کد خبر: 189708

بایدن در راه ترامپ!

"جو بایدن" تنها سیاستمداری است که قدرت شکست دادن "دونالد ترامپ" در انتخابات آمریکا را دارد، البته وی برای این منظور باید بتواند ابتدا رقبای متعدد داخلی خود در حزب دموکرات را پشت سر بگذارد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24
در حالی که حدود 17 ماه تا روز برگزاری دور آینده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده است تاکنون ۲۰ نفر از اعضای حزب دموکرات رسماً نامزدی خود را برای انتخابات اعلام کرده‌اند؛ البته آنها ابتدا در انتخابات داخلی حزب دموکرات با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت تا در نهایت نامزد نهایی این حزب برای رقابت با ترامپ مشخص شود.

«جو بایدن» که در فاصله سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ به‌عنوان معاون باراک اوباما در کاخ سفید حضور داشته است، با انتشار یک پیام ویدیویی رسماً نامزدی خود را برای شرکت در انتخابات آینده اعلام کرد تا به‌عنوان محبوب‌ترین نامزد حزب دموکرات برای انتخابات آینده (بر اساس آخرین نظرسنجی‌های انجام‌شده) اولین گام را برای جلوگیری از تمدید دوران حضور ترامپ در کاخ سفید بردارد.

جو بایدن برای سومین بار (پس از دو انتخابات ۱۹۸۸ و ۲۰۰۸) نامزدی برای انتخابات ریاست‌جمهوری را تجربه می‌کند. وی که در سال ۲۰۰۸ ابتدا به‌عنوان رقیب درون‌حزبی باراک اوباما و سپس به‌عنوان همراه وی در انتخابات حضور یافته بود، در سال ۲۰۱۶ علی‌رغم اصرار بسیاری از اعضای حزب دموکرات قید نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری را زد و در نهایت هیلاری کلینتون پس از غلبه بر سایر نامزدها در انتخابات درون‌حزبی به رقابت نهایی با دونالد ترامپ رسید و البته در این رقابت شکست خورد. شهرت سیاسی، چندین دهه تجربه و حضور در کابینه اوباما به‌عنوان معاون را می‌توان مهم‌ترین سرمایه‌های بایدن برای انتخابات آتی دانست. اما سوابق وی در مواجهه با زنان که واکنش‌های عمومی را نیز در پی داشته است می‌تواند شانس وی را برای جذب آرای اقشار جوان و نوگرا کاهش دهد؛ حتی ممکن است برخی از آنها بر این باور باشند که حزب دموکرات به نامزدهای جدید و متفاوتی نیاز دارد.

بایدن که تحصیل‌کرده‌ی مدرسه‌ی حقوق است پیش از آنکه وارد سیاست شود، مدتی به عنوان وکیل مشغول بود. او پنجمین سناتور جوان تاریخ ایالات متحده بود و همچنین طولانی‌تر از هر سیاستمدار دیگری سناتور ایالت دلوِیر بود. در سال ۲۰۱۷ اوباما با اعطای «نشان آزادی» به بایدن، او را مفتخر کرد و دو سال بعد او این اعتماد به نفس را داشت که بار دیگر کارزار انتخاباتی‌اش را برای ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ برپا کند.

جو بایدن در انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها نیز رقبای سرسختی مثل الیزابت وارن و برنی سندرز داشت اما در نهایت وارن به دلیل شکست در رای‌گیری‌های ایالتی کارزار خود را متوقف کرد؛ سندرز هم با اعلام حمایت از بایدن سعی کرد سبد رای او را پربارتر کند و شانس دموکرات‌ها برای تک‌دوره‌ای کردن ترامپ را افزایش دهد.

