کد خبر: 189568

آیا آنتیفا نقشی دراعتراضات اخیر آمریکا دارد؟

دونالد ترامپ در جدیدترین ادعای خود اعتراضات به نژادپرستی و رفتار وحشیانه پلیس با سیاهپوستان در آمریکا را به «آنتیفا» نسبت داده است. در این گزارش به بررسی این ادعا می‌پردازیم.
اتاق خبر 24

از هفته گذشته تظاهراتی در آمریکا با جرقه ابتدایی قتل شهروندی سیاهپوست به نام «جورج فلوید» شکل گرفته است. تصاویر و کلیپ‌های پخش شده در سطح جهانی نشان می‌دهد که افسر پلیس آمریکا این فرد را به طرز وحشیانه‌ای، با قرار دادن زانوی خود روی گردنش و شنیدن ضجه‌های او، به قتل رسانده ‌است. اما این شورش پیشینه‌ای با وسعت چندین قرن دارد. در واقع این نژادپرستیِ نهادینه شده در بطن آمریکا، رفتار وحشیانه پلیس و زورگویی این کشور درقبال رنگین پوستان است که با قرار دادن زانویی نَفَسِ انسانیت را در این کشور بریده و حالا معترضان، همصدا با جورج فلوید، در خیابان‌ها فریاد «نمی‌توانیم نفس بکشیم» سر داده‌اند.

البته مانند تمامی مسائل چهارسال گذشته، مسئله‌ای که در حواشیِ این اعتراض نمودِ بیشتری داشته و سرتیتر اخبار قرار می‌گیرد، رفتار و صحبت‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکاست. در خِلَلِ این اعتراض هرروز چیزی جدید از ترامپ به گوش می‌رسد، یک روز او زیرزمین کاخ سفید را به مأمنی برای خود و خانواده برمی‌گزیند و فردا تکذیبش می‌کند، روز دیگر دستور شلیک و حضور ارتش را میان معترضان می‌دهد تا زورگویی خود را هرچه بیشتر اثبات کند، و یک روز هم این شورش‌ها را به «آنتیفا» نسبت داده و به راحتی به آن‌ها برچسب تروریست می‌زند.

اما از آنجا که «آنتیفا» اصطلاحی غیرمتداول به نظر می‌رسد، دراین گزارش قصد داریم پس از ارائه تعریف و تاریخچه‌ای کوتاه از «آنتیفا» صحبت‌ها و حواشی ایجاد شده از نسبت دادن اعتراضات اخیر به آن را، از دریچه نگاه‎های متفاوت از هم، بررسی کنیم.

آنتیفا چیست؟

آنتیفا در انگلیسی اختصاری از anti-fascist و در فارسی به معنی «ضد فاشیست» است. در آمریکا، در کل، مجموع گروه‌های جناح چپِ مستقلِ ستیزه جو و ضد فاشیستی را «آنتیفا» می‌خوانند. از آنجا که هر گروهی که به مخالفت با نژادپرستی، خودبرتربینی و عقاید نئونازیست بپردازد، آنتیفا محسوب می‌شود، نمی‌توان از گروهی خاص برای تعریف این برچسب نام برد، اما تمام آن‌ها تکنیک‌های عملی برای اهدافشان به کارمی‌برند به طور مثال، از فعالیت‌های دیجیتالی، خسارت مالی، خشونت فیزیکی و آزار و اذیت علیه افرادی که از نظرشان فاشیست، نژادپرست یا راست تندرو هستند، برای مبارزه با آن‌ها و سرمایه‌داری استفاده می‌کنند؛ بنابراین درگیری‌های آن‌ها هم آنلاین و هم در زندگی واقعی است.

مارک بری، تاریخدان حوزه تروریسم و آنتیفا، با اشاره به اینکه هیچ ساختار سلسله مراتبی و یا تاکتیکی که به وسیله آن گروهی را به سرعت آنتیفا بنامیم وجود ندارد و تنها ویژگی مشترک آن‌ها مبارزه با استبداد و سرمایه‌داری است، در کتاب خود با نام «آنتیفا: راهنمای ضد فاشیستی» می‌گوید: «این گروه‌ها کار‌های مختلفی در زمان‌های مختلف و به روش‌های مختلف انجام می‌دهند و تنها گاهی، و نه همیشه، فعالیت‌هایشان مغایر با قانون و نقض کننده آن است.»

یک گزارش تحقیقیِ کنگره  در سال ۲۰۱۸ نیز بر اساس پیشینه این گروه می‌گوید: «آن‌ها فعالیت‌های گروه‌های مختلف نژادپرست سفید پوست را تعقیب می‌کنند تا اطلاعات شخصی آن‌ها را بدست آورند؛ سپس به تقویت خود پرداخته و در مرحله بعد سازمان هدف را مجبور به حذف فعالیت می‌کنند.»

منبع: جام نیوز