کد خبر: 189638

قتلی که تاریخ آمریکا را ورق خواهد زد

بسیاری از جامعه شناسان با توجه به رنگ و بوی ناآرامی‌های این روز‌های آمریکا، بر این باورند که قتل جورج فلوید به نقطه عطفی در مبارزات علیه نژادپرستی در این کشور تبدیل خواهد شد.
اتاق خبر 24

انتشار ویدئویی از یک قتل فجیع در فضای مجازی با فوران بی‌سابقه خشم مردم آمریکا علیه نژادپرستی همراه شد. داستان، قتل یک شهروند سیاه‌پوست آمریکایی به دست یک پلیس سفیدپوست بود. در این قتل دردناک مردی ۴۶ ساله به نام جورج فلوید در حالیکه دستبند بر دست داشت، با فشار زانوی یک افسر سفیدپوست خفه می‌شود.

هر چند فلوید اولین و آخرین سیاه‌پوستی نیست که زندگی او قربانی نژادپرستی در آمریکا می‌شود، اما قتل فجیع این شهروند خیابان‌های این کشور را به صحنه تظاهرات ضد نژادپرستی تبدیل کرده، ناآرامی‌هایی که در نوع خود در این کشور کم نظیر بوده است.

جرقه آغاز ناآرامی‌ها در آمریکا

انتشار فیلم قتل هولناک فلوید به دست پلیس مینیاپولیس خیلی زود موج عظیمی از مردم آمریکا را پس از هفته‌ها محدودیت‌های کرونایی به خیابان‌ها کشاند. اعتراضات داخلی در آمریکا در حالی روز به روز شدت می‌گیرد که تحت عنوان جنبش «جان سیاهان اهمیت دارد» دنبال می‌شود. هرچند جنبش فعلی هنوز به سطح شورش‌های قبلی در تاریخ مبارزات نژادی آمریکا نرسیده است، اما تا همین لحظه شکاف جدی را در میان سرمداران این کشور ایجاد کرده است. در یک سو شهرداران و فرمانداران قرار دارند که مردم را به آرامش دعوت می‌کنند و در سوی دیگر ترامپ قرار دارد که برای معترضان خط و نشان می‌کشد و فرمانداران را برای سرکوب اعتراضات تحت فشار قرار می‌دهد.

در ایالت مینه سوتا که جرقه اعتراضات ضد نژادپرستی در آنجا زده شد، تیم والتس، فرماندار این ایالت برای اولین بار نیرو‌های گارد ملی را برای مقابله با معترضان به خدمت گرفت. والتس که ظاهرا توصیه‌هایی از دونالد ترامپ دریافت کرده بود، به معترضان هشدار داد که با تخریب و اقدامات خرابکارانه برخورد می‌شود. در ایالت‌های دیگر نیز نیرو‌های گارد ملی خیلی زود آماده سرکوب معترضان شدند.

منبع: تابناک