کد خبر: 189570

مرگ تدریجی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌جنگل‌های زاگرس در سایه غفلت انسان‌ها

 غفلت و بی‌توجهی انسان‌ها هر ساله سبب آتش‌سوزی جنگل‌ها و از بین رفتن تدریجی درختان زاگرس می‌شود.
اتاق خبر 24

هر ساله و با گرم‌ شدن هوا بخش قابل توجهی از جنگل‌ها و مراتع طعمه حریق شده و به خاکستر تبدیل می‌شود و این در حالی است که حدود 90 درصد از آتش‌سوزی‌ها عامل انسانی دارد.

70 درصد مساحت استان کرمانشاه را عرصه‌های منابع طبیعی تشکیل می‌دهد و این یک ظرفیت و میراثی ارزشمند برای آیندگان خواهد بود اما غفلت و بی‌توجهی برخی افراد سبب می‌شود تنها خاکستری از جنگل‌ها برای آیندگان باقی بماند.

340 هکتار‌ از اراضی‌ ملی استان کرمانشاه طعمه حریق شد

ماشاالله کولانی مدیرکل منابع طبیعی استان کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه اظهار داشت: 34 هکتار از مراتع و پوشش‌های جنگلی استان کرمانشاه از ابتدای سال تاکنون به‌دلیل بی‌احتیاطی مردم از جمله گردشگران و کشاورزان طعمه حریق شده است.

وی عنوان کرد: 250 نقطه بحرانی از نظر حریق در استان شناسایی شده است که 250 نفر از مردم بومی به‌عنوان دیده‌بان در این مناطق به‌کار گرفته شده است.

کولانی با بیان اینکه تمهیدات لازم برای مقابله با آتش‌سوزی اندیشیده شده است گفت: هر چند از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد، دهیاران و نیروهای منابع طبیعی برای اطفای حریق استفاده می‌شود اما با توجه به وسعت، استعداد موجود برای حریق و صعب‌العبور بودن منطقه کافی نیست.

وی با اشاره به ضرورت رعایت مردم به‌منظور جلوگیری از افزایش حریق در منابع طبیعی افزود: چنانچه به‌طور همزمان حریق در استان رخ دهد تعداد نیروها برای مقابله با حریق کافی نیست.

بیشتر آتش‌سوزی‌های مراتع عامل انسانی دارد

فریدون یاوری مدیرکل محیط‌زیست استان کرمانشاه با اشاره به اینکه آتش‌سوزی‌هایی که در عرصه‌های طبیعی استان رخ می‌دهد یکی از چالش‌های اصلی است اظهار داشت: بنابر نظر کارشناسان آتش‌سوزی چنانچه به‌صورت طبیعی باشد یک مرحله از تکامل جنگل است اما آتش‌سوزی‌های کنونی از حالت طبیعی خارج شده و بسیاری از این حوادث ناشی از خطای انسانی است.

مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه با بیان اینکه در آتش‌سوزی جنگل‌ها و منابع طبیعی بسیاری از گونه‌های گیاهی و جانوری از بین می‌روند افزود: آتش‌سوزی به شکل گسترده اثرات خاصی روی کیفیت زیستگاه‌ها دارد.

آماده‌باش نیروهای ارتش، سپاه و بسیج برای اطفای حریق در جنگل‌ها 

هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه اظهار داشت: فرمانداری‌ها و دهیاری‌ها برنامه‌های خاص خود برای مهار آتش‌سوزی را تهیه کرده‌اند و هماهنگی‌های لازم نیز بین آنها ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه در صورت بروز آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌ها تمام ارگان‌ها پای کار خواهند آمد، عنوان کرد: نیروهای ارتش، سپاه و بسیج در کرمانشاه نیز به‌منظور مهار آتش‌سوزی در آماده‌باش قرار گرفته‌اند.

استاندار کرمانشاه گفت: هماهنگی‌های لازم با سازمان‌های مردم‌نهاد نیز انجام شده ‌تا در صورت بروز مشکل از ظرفیت نیروهای مردمی نیز بهره‌گیری شود.

بازوند با بیان اینکه عمده دلیل بروز آتش‌سوزی‌های گسترده در مراتع و جنگل‌ها عوامل انسانی است گفت: یک بی‌احتیاطی در طبیعت می‌تواند خسارت‌های جبران ناپذیری را محیط زیست وارد کند و هزینه‌های بسیاری نیز برای کشور در بر خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری تسنیم