سیاستمداری از طبقه‌ی کارگر

بایدن که متولد سال ۱۹۴۲ است، پیش از اینکه به یکی از بالاترین مقامات سیاسی ایالات متحد تبدیل شود، در شهر کارگرنشین اسکرانتون در ایالت پنسیلوانیا رشد کرد. شغل پدرش تمیزکاری کوره‌ها و فروشندگی خودروهای دست‌دوم بود. جو بایدن معتقد است که «سرسختی، سخت‌کوشی و پشتکار» را از والدینش آموخته است. او به یاد می‌آورد که پدرش همیشه می‌گفت: «قدر یه مرد به این نیست که چندبار زمین خورده؛ به اینه که چقدر سریع از زمین بلند میشه». همچنین به خاطر می‌آورد که وقتی یکی از بچه‌های بزرگ‌تر محله برایش قلدری می‌کرد و او دمق و بدخلق به خانه برمی‌گشت، مادرش به او می‌گفت: «بزن دماغشونو خونین‌ و مالین کن که فردا بتونی تو خیابون راه بری»!

جو بایدن در کودکی دچار لکنت زبان بود و همسالانش او را تمسخر می‌کردند اما او با از بر کردن قطعات ادبی طولانی و بلندبلند خواندن آنها در برابر آیینه توانست بر این مشکل غلبه کند. او کلاس نهم تا دوازدهم را در مدرسه‌ی خصوصی «آرچمر آکادمی» تحصیل کرد و برای اینکه در پرداخت شهریه به والدینش کمک کند شیشه‌های مدرسه را پاک می‌کرد و علف‌های هرز باغچه‌ی مدرسه را می‌چید.

سال‌های دانشگاه و ازدواج

بایدن در سال ۱۹۶۱ دبیرستانش را تمام کرد و وارد دانشگاه دلوِیر شد و آنجا در رشته‌ی تاریخ و علوم سیاسی تحصیل کرد. هرچند خودش اعتراف کرده که دو سال اول دانشگاه را بیشتر به فوتبال و مهمانی و دوستی با دختران گذراند اما از همان سال ۱۹۶۱ که جان اف. کندی به ریاست جمهوری رسید، علاقه‌ی شدیدی به سیاست پیدا کرد.

بایدن در یک تعطیلات بهاری با نیلیا هانتر، دانشجوی دانشگاه سیراکیوز آشنا و به گفته‌ی خودش در یک نگاه عاشقش شد. با تشویق و حمایت او، مطالعاتش را جدی‌تر پیگیری کرد و پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه دلوِیر، در سال ۱۹۶۵ توانست وارد دانشکده‌ی حقوق دانشگاه سیراکیوز شود و یک سال بعد هم با نیلیا ازدواج کرد.

او در دوران تحصیل یک دانشجوی متوسط بود که یک بار هم در سال اول دانشگاه بخاطر عدم ارجاع به منبع در یک مقاله که سرقت علمی محسوب می‌شد، در آن درس مردود شد. با اینکه خودش ادعا کرده بود این اتفاق ناخواسته بوده اما همین سابقه، در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۹۸۸ گریبانش را گرفت و او را وادار به کناره‌گیری کرد.

کریسمس سال ۱۹۷۲ برای بایدن یک تراژدی بزرگ به همراه داشت. زمانی که همسر و سه فرزندش برای خرید درخت کریسمس رفته بودند، در یک سانحه‌ی رانندگی همسر و دختر او کشته شدند و دو پسرش نیز بشدت آسیب دیدند. مصیبتی که او را از زندگی سیر کرد و به فکر خودکشی انداخت. با این حال با حمایت خانواده‌اش به زندگی عادی برگشت و پنج سال بعد دوباره ازدواج کرد و صاحب یک دختر شد.

ابتدای مسیر سیاسی

بایدن بعد از اینکه در سال ۱۹۶۸ از مدرسه‌ی حقوق فارغ‌التحصیل شد، به شهر خود برگشت تا در یک مؤسسه‌ی حقوقی کار کند. او همچنین به یک عضو فعال در حزب دموکرات تبدیل شد و در سال ۱۹۷۰ به عنوان عضو شورای شهر نیوکسل انتخاب شد. او یک سال بعد مؤسسه‌ی حقوقی خودش را هم تأسیس کرد. بایدن در کنار زندگی حرفه‌ای‌اش که مدام شلوغ‌تر می‌شد، پدر سه فرزند بود که در سال‌های ۶۹، ۷۰ و ۷۱ به دنیا آمدند. خودش گفته: «همه‌چیز سریع‌تر از آنچه که انتظارش را داشتم اتفاق می‌افتاد».

