کد خبر: 189719

عوارض کرونا؛ موقتی یا ماندگار؟

عوارض کرونا پس از بهبودی پایان می‌یابد یا همچنان باقی می‌ماند؟ برخی محققان می‌گویند این عوارض می‌تواند همه عمر باقی بماند و همین موضوع، بیشترین نگرانی مبتلایان به کرونا و نزدیکانشان شده است. ماجرا چیست؟
اتاق خبر 24

اینکه یک بیماری اثرات بلندمدت داشته باشد یا ویروس آن در بدن باقی بماند و بعد از مدتی دوباره فعال شود و عوارض جدیدی ایجاد کند در دنیای بیماری‌ها سابقه‌دار است. مشهورتر از همه ویروس تب‌خال است که وقتی وارد بدن شود برای همیشه باقی می‌ماند و هرگاه سیستم دفاعی بدن ضعیف شود، سریع عود می‌کند و باعث ایجاد تاول می‌شود. گاهی هم ممکن است عوارض یک بیماری تأثیری ماندگار به‌اندازه همه عمر داشته باشد. در بیماری‌های واگیر اخیر ویروس ابولا یکی از ماندگارها بود. این ویروس در مایع زجاجیه چشم برخی مبتلایان باقی ماند و پس از چند سال به بیماری‌های چشمی حاد و دائمی منجر شد. حدود یک‌سوم مبتلایان به سارس نیز چند سال پس از بهبودی به اختلال عملکردی ریه‌ها دچار شدند. درباره مرس وضعیت بدتر بود و یک‌سوم مبتلایان به مرس مدتی پس از بهبود به زخم ریه دائمی دچار شدند. درباره کرونا هنوز خیلی زود است که درباره عوارض بلندمدت صحبت شود ولی نتایج تحقیقات در همین مدت کوتاه گمانه‌زنی‌های مختلفی در پی دارد.

اختلافات بر سر کرونا

ناشناخته بودن بیماری کرونا و البته پیچیدگی زیادش که برای محققان نیز شگفت‌آور است به نظریه‌هایی متفاوت و متضاد درباره آن منجر می‌شود. این نظریه‌ها که در زمینه‌های مختلف از دامنه شیوع کرونا گرفته تا عوارض، علائم، امکان کشف واکسن و دارو، احتمال بروز موج‌های بعدی بیماری و... مطرح می‌شود برای افکار عمومی سردرگمی‌های جدی ایجاد کرده است. اغلب نظریه‌ها در واقع نتایج مستقیم یا غیرمستقیم پژوهش‌های محدود و کوتاه‌مدت هستند و زیاد پیش می‌آید که یک مؤسسه معتبر خبری را اعلام می‌کند و مدتی بعد مؤسسه معتبر دیگری آن را رد می‌کند. در این میان سازمان بهداشت جهانی گوی سبقت از دیگران ربوده و حرف‌های خودش را هم از جمله درباره میزان کشندگی و شیوع کرونا و تأثیر استفاده از ماسک به‌دفعات تغییر می‌دهد و نقض می‌کند. درباره ماندگاری عوارض کرونا نیز وضعیت بر همین منوال است و تنها می‌توان بر نتایج تحقیقات و دانش و قدرت استنتاج متخصصان بیماری‌های واگیر تکیه کرد. البته درنهایت بهترین حالتش این است که عوارض کرونا و خود کرونا باقی نمانند و هر چه زودتر بروند.

منبع: تابناک