کد خبر: 189505

دلیل اوج گیری کرونا چیست؟

روزگار ناخوش کرونایی سبب شده تا برخی مردم دیگر فضا را عادی جلوه دهند و به دلیل بی احتیاطی و عدم رعایت دستورالعمل‌های ابلاغی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین فاصله گذاری هوشمند روز به روز بر تعداد کرونایی‌ها اضافه شود به گونه‌ای که در روزهای اخیر شاهد آمار بی سابقه مبتلایان در کشور بوده‌ایم.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

نزدیک چهار ماه از گزارش اولین موارد ابتلاء به کرونا ویروس جدید در کشور گذشته و مردم تا حدود زیادی با دردسرهای این ویروس ناشناخته آشنا شده‌اند. از همین رو، تلاش می‌کنند برای خلاص شدن از روزهای کرونایی، هر آنچه را مسئولان وزارت بهداشت توصیه می‌کنند، به دقت گوش فرا داده و عمل کنند. بدون شک برای شکست ویروس منحوس کرونا راهی بهتر و راحت‌تر از رعایت نکات بهداشتی و توصیه‌ها توسط مردم و مشارکت آنان در برنامه‌ها و دستورالعمل‌های ابلاغی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیست، هرچند آمار بیماران مبتلا در روزهای اخیر نشان می‌دهد مردم دیگر رعایت نمی‌کنند.

 

مهم‌ترین راه قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا

از همان روزهای نخستین که ویروس کرونا در دنیا و ایران شایع شد، جدی ترین توصیه مسئولان بهداشتی، رعایت بهداشت فردی به همراه شستن دست‌ها به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون و همچنین، خودداری از ترددهای غیر ضروری بوده است. موضوعی که با عنوان «فاصله گذاری اجتماعی» در کشور کلید خورد و البته تا حدود زیادی هم جواب داده است. به طوری که مسئولان وزارت بهداشت، از روند کاهشی این ویروس در برخی استان‌ها ابراز رضایت داشته و در عین حال، تعدادی از استان‌ها را مورد انتقاد قرار داده‌اند.

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، مبنی بر اینکه چقدر احتمال دارد ویروس کرونا دوباره اوج بگیرد و شاهد بروز موج دوم این بیماری در روزهای پیش رو باشیم، گفته بود: آنچه را نباید فراموش کنیم، این است که این ویروس همچنان در کمین است و اگر بخواهیم هر آنچه را تاکنون رعایت کرده‌ایم، فراموش کنیم، قطعاً با افزایش آمار ابتلاء مواجه خواهیم شد.

وی با تاکید بر ماندن در خانه به عنوان مهم‌ترین عامل قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا، افزود: تا زمانی که دارو یا واکسن برای این بیماری ساخته نشده است، باید به رعایت نکات بهداشتی و زندگی مسالمت آمیز با این ویروس عادت کنیم.

مدیریت بیماری کرونا، مشمول رعایت سه اصل مهم فاصله گذاری اجتماعی، شناسایی بیماران و شناسایی افراد دارای تماس نزدیک با بیماران است معاون کل وزارت بهداشت، با تاکید بر تداوم اجرای فاصله گذاری اجتماعی و رعایت بهداشت فردی، گفت: آغاز به کار مجدد مشاغل کم خطر، به معنای بازگشت به روال عادی نیست.

در این بین، برخی از هموطنان هیچ قصدی برای جدی گرفتن کرونا ندارند و همچنان، زندگی معمول را در پیش گرفته‌اند، به طوریکه ممکن است موج دوم در ایران آغاز شده باشد.خبرگزاری ها روز چهارشنبه رکورد ۳۵۷۴ مورد ویروس را اعلام کردند که بالاترین آمار ابتلا به کرونا تا به امروز در این کشور محسوب می‌شود. بنابراین ایران رسما وارد موج دوم کرونا شده است.

 

دلیل اوج گیری کرونا چیست؟

علیرغم هشدارهای داده شده و با وجود این که تعداد روزانه مبتلایان به کرونا در کشور دوباره به اوج خود رسیده است ، همچنان شاهد کاهش رفتارهای بهداشتی در اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی و عدم رعایت اصول پیشگیری و بهداشت فردی هستیم.

افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا از چند روز اخیر شروع شد و به صورت تصاعدی افزایش یافت و علیرغم تذکرات و هشدارهای مختلف اهالی رسانه به مدیریت بحران کنترل کرونا اما راهکار عملی برای پیشگیری از شیوع ویروس اتخاذ نشد.

این تعلل و عدم توجه به اینکه ممکن است افزایش موارد ابتلا موجب خستگی و فرسودگی کادر درمان و نهایتا افزایش افسار گسیخته موارد ابتلا خواهد شد به جایی ختم شد که روزانه رکورد موارد ابتلا در کشور شکسته شد.

با این رکورد و افزایش بی سابقه موارد ابتلا نیاز است مسئولان هر چه سریعتر با تشکیل جلسه فوق العاده و بررسی راهکارهای مناسب از جمله اعمال محدودیت‌ها تعطیلی مراکز پر تردد نسبت به حفظ جان مردم استان تدبیر لازم را بیندیشند.

بخشی از موارد افزایش تعداد بیماران کرونایی، به شناسیایی بهتر این بیماری در کشور برمی‌گردد و متاسفانه بخشی از افزایش آمار به دلیل رعایت نکردن مردم و افزایش درگیری مردم با ویروس کروناست.

رسانه‌ ها بارها با تهیه گزارشات مختلف افزایش موارد کرونا را امری خطرناک قلمداد کرده بودند و به مسئولان هشدار داده شده بود که علاج واقعه‌ پیش از وقوع باید کرد حال اما تعلل و درنگ دیگر جایز نیست و هر چه سریعتر برای صیانت از جان انسان‌ها بایستی در تفکرات مسئولتن تغییرات جدی ایجاد شود.

رعایت نکردن پروتکل ها و بی توجهی به هشدارها درباره این ویروس و حال با افزایش موارد ابتلا بی شک زحمت بیشتری بر کادر درمان تحمیل و نهایتا موجب می‌شود کادر درمان بیشتری به این بیماری مبتلا و خدمات دهی به سایر بیماران کندتر شود.

 

سابقه سفر برای مبتلایان به کرونا

دکتر علیرضا زالی در گفت‌وگویی تلویزیونی در پاسخ به این سوال که آیا وارد پیک جدیدی از کرونا شده‌ایم، گفت: این مسئله نیازمند یک بررسی تحلیلی همه‌گیر شناسی است و باید به ما فرصتی برای تحلیل آمار داده شود اما در تهران میزان مراجعین به بخش‌های درمانی رو به افزایش است و میزان مراجعین سرپایی تهران نسبت به 24 ساعت گذشته بالغ بر 7.9 درصد رشد داشته است.

وی افزود: از مجموع مراجعه‌کنندگان به بخش‌های بهداشتی و درمانی 10.1 درصد آن‌ها بستری شده‌اند که آمار بسیار مهم و قابل توجهی است‌. 

وی اضافه کرد: در دو بیمارستان تهران افرادی بستری شدند که در 10 روز گذشته دارای تماس با بیماران کرونا بوده‌اند و سفر عامل اصلی این انتقال بوده است و طبق یکی از مطالعات ما در یکی از بیمارستان‌های ارجاعی تهران، 60 درصد افراد بستری‌شده، سابقه مسافرت به استان‌های دیگر را داشتند که نشان می‌دهد بخشی از موج جدیدی که ممکن است در تهران به وقوع بپیوندد به دنبال سفرهاست.

 

گرچه این‌روزها بی‌توجهی عده زیادی از شهروندان نسبت به ویروس کرونا بر کسی پوشیده نیست اما بی‌تفاوتی و دست رو دست گذاشتن برخی مسئولان نسبت به اعمال محدودیت‌ها در این شرایط قرمز و بحرانی، خود جای سؤال دارد که باید پاسخگو باشند.

باید منتظر ماند و دید که محدودیت‌های جدید کرونایی برای پیشگیری از شیوع و روند صعودی آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور، بألاخره چه زمانی از حالت شعار درآمده و در «عمل» اجرایی خواهد شد!