در سال ۱۹۷۲، حزب دموکرات ایالت دلوِیر بایدن بیست‌ونه‌ساله را تشویق کرد که برای تصاحب کرسی مجلس نمایندگان، با سناتور وقت که یک جمهوری‌خواه محبوب بود وارد رقابت شود. کارزار انتخاباتی بایدن خانوادگی اداره می‌شد و خواهرش مدیریت آن را برعهده داشت و والدینش برایش تبلیغ می‌کردند؛ کسی به پیروزی‌اش امید نداشت اما او در رقابتی نزدیک برنده‌ی انتخابات شد و به عنوان پنجمین سناتور جوان در تاریخ آمریکا وارد سنا شد.

تلاشی ناکام برای ریاست جمهوری

در سال ۱۹۸۷ بایدن که خود را به عنوان یکی از برجسته‌ترین قانونگذاران دموکرات در واشینگتن تثبیت کرده بود، تصمیم گرفت وارد رقابت‌های ریاست جمهوری شود. اما زمانی که سرقت ادبی در بخشی از یک سخنرانی او افشا شد، از گزینه‌های انتخاباتی حزب دموکرات کنار رفت. بایدن در طول کارزار انتخاباتی‌اش دچار سردردهای شدیدی بود و اندکی پس از کناره‌گیری، پزشکان تشخیص دادند که دو مورد آنوریسم (رگ‌برآمدگی) در مغزش دارد که ممکن است زندگی او را تهدید کند؛ پس خود را به تیغ جراحان سپرد. عوارض ناشی از عمل جراحی مغز، منجر به لخته‌شدن خون در شش‌های او شد که او را ناچار به یک عمل جراحی دیگر کرد. در نهایت بایدن پس از سپری‌کردن دوره‌ی درمانی هفت‌ماهه، به سنا برگشت.

در سال ۲۰۰۷ ، بایدن ۲۰ سال بعد از اولین تلاش ناکامش برای ریاست جمهوری، یک بار دیگر تصمیم گرفت وارد این رقابت شود. علی‌رغم سال‌ها کسب تجربه در سنا، نتوانست در برابر هیلاری کلینتون و باراک اوباما شانس زیادی داشته باشد و در نهایت پس از کسب کمتر از یک درصد آرا در انتخابات درون‌حزبی ایالت مهم آیوا، از انتخابات کنار کشید. با این حال چند ماه بعد اوباما که در رقابتی تنگاتنگ با هیلاری کلینتون توانسته بود نامزد اصلی دموکرات‌ها در انتخابات باشد، بایدن را به عنوان همراه خود در رقابت با نامزد جمهوری‌خواهان برگزید

جدی ترین رقیب ترامپ

فعالیت انتخاباتی جو بایدن با مخالفت‌هایی آغاز شده است. بحث‌های زیادی در این باره وجود دارد که آیا اصلاً معاون سابق رئیس جمهوری آمریکا بهتر است خود را به عنوان نامزد در این رقابت‌ها اعلام می کرد و داستان‌های مختلفی درباره او در رسانه‌ها پخش می شود و واقعیت این است که وی در معرض نور نامطلوبی قرار گرفته است.

طرفداران به اصطلاح "هسته‌ای" دونالد ترامپ هم یادآور شد که بایدن نه تنها یک دموکرات، بلکه نماینده به اصطلاح "باتلاق واشنگتن" است که رئیس جمهور ترامپ قول داده است که آن را تخلیه کند.

جو بایدن در جریان مبارزات مقدماتی بین حزبی نیز باید حداقل با ۱۹ نامزد دیگر حزب دموکرات مقابله کند. در حالیکه دونالد ترامپ برای رسیدن به مرحله اصلی مبارزه برای کسب صندلی ریاست جمهوری، فرایند انتخابات اولیه را پیش روی ندارد و این امکان به وی اجازه می‌دهد تا مبارزه علیه دموکرات‌ها را آغاز کند، در حالی که دموکرات‌ها همچنان در مبارزه با یکدیگر هستند. این در حالی است که برای دموکرات‌ها حمایت از یک نامزد سیاهپوست دارای اهمیت زیادی دارد و شاید به همین دلیل "باراک اوباما" با نامزدی جو بایدن مخالفت کرده است.

