کد خبر: 189736

عربستان به دنبال مفری برای خروج آبرومندانه از جنگ یمن است

با گذشت بیش از ۵ سال از تجاوز ائتلاف به خاک یمن، عربستان که خود را در دستیابی به مقاصدش ناکام می‌بیند به دنبال راه فراری برای نجات از منجلابی خودساخته است.
اتاق خبر 24

بیش از ۵ سال از تجاوز هوایی ائتلاف به سرکردگی عربستان موسوم به عملیات «توفان قاطعیت»، که آغازگر جنگ یمن بود، می‌گذرد. این تجاوز عربی-غربی که مارس سال ۲۰۲۰ وارد ششمین سال خود شده، بدون آنکه دستاوردی در راستای اهداف تعیین شده برای عربستان به بار آورده باشد، سعودی‌ها را در منجلابی قرار داده که نه در میدان نبرد استراتژیک و نه در عرصه دیپلماتیک راهی برای خلاصی از آن نمی‌یابند.

ائتلاف متجاوز سعودی با همکاری کشور‌های غربی و در راس آن‌ها آمریکا و با همراهی کشور‌های عرب حاشیه خلیج فارس در ۲۶ مارس ۲۰۱۵ جنگ خونبار یمن را کلید زد. بازگرداندن عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور متواری یمن و متحد سعودی‌ها و تضعیف جنبش‌های مردمی همانند انصارالله از جمله اهدافی بود که عربستان را به باتلاق جنگ یمن کشاند، اما از این اهداف چیزی جز یک سراب باقی نمانده است. فروپاشی ائتلاف متجاوز سعودی و شکاف اختلافات عمیق میان ریاض و هم پیمان اصلی آن در این جنگ یعنی ابوظبی حکایت از شکست مفتضحانه آن‌ها در مقابل جنبش‌های مردمی یمن دارد. درگیری شدید میان نیرو‌های متجاوز سعودی و اماراتی گواه بارز شکست ائتلاف سعودی است.

پایگاه خبری «مدیا لاین» در نوشتاری به قلم «تارا کافلر» تقلا‌های عربستان برای یافتن راهی برای خروج آبرومندانه از جنگ یمن را مورد تحلیل قرار داد و نوشت عربستان مصمم است تا بدون اعتراف به شکست، به نیم دهه جنگ در یمن پایان دهد. اما گزینه‌های پیش روی ریاض برای فرار از این رسوایی محدود و البته هزینه بر هستند.

توافق با انصارالله یا تجزیه یمن: راهبرد دست نیافتنی سعودی‌ها

کافلر در ابتدای تحلیل خود با استناد به مقاله عبدالغنی الریانی، تحلیلگر مرکز مطالعات استراتژیک صنعا یاد آور می‌شود بهترین گزینه پیش روی سعودی‌ها برای خروج از یمن، توافق با نیرو‌های انصارالله و دیگران بازیگران دخیل در جنگ است. این تحلیلگر توافق با نیرو‌های انصارالله را مستلزم توقف نزاع خارجی با هدف حفظ آبروی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، می‌داند و این درست در شرایطی است که به باور بسیاری از صاحب نظران سیاسی تمامی راهبرد‌های پیشنهادی برای خروج واقعی عربستان از یمن دشوار ارزیابی می‌شود.

برغم آنکه سعودی‌ها از ورود به روند حل و فصل مناقشه با انصارالله امتناع می‌کنند، فرماندهی عملیات مشترک سعودی در اوایل ماه آوریل آتش بس دو هفته‌ای را اعلام کرد، آتش بسی که حتی خود به آن پایبند نبودند. از سوی دیگر نیرو‌های انصارالله خواهان توافقی هستند که در آن شکست سعودی‌ها در جنگ یمن به رسمیت شناخته شود.

مدیا لاین در ادامه به نقل از آندریاس کریگ، استاد کالج کینگز دانشگاه لندن می‌نویسد: در برهه زمانی کنونی عربستان سعودی می‌خواهد به هر قیمتی از جنگ یمن خارج شود، بویژه آنکه هزینه این جنگ هم از ابعاد جانی و مالی در سایه بحران اقتصادی ناشی از سقوط بهای جهانی نفت و نیز همه گیری مرگبار ویروس کووید-۱۹ دیگر قابل تاب آوردن نیست.

منبع: تابناک