کد خبر: 189534

علت گرانی لوازم یدکی خودرو چیست؟

افزایش قیمت لوازم یدکی هم این روزها به عنوان دغدغه اصلی تعمیرکاران و خریداران خودروست.
اتاق خبر 24

قیمت لوازم یدکی خودرو در بازار آمپر چسبانده است و طبق مشاهدات میدانی تمام قطعات خودرو بین ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش قیمت داشته اند.

به گفته یکی از فروشندگان قطعات لوازم یدکی، دیسک و صفحه پژو که قبل از عید حدود ۷۰۰ هزار تومان بود در حال حاضر به بیش از یک میلیون تومان رسیده است.

کمبود نظارت ها و افزایش قیمت لوازم یدکی خودرو مردم را برای خرید این محصولات با مشکل مواجه کرده است. 

مسئولان این صنف افزایش قیمت را علت گرانی ارز  و افزایش قیمت مواد اولیه می دانند اما سوالی که پیش می آید کالایی که از قبل در انبار موجود است چرا باید با قیمت حال حاضر به فروش برسد. حتی با جست و جویی در سایت های فروش می توان به این افزایش قیمت پی برد.

گران فروشی به ارز باز می‌گردد

مهدی کاظمی سخنگو و عضو هیات مدیره اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی  درباره علت گرانی لوازم یدکی، گفت: گران فروشی به قضیه ارز باز می‌گردد و ارز به شدت در بازار موثر است. نه تنها واردات بلکه تولیدات داخلی به قیمت ارز وابسته است.

عضو هیات مدیره اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی بیان کرد: در حال حاضر تنها ۴۰ تا ۵۰ درصد مواد اولیه در داخل تولید می‌شود و مابقی وارد می‌شود در نتیجه ارز بر قیمت آن‌ها تاثیر گذار است. تجار و تولید کننده باید ارز را بخرند که همانطور مشخص است قیمت ارز رو به افزایش است که در نتیجه باعث گرانی و افزایش قیمت کالا‌ها می‌شود.

کاظمی بیان کرد: از دولت، بانک و سازمان صمت تقاضا کردیم مسئله ارز را مشخص کند چرا که بازار لوازم یدکی به شدت به آن وابسته است. از هواپیما گرفته تا کشتیرانی، خودرو‌های سنگین، سبک، کشاورزی و ... به صنف لوازم یدکی نیاز دارند و برای اینکه ریل نخوابد، هواپیما پرواز کند.

عضو هیات مدیره اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی تشریح کرد: تمام تلاشمان این است تا مواد را تامین کنیم تا لنگی به وجود نیاید. در حال حاضر در تهیه ارز و سفارشات مشکلات داریم بنابراین برای اینکه از تورم جلوگیری شود باید مقررات دست و پاگیر و بیهوده که در واردات مواد اولیه به کار می‌رود سهل شود.

کاظمی ادامه داد: در ۲ تا ۳ ماه آینده با کمبود لوازم یدکی مواجه خواهیم شد که در مقابل این کمبود به شدت در افزایش قیمت تاثیر گذار خواهد بود.

او بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۳۰ درصد قیمت لوازم یدکی افزایش داشته است چرا که با تورم مواجه شده ایم و احتمال اینکه افزایش قیمت ادامه دار باشد وجود دارد.

منبع: جام جم آنلاین