کد خبر: 189737

چادر‌های گران و پوشش‌های عجیب و غریب در راه است؟

با شروع فصل گرما، احتمالا مجدد با چالش پوشش نامناسب و بی حجابی مواجه می شویم.
اتاق خبر 24

گرمای هوا قطعا بهانه‌ای بیش نیست که پوشش برخی آزاردهنده‌تر از دیگر ایام سال شود. با شروع فصل تابستان و گرمای هوا، بی حجابی تشدید پیدا می‌کند و دیگر خبری از سرمای هوا هم نیست که به لطف آن بشود پوشش‌های مناسب تری را شاهد بود. ماجرای اذیت کننده بی حجابی، قطعا در سرما و گرمای هوا ریشه ندارد. آن چه که بیش از دیگر موارد سبب همه گیر شدن بی حجابی می‌شود، تبدیل شدن بی حجابی به یک مد است. پوشاک‌های های موجود در بازار که به نوعی پوشش‌های جامعه را خط می دهند، با المان‌های ولنگارانه خیلی از مشکلات فرهنگی امروز را به وجود آورده اند. مانتو‌های جلو باز و روسری‌های نازک ثمره همین بازار نامناسب است.

درباره علت طراحی‌های نامناسب برخی مانتو‌ها با اسد الله سلیمانی تولیدکننده چادر مشکی و مدیرعامل انجمن تولیدکنندگان محصولات عفاف و حجاب گفت و گو کردیم که به خبرنگار ما گفت: تولید کنندگان ما هنگامی که برای جواز گرفتن اقدام می‌کنند، نمی‌دانند که در جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کنند و معیار‌هایی را باید رعایت کنند. پوشش‌های عفیفانه که با معیار‌های ایرانی اسلامی همخوانی دارد باید به فاکتور اصلی فعالیت‌های فعالان عرصه مد تبدیل شود. من سعی می‌کنم این موضوعات را به همکارانم در اتحادیه پوشاک و مجامع امور صنفی تذکر دهم. البته اتحادیه با برخی تولید کنندگان به دلیل محصولات نامناسبشان برخورد می‌کند، اما راه اصلاح تولیدات این نیست. باید آیین نامه‌ای هنگام صدور مجوز به همه تولید کنندگان از ابتدا آموزش دهد؛ برخورد محکم و سخت فایده‌ای ندارد.

سلیمانی درباره برخی تخلفات بیان کرد: هنگام تولید پوشاک اهمال کاری‌هایی صورت می‌گیرد که متاسفانه کم نیستند. از طرفی تولید مانتو‌های جلوباز و پوشش‌های مبتذل و ترویج آن از نظر من جرم بزرگی است. واحد‌های نظارتی بعضا به دلیل تخلفاتی که به آن اشاره کردیم، فقط در مدت کوتاهی تولیدی‌ها را می‌بندند؛ با بستن تولیدی در مدت کوتاه و باز شدن مجدد آن اتفاق خاصی نمی‌افتد. اگر جلوی تولیدی به صورت بلند مدت گرفته شود، ضربه سختی به تولید کننده وارد می‌شود. البته من خودم تولید کننده هستم و می‌دانم این کار چه ضربه‌ای به تولید کننده می‌زند، اما کسی که به فرهنگ لطمه می‌زند، باید سخت مجازات شود. باز هم این نکته را عرض کنم که بستن یک تولیدی آخرین مرحله از فعالیت‌های نظارتی است باید جلوی مشکل را پیش از تولید یک پوشک نامناسب گرفت.

بسیاری از واحد‌های صنفی مجوز ندارند

این فعال عرصه مد ادامه داد: شاید مردم ندانند، اما خیلی از واحد‌های صنفی دارای مجوز نیستند. بسیاری از تولید کنندگان مانتو‌های جلوباز جزو همین واحد‌های فاقد مجوز هستند. به همین دلیل مجامع صنفی خیلی توانایی این را ندارند که روی تولید کنندگان غیر مجاز نظارت داشته باشند. این تولید کنندگان به راحتی هر چه تمام‌تر تولیدی خود را در یک مکان غیر قانونی راه می‌اندازند و نه تنها به فرهنگ بلکه به تولید کنندگان پوشاک هم آسیب می‌زنند.

سلیمانی در ادامه به آسیب‌های موجود در تولیدی‌های غیر قانونی اشاره کرد و گفت: ۸۰ درصد از تولید کنندگان مانتو‌های نامناسب، مجبور هستند که این گونه محصولات را تولید کنند. بازار به سمتی رفته که حتی تولید کنندگان برای امرار معاش مجبورند به موضوعات فرهنگی توجه چندانی نکنند و نیاز بازار را تامین کنند. اگر ما در بخش محصولات عفیفانه تنها هستیم، فقط به دلیل بی بند و باری برخی تولید کنندگان پوشاک نیست. رهبر معظم انقلاب بار‌ها از تهاجم فرهنگی سخن به میان آورده اند. پوشاک یکی از عناصر اصلی این تهاجم فرهنگی است. کسی که اهل خانواده است و شاید خیلی هم قید و بند دینی ندارد، می‌گوید من پوشش مناسب در بازار پیدا نمی‌کنم.

ارز دولتی به چادر تعلق نگرفت

وی افزود: ما پارچه مشکی را ۷ برابر گران‌تر از سه سال پیش می‌خریم. ارز دولتی هم به چادر تعلق نگرفت چراکه پارچه چادر مشکی وارداتی است. تصور کنید خانواده‌ای که در شرایط اقتصادی فعلی وضعیت مناسبی ندارد، چطور می‌تواند، چادر بخرد. ما سه سال است که با ارسال نامه به وزارت صمت درخواست کردیم که به این مشکلات رسیدگی کنند، اما هیچ رسیدگی نمی‌شود؛ اصلا جواب ما را نمی‌دهند. نمی‌دانم وزارت صمت با چه کسی لج می‌کند.

منبع: تابناک