کد خبر: 189646

حذف بسته حمایتی دولت از کالاها سبب گرانی‌ها شد‌

رئیس اتاق اصناف اصفهان گفت: بسته‌های حمایتی دولت از کالاهای اساسی مردم حذف نشود، چراکه در این وضعیت رکود و کرونا مردم توان خرید نداشته و دخل افراد با خرجشان مطابقت ندارد.
اتاق خبر 24

رسول جهانگیری با اشاره به افزایش قیمت مواد غذایی در بازار اظهار داشت: در بازار مواد غذایی مواردی که حمایت‌های دولتی از آنها برداشته شده، شاهد افزایش قیمت بوده‌ایم؛ چراکه خیلی از کالاها قبلاً با ارز دولتی وارد می‌شد، اما اکنون حمایت ارز دولتی از آنها برداشته شده و با ارز نیمایی وارد می‌شوند.

وی افزود: ارز نیمایی هم‌اکنون با ارز آزاد تقریباً برابری می‌کند و همین سبب افزایش برخی قیمت‌ها در سطح بازار شده است.

رئیس اتاق اصناف اصفهان با بیان اینکه گرانی نسبت به گرانفروشی در بازار غالب است، عنوان کرد: اکنون بیشتر در سطح بازار گرانی وجود دارد و گرانفروشی هم به‌صورت موردی هست، اما مشکل اصلی بیشتر کاسبان در حال حاضر گرانی است و خیلی از کالاها و مواد اولیه تحت تأثیر نوسانات و حذف بسته حمایتی افزایش قیمت داشته‌اند.

وی ادامه داد: در این وضعیتی که قیمت همه چیز افزایش داشته است دولت باید از کالاهای اساسی و حتی برخی کالاها که در اولویت دوم قرار دارند حمایت کند؛ چراکه بسیاری از بازارها، نوسانات خیلی عجیب و هیجانی پیدا کرده‌اند که خیلی از قیمت‌ها هم در آنها واقعی نیست و این نوسانات بر سبد هزینه‌های خانوار هم اثر می‌‌گذارد.

جهانگیری با بیان اینکه سقف درآمد مردم با سقف افزایش قیمت‌ها مطابقت ندارد، تصریح کرد: کمبودی از لحاظ کالاهای اساسی در بازار وجود ندارد، اما این مهم است که دولت به اقشار آسیب‌پذیر جامعه توجه کند و بسته‌ حمایتی را از کالاهای اساسی حذف نکند.

وی افزود: بخش‌های مختلف اثرگذار در زندگی مردم اگر دچار نوسان شوند، بخش‌های دیگر را نیز به‌طور موج هیجانی در بر می‌گیرند، مانند خودرو، طلا، سکه و ارز که وقتی در آنها نوسانات هیجانی ایجاد شود بدون استثنا در بسیاری از کالاها و خدمات دیگر هم نوساناتی مشاهده می‌شود.

رئیس اتاق اصناف اصفهان با اشاره به تأثیر نظارت بر کنترل قیمت‌ها بیان کرد: آن قسمتی که گرانفروشی است وظیفه اصناف، اتحادیه‌ها و سایر دستگاه‌‎های نظارتی است که به این موضوع رسیدگی کنند، اما آن قسمتی که گرانی است وظیفه دولت است که تدبیری برای گرانی اجناسی که کالای اساسی مردم است داشته باشد تا از اقشار آسیب‌پذیر جامعه حمایت شود.

منبع: جام جم آنلاین