های دوستی مثل آلمان را نیز تحریم کنند.

موسوی با اشاره به گزارش دبیرخانه سازمان ملل در مورد جمهوری اسلامی ایران و همکاری با نیروهای یمنی اظهار کرد: اقدام دبیرخانه سازمان ملل در خصوص موضوع یمن را بی پایه و اساس و بر مبنای فشارهای آمریکا و رژیم عربستان ارزیابی می‌کنیم. هیچ سند و دلیل و مدرکی که ادعاهای آنها را ثابت کند مشاهده نکردیم و آنها براساس برخی اطلاعات خاص این کار را کردند. این موضوع  باعث تاسف ماست که دبیرکل سازمان ملل و دبیرخانه این سازمان از طریق برخی کشورهای خاص تحت فشار قرار بگیرند و گزارش هایی را تایید یا قرائت کنند که پایه و مبنای درستی ندارد و دقت نکنند سالیان سال است آمریکا سازمان‌های بین المللی را گروگان اهداف خود گرفته است. گزارش آژانس ارتباطی با موضوع برجام ندارد و موضوع بسته شده را باز می‌کنند که مبنای ادعاهای آنها ادعاهای جاسوسی رژیم صهیونیستی و شخص نتانیاهو است که جای تاسف دارد که آژانس به جای اتکا به مدارک متقن و نگاه به همکاری‌های سطح بالای ایران تا این لحظه اینها را کنار گذاشته و ادعاهای رژیمی را بپذیرد و مبنای سوالات خود قرار دهد که خصومت آن با مردم و نظام ما و نظام بین‌الملل برای همه محرز است.

منبع: باشگاه خبرنگاران