کد خبر: 189642

محبوبیت ترامپ در میان افکار عمومی کاهش یافته است

یک دیپلمات وزارت امور خارجه گفت: آنچه در شرایط فعلی قطعی است این‌که محبوبیت ترامپ به شدت در میان افکار عمومی کشورش کاهش یافته و اگر در انتخابات بعدی هم دوباره انتخاب شود شرایط متزلزل و ضعیفی خواهد داشت.
اتاق خبر 24

محسن پاک‌آیین با اشاره به تحولات در آمریکا در اعتراض به رفتارهای نژادپرستانه پلیس آمریکا در بحبوحه مقابله با کرونا گفت: میزان محبوبیت ترامپ در مقطع فعلی بسیار کم شده است و در برخی اخبار هم آمده که حزب جمهوری‌خواه ممکن است به خاطر این مساله نامزد دیگری را معرفی کند با این حال هنوز زود است در این‌باره قضاوت داشت و این‌که این‌ها به معنای آن نیست که ترامپ لزوما در انتخابات پیش رو پیروز نخواهد شد.

وی گفت: اینها به عملکرد او در شرایط فعلی در کنترل و مدیریت بحران کرونا و در عین حال جلوگیری از گسترش نارضایتی‌هایی که به طور بی‌سابقه‌ای در میان مردم آمریکا در مخالفت با نژادپرستی ریشه دوانده، بستگی دارد. اعتراضات اخیر در واکنش به مرگ یک شهروند سیاهپوست آمریکایی نه تنها واکنش سیاه‌پوستان و سرخ‌پوستان بلکه سفید پوستان را هم به همراه داشته است و این اعتراض‌ها با توجه به مواضع نژادپرستانه ترامپ و برخی از مقامات دولت‌ وی شدت نیز گرفته است.

این دیپلمات کشورمان تصریح کرد: غیر از مساله رای مردم و محبوبیت ترامپ،‌ سیستم پیچیده‌ای بر انتخابات آمریکا حاکم است و تدابیری که معمولا نامزدها در ماه آخر منتهی به انتخابات اتخاذ می‌کنند بسیار مهم است؛ مرسوم است نامزدهای ریاست‌جمهوری به ویژه رییس‌جمهور مستقر در ماه‌های آخر با وعده‌ها و برخی امتیازهای اقتصادی سعی می‌کنند تا نظر مردم را جلب کنند.

پاک‌آیین گفت: البته مسایل دیگر هم در عرصه سیاست خارجی وجود دارد، ترامپ متحدان خود را در سطح بین‌المللی از دست داده است. اگرچه دولت‌ها در واکنش به رویکردهای نژادپرستانه ترامپ ساکت هستند اما افکار عمومی اروپا علیه دولت ترامپ است از طرفی سیاست‌های اقتصادی و افزایش تعرفه‌ها بر کالاهای اروپایی‌ها از دیگر نارضایتی‌های اروپا از آمریکاست. علاوه بر این روسیه و چین هم اکنون اختلافات جدی به ویژه در سطح اقتصادی با آمریکا دارند. ترامپ با وجود سر و صداهای زیادی که ایجاد کرده است اما دستاوردی در رابطه با کشورهایی مثل ایران، کره شمالی و کوبا نداشته و حضورش در غرب آسیا را از دست داده است. مذاکرات با طالبان به جایی نرسیده است و در سوریه و عراق وضعیت مشخصی ندارد.

منبع: خبرگزاری ایرنا