کد خبر: 189661

تشرف یک ششم زائران به حج ۹۹

در حالی که عربستان هنوز وضعیت حج تمتع را مشخص نکرده است، برخی از کاهش 80 درصدی سهمیه کشورها و حتی فشارهای افرادبانفوذ عربستان برای برپایی مناسک حج تمتع خبر می‌دهند.
اتاق خبر 24

در حالی که زائران ایرانی در حال آماده شدن برای تشرف به حج تمتع هستند و به گفته اکبر رضایی، سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت، اولین اعزام زائران خانه خدا، طبق برنامه از ششم تیرماه آغاز می‌شود، سعودی‌ها همچنان وضعیت حج تمتع را مشخص نکرده‌اند.

درآمد ۱۲ میلیارد دلاری عربستان از عمره و حج تمتع در یک سال

البته به گفته منابع آگاه، سعودی‌ها همچنان در برگزاری یا لغو حج تمتع مردد هستند و با فشارهایی که از سوی افراد بانفوذ این کشور بر مسؤولان حج انجام می‌شود، ممکن است حج تمتع با شرایط خاص برپا شود، چرا که درآمد عربستان از حج تمتع و عمره مفرده در طول سال بر اساس آمارها حدود ۱۲ میلیارد دلار است که با توجه به کاهش تولید نفت عربستان به دلیل کرونا و ضربه به اقتصاد این کشور، حذف چنین رقمی نیز می‌تواند بر اقتصاد آن‌ها آثار مخربی داشته باشد.

احتمال کاهش ۸۰ درصدی سهمیه کشورهای در حج تمتع ۹۹

همچنین بر اساس گزارش‌های رسانه‌های خارجی، مقامات سعودی در حال بررسی مشارکت تعدادی محدود و نمادین در مراسم حج و با در نظر گرفتن اقدامات ایمنی و ممنوعیت سفر سالمندان هستند و با رعایت این ضوابط می‌توانند تا حدود ۲۰ درصد از سهمیه تعیین شده برای هر کشور را پذیرش کنند.

البته در صورت برپایی حج تمتع نیز اگر زائری دچار بیماری شده یا فوت کند، برای عربستان هزینه‌هایی را تحمیل خواهد کرد. علاوه بر این، با افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در عربستان و نبود امکانات لازم در این کشور، سعودی‌ها حتی اگر برای کاهش سهمیه کشورها هم بررسی‌هایی کرده و قصد برپایی حج با این شیوه را داشته باشند، باید درصدد افزایش تیم درمانی و پیش‌بینی لازم به منظور درمان بیماران احتمالی نیز باشند.

منبع: خبرگزاری ایرنا