کد خبر: 189662

اگر سه چیز در انسان نبود، ادعای خدایی می‌کرد

حجت‌الاسلام عالی گفت: امام صادق(ع) می‌فرماید: «اگر سه چیز در فرزند آدم نبود، هرگز در مقابل چیزی سر فرود نمی‌‏آورد؛ بیمارى، مرگ و فقر و همه این‌ها در انسان هست.» اگر این سه در زندگی انسان نبود، خدا را بنده نبود و ادعای خدایی می‌کرد.
اتاق خبر 24

حجت‌الاسلام مسعود عالی، سخنران مذهبی طی سخنرانی در مسجد الزهرا (س) واقع در خیابان عراقی تهران با موضوع «عوامل ایجاد امید و رضایت‌مندی در زندگی» با بیان اینکه بلا و سختی‌ها در زندگی دارای حکمت‌هایی است که اگر انسان درک کند می‌فهمد از بزرگترین نعمت‌ها هستند، اظهارداشت: امام صادق (ع) می‌فرماید: «لَوْ لَا ثَلَاثَةٌ فِی ابْنِ آدَمَ مَا طَأْطَأَ رَأْسَهُ شَیْ‏ءٌ الْمَرَضُ وَ الْمَوْتُ وَ الْفَقْرُ وَ کُلُّهُنَّ فِیهِ وَ إِنَّهُ لَمَعَهُنَّ لَوَثَّابٌ؛ اگر سه چیز در فرزند آدم نبود، هرگز درمقابل چیزی سر فرود نمی‌‏آورد، بیمارى، مرگ و فقر و همه این‌ها در انسان هست ولى با همه این‌ها او متجاوز است.» فقر موجب زانو زدن آدم می‌شود، درد، آه و مریضی انسان را به التماس وا می‌دارد و دیگری مرگ است که انسان چاره‌ای از آن ندارد.

وی افزود: اگر این سه چیز در زندگی انسان نبود و همگی در رفاه و راحتی و بدون مرگ همه جاودانه بودند، آن‌گاه خدا را بنده نبودند و ادعای خدایی می‌کرد.

عالی گفت: از امام کاظم (ع) سوال شد: چرا خداوند انسان را از عالم بالا که هیچ نقصی هم نداشت پایین آورد و ایشان فرمودند: «اگر انسان‌ها در همان بالا که بهشت بدون رنج بود، می‌ماندند، نقص‌ها و ضعف‌های خود را نمی‌دیدند و ادعای خدایی می‌کردند. به این عالم آمدند تا نیاز خود را بشناسند و بدانند باید التماس کنند تا در برابر خدا زانو بزنند و چیزی به دست آورند.»

این سخنران مذهبی ادامه داد: خدا به زانو زدن ما احتیاجی ندارد؛ بلکه در این صورت چیزی نصیب ما خواهد شد اما لازمه این زانو زدن ابتلا به آن بلاها و گرفتاری‌هاست.

منبع: خبرگزاری فارس