البته این سومین بار است که جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می‌کند و شاید وی بتواند بسیاری از این موانع را به منفعت برای خود تبدیل کند. وابستگی او به "باتلاق واشنگتن" می تواند او را برای کسانی که از چهره‌های رنگارنگ در عرصه سیاست آمریکا خسته شده‌اند، جذاب باشد. همانطور که بایدن قبل از ارتباط داشتن با باراک اوباما و به زمره طرفداران وی درآمدن، اختلافات نظرات خود با او را پنهان نمی کرد و بر این واقعیت تاکید داشت که دوستی شخصی دو سیاستمدار، وضعیت منحصربه فردی برای فرد اول و دوم کشور بوجود می‌آورد.

در نهایت، بر خلاف دونالد ترامپ، آقای بایدن مجبور نیست که در مورد خود داستان سرایی کرده و خود را مردی جلوه دهد که همه چیز را خود بدست آورده است. در جریان مبارزات انتخاباتی گذشته، تاریخچه کاملاً دقیق و مشخصی از او منتشر شده که در مقایسه با هر نامزد دیگر پست ریاست جمهوری آمریکا، یک زندگینامه بی‌نظیر است.

بر اساس نظرسنجی که از سوی شبکه تلویزیونی «سی.ان.ان» در ۳۰ آوریل منتشر شد، بایدن با کسب ۳۹ درصد دیدگاه مثبت مردمی، در صدر تمام نامزدهای حزب دموکرات قرار دارد. طبق نظرسنجی انجام شده توسط روزنامه «هیل» که مختص اخبار سیاسی واشنگتن است، بایدن تنها نامزد حزب دموکرات است که قدرت پیروزی بر دونالد ترامپ را دارد. همان طور که از نتایج این نظرسنجی مشخص شده، در رویارویی بایدن-ترامپ، معاون سابق رئیس جمهوری آمریکا توانسته ۴۲ درصد آرای مردم را بدست آورد، در حالیکه میزان محبوبیت رئیس جمهوری فعلی تنها ۳۶ درصد است.

رویکرد بایدن نسبت به برجام چیست؟

 بایدن را به‌رغم اختلافات گسترده با رقیب جمهوری‌خواهش، دونالد ترامپ، دست‌کم درباره مقابله با ایران، همراه و هم‌راستا نشان می‌دهد. راهکاری که جو بایدن درباره برجام مطرح کرده بی‌کم و کاست همان نقطه مدنظر ترامپ درباره تکمیل برجام است. رئیس‌جمهور آمریکا 18 اردیبهشت‌‌ماه سال گذشته در مقابل دوربین‌‌های تلویزیونی گفت: درحالی که ما از توافق هسته‌ای با ایران خارج می‌شویم، با همپیمانان‌مان کار خواهیم کرد تا راه‌حلی واقعی، جامع و درازمدت برای تهدید اتمی ایران پیدا کنیم. این دربرگیرنده تلاش‌هایی برای از بین بردن تهدید برنامه موشک بالستیک ایران و مسدود کردن فعالیت‌های مخربش در سراسر خاورمیانه خواهد بود. برنامه ترامپ پس از خروج یک‌طرفه از برجام این بود که مسؤولان ایران پای میز مذاکره‌ای جدید یعنی برجام گسترده‌تری خواهند آمد؛ توافقی که محدودیت‌‌ فعالیت هسته‌ای ایران تا سال 2025 است مادام‌العمر می‌کند و فعالیت‌‌های موشکی و منطقه‌ای ایران هم ضمیمه آن می‌شود. ترامپ در این زمینه گفت: واقعیت این است که آنها (دولت ایران) عقد قرارداد جدید و درازمدتی را که به همه ایران و مردم ایران سود برساند، خواهند خواست. وقتی که بخواهند، من بر‌ای مذاکره آماده و مایل هستم. پیش از ترامپ هم امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه از لزوم افزودن ضمایمی به برجام برای تکمیل آن سخن گفته و تاکید کرده بود باید درباره برنامه موشکی ایران، اقدامات این کشور در منطقه و نیز تضمین بلندمدت عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای مذاکرات جدیدی انجام شود که به طرح چهارستونی برجام یا توافق مکمل معروف شد.

بایدن در راه ترامپ!

اعلام راهبرد برجامی جو بایدن از آنجایی اهمیت مضاعف پیدا می‌کند که بدانیم او معاون رئیس‌جمهور در دولت اوباما بوده است؛ دولتی که معمار توافق هسته‌ای با ایران بوده و برجام در طول آن دوره شکل گرفته است. در چنین شرایطی که معاون اوباما و حامی سرسخت برجام باید از بازگشت بدون قید و شرط به توافق هسته‌ای و انجام تعهدات این کشور حمایت کند، وی از تکمیل و گسترش برجام که دقیقا همان راهبرد ترامپ است سخن به میان می‌آورد. این مطلب به وضوح نشان‌دهنده قدم گذاردن در مسیری است که دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان کوچک‌ترین اختلاف‌نظری درباره آن ندارند و اختلافات جزئی این دو حزب در آمریکا به انتخاب روش‌ها جهت دستیابی به هدف که همان تعطیلی کامل برنامه هسته‌ای ایران است بازمی‌گردد. به عنوان مثال، جان کری، وزیر پیشین خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده آمریکا در برجام، چندی پیش در مصاحبه‌ای گفت: باید به ترامپ مشاوره می‌دادند که چگونه از برجام خارج شود. بهتر بود ترامپ پس از برجام، به ایرانی‌ها پیشنهاد مذاکرات موشکی و منطقه‌ای می‌داد و اگر رد کردند، از برجام خارج می‌شد. این گزاره تا جایی پیش رفت که مجید تخت‌روانچی، معاون وقت سیاسی دفتر رئیس‌جمهور در گفت‌وگویی از پیگیری برجام توسط رئیس‌جمهور بعدی آمریکا خبر داده بود. عضو تیم مذاکره‌کننده برجام در مصاحبه‌ای گفت: «آنچه مهم است و اعتقاد ما این است که برجام تعهد آمریکا است، ممکن است رئیس‌جمهور دیگری سال 2020 بیاید؛ چه دموکرات باشد چه جمهوری‌خواه و این تعهد انجام شود. برجام مطالبه ایران و یک مطالبه بین‌المللی است که آن را در صورت باقی ماندن برجام در دوران ریاست‌جمهوری بعدی آمریکا نیز پیگیری می‌کنیم!»

پاشنه آشیل بایدن

بسیاری از تحلیلگران معتقدند که اتهام تعرض جنسی به جو بایدن می‌تواند نقطه ضعف اصلی او به حساب بیاید و او را در رقابت با رقبای دموکراتش مانند سندرز  عقب بیندازد. نخستین بار "لوسی فلورس"، نامزد فرمانداری نوادا در سال 2014 جو بایدن را به آزار و اذیت جنسی متهم کرد. اتهامی که به سرعت بوسیله بایدن تکذیب شد.  به دنبال آن «ایمی لپوس»، دستیار سابق جیم هیمس، عضو مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد در سال 2009 در جریان جمع آوری کمک‌های مالی برای حزب دموکرات، بایدن او را به نحو نامناسبی لمس کرده است. پس از آن هم چند زن دیگر بایدن را به آزار جنسی متهم کردند.

با این حال، معاون پرسابقه اوباما همه این اتهامات را تکذیب کرده است. وی در خصوص اتهام تعرض جنسی‌اش گفت: "حقیقت این است که قبلا هم اعلام کردم اگر باعث شدم کسی احساس ناراحتی کند، واقعا حس بدی نسبت به آن دارم. هرگز قصد چنین چیزی را نداشتم. من برای هیچ کدام از کارهایم متأسف نیستم. من برای هیچ کدام از کار‌هایی که کردم متأسف نیستم. من هرگز از روی عمد با هیچ مرد یا زنی با بی احترامی رفتار نکرده ام."

اکنون باید صبر کرد و دید که در ماههای آینده روند انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به چه سمت و سویی می‌رود و آیا جو بایدن می‌تواند از پس رقابت با رقبای دموکرات و پس از آن از پس ترامپ پر سر و صدا بر بیاید یا